Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 13:19
Reklama
Reklama

Mamy karmiącej nie ma w domu. Ile odciągniętego mleka będzie potrzebowało twoje dziecko?

Karmiąc piersią, można robić prawie wszystko- jeść co się chce, raz na jakiś czas wypić drinka (najlepiej po skończonym 6 miesiącu życia dziecka ), ćwiczyć, umawiać się ze znajomymi do kina. Wyjście z domu dla relaksu raz na jakiś czas może okazać się dla niejednej kobiety wspaniałą odskocznią od codziennej rutyny. Zdarza się także, że mama musi być jakiś czas nieobecna przy dziecku z przyczyn niezależnych od siebie. Nie ma co wpadać w panikę- nie musi to oznaczać końca drogi mlecznej. Wystarczy przygotować się do rozłąki tak, aby zapewnić komfort i sobie, i dziecku.

 Jak dużo mleka potrzebuje niemowlę?

Spożycie mleka u niemowląt karmionych piersią wzrasta w szybkim tempie w pierwszych tygodniach życia. Uważa się, że w okresie od 1 do 6 miesięcy ilość wypijanego mleka pozostaje w przybliżeniu taka sama (niezależnie od wieku i wagi dziecka), pomijając chwilowe okresy przyspieszonego wzrostu (tzw. skoki rozwojowe), w których to maluch potrzebuje zjeść ciut więcej. Po okresie sześciu miesięcy, kiedy dziecko zaczyna jeść/ próbować produkty stałe, ilość spożywanego przez nie mleka może stopniowo maleć.

 

Badania wskazują, że dzieci karmione wyłącznie piersią w wieku od 1 do 6 miesięcy wypijają około 750 ml dziennie mleka z piersi. Oczywiście należy pamiętać, że dzieci są różne i nie można wrzucić ich zapotrzebowania na mleko do jednego worka. Uważa się jednak, że typowy zakres wypijanego przez niemowlę mleka w tym okresie to 570- 900 ml na dobę. Dzięki tym informacjom można mniej więcej oszacować, ile mleka może wypić dziecko, które w danym momencie nie może być przy piersi, a któremu trzeba w takim wypadku zostawić odpowiednią porcję posiłku.

 

W tym celu można wykorzystać następujące przeliczniki:

  1. Należy oszacować, ile razy mniej więcej w ciągu doby (czyli w ciągu 24 godzin) zjada z piersi maluch. Następnie należy podzielić 750 ml na ilość karmień w ciągu doby. Np. dziecko zjada 8 razy na dobę mleko z piersi. Dzielimy 750 ml mleka na 8 porcji i w przybliżeniu wychodzi ok. 94 ml na jedno karmienie. Jest to oczywiście przybliżona porcja mleka przypadającego na jedno karmienie dla dziecka karmionego wyłącznie piersią.
  2. Należy wziąć pod uwagę wagę dziecka i pomnożyć ją przez 130 oraz podzielić przez 8. Dla przykładu: jeśli dziecko waży 10 kg, to stosujemy następujący wzór: 10*130/8= 162,5. Liczba 162,5 to 162,5 ml mleka, które powinno przypaść na jedną porcję/ jedno karmienie Twojego dziecka. Oczywiście tę wartość warto zaokrąglić w górę.
  3. Można wykorzystać także szybki przelicznik (kalkulator) na stronie Kelly Mom bez zbędnego liczenia (http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/milkcalc/)- należy wpisać tylko ilość karmień na dobę.

 

Ważna rada!

 

Karmienie piersią działa na zasadzie popytu i podaży. Oznacza to, że jeśli dziecko skończyło kilka tygodni, mama będzie produkować tyle mleka, ile maluch potrzebuje, ale nie dużo więcej! Może się w takiej sytuacji okazać, że próbując odciągnąć mleko, nie będzie go zbyt wiele, zwłaszcza tuż po karmieniu. W takiej sytuacji warto zgromadzić małe zapasy na wypadek nagłego wyjścia mamy. Jeśli kobieta potrzebuje odciągać mleko na bieżąco, musi dać znać piersiom wcześniej, czyli w odpowiednim czasie złożyć na nie zamówienie.

 

 

Co jeśli dziecko je posiłki stałe?

 

Przez pierwszy rok życia dziecka mleko powinno być podstawą jego żywienia. Czasami między 6 miesiącem a 1 rokiem życia maluszka, gdy wprowadza się produkty stałe i stopniowo zwiększa ich ilość, spożycie przez nie mleka może się zmniejszyć. W badaniach stwierdzono, że:

– w 7 miesiącu życia dziecka średnie spożycie mleka to 875 ml na dobę, co stanowi 93 % całkowitego jego spożycia,

– w wieku od 11 do 16 miesiąca życia ta ilość to 550 ml mleka, co stanowi już 50 % tegoż spożycia,

– w wieku od 12 do 24 miesiąca życia dziecko spożywa ok. 400- 550 ml,

– w wieku od 24 do 36 miesiąca życia ilość spożywanego mleka to 300- 360 ml.

 

Oczywiście dalej pamiętamy o tym, że dzieci są różne!

 

Jeśli dziecko ma co najmniej 8 miesięcy i zaczęło jeść pokarmy stałe, nic się nie stanie jeśli przez kilka godzin nie dostanie mlecznego posiłku. Trzeba jednak wziąć sobie do serca radę, aby po powrocie mamy do domu dziecko miało szansę nadrobić braki (zwłaszcza w nocy), będąc często przy piersi.

 

Czy dziecko pije za dużo/ za mało odciągniętego mleka?

 

Należy pamiętać, że dziecko nie zawsze musi pić tyle samo mleka przy każdym karmieniu. Warto obserwować maluszka, aby wiedzieć, ile zjeść w danym momencie potrzebuje. To tak jak z nami dorosłymi- nie zawsze jemy i pijemy tyle samo.

 

Może się zdarzyć, że rodzice niepokoją się zbyt dużą ilością mleka spożywanego przez dziecko podczas nieobecności mamy (znacznie odbiegającego od powyższych norm).

 

Należy wtedy rozważyć kilka rzeczy:

– butelka, którą wybraliście, może mieć zbyt szybki przepływ, przez co dziecko nie jest w stanie do końca kontrolować ilości zjadanego przez siebie mleka,

– dziecko jest karmione za każdym razem, kiedy okaże niezadowolenie, zapłacze; warto zastosować wtedy powyższy kalkulator, aby oszacować, jaka ilość mniej więcej powinna zaspokoić głód naszego malucha; zanim podamy następną porcję jedzenia, warto sprawdzić, czy da się zająć dziecko spacerowaniem, kołysaniem, przytulaniem- dzieci mogą być marudne i domagać się jedzenia także z nudów,

– niemowlęta mają bardzo silną potrzebę ssania i ta potrzeba może być o wiele większa przy rozłące z mamą- to taka forma pocieszenia; ssąc pierś, dziecko ma możliwość kontrolowania przepływu mleka, zaś w przypadku butelki dziecko, gdy ssie, dostaje dużo mleka, bo zwyczajnie przepływa przez smoczek w takim samym tempie; warto zadbać o inną formę pocieszenia maluszka, np. zaproponować mu smoczek, gdy jego potrzeba ssania jest bardzo duża (nie jest taki straszny u ciut starszych niemowląt, po 6 tygodniu, kiedy to dziecko posiadło już umiejętność ssania piersi, dodatkowo smoczek może zapobiegać SIDS, czyli zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej).

 

Może się także zdarzyć, że dziecko je o wiele mniej niż przewidują powyższe normy, gdy nie ma przy nim mamy.  Bardzo często takie maluszki zjadają tylko taką ilość mleka, która zaspokoi potrzebę głodu, a następnie czekają na powrót mamy, aby dostarczyć sobie brakujących kalorii. Gdy mama pojawi się na horyzoncie, wtedy dziecko nie chce opuścić jej na dłużej, więc nadrabia stracony czas poprzez spędzenie dużej ilości czasu na piersi bądź wyrażenia chęci bycia dostawianym częściej niż zwykle. Takie sytuacje mogą być powszechne wśród niemowląt, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z butelką.

 

Co w takiej sytuacji można zrobić? Oto kilka wskazówek:

– bądź cierpliwa i zupełnie się tym nie stresuj; warto potraktować to jako komplement- dziecko woli  mamę od butelki,

– wykorzystuj mniejsze ilości odciągniętego mleka do nakarmienia maluszka- poniesiesz mniejsze straty (po co ciągle wyrzucać niewypite mleko?),

– jeśli się martwisz, że dziecko nie powinno funkcjonować tak długo bez mleka, pomyśl sobie, że są dzieci, które śpią ciągiem nawet i 8 godzin w nocy; należy po prostu kontrolować pieluszki i wagę, aby mieć pewność, że dziecko się najada i wszystko z nim w porządku (o tym przeczytasz TUTAJ),

– upewnij się, że w czasie, który spędzacie razem, dziecko ma szansę być często przy piersi, aby w razie czego nadrobić straty- kalorie.

 

[reklama2]

 

Czy zawsze należy wprowadzać butelkę?

 

Butelka może nie być dobrym pomysłem u dziecka, które nadal uczy się ssania piersi. Z piersi pije się inaczej niż z butelki i takiemu maleństwu może być trudno przestawić się z jednego sposobu na drugi, zwłaszcza, gdy uczy się obydwu technik  w tym samym momencie. Jeśli konieczne jest podawanie mleka z butelki bardzo małemu dziecku, warto mieć pewność, że osoba, która je karmi korzysta z tej samej techniki jakiej wymaga karmienie piersią. Nie należy wtykać smoczka do ust, a raczej nakłonić pociechę do szerokiego otwarcia buzi i wyciągnięcia języka poprzez dotknięcie smoczkiem noska. Wtedy dziecko ma szansę samo „zgarnąć” smoczek.

 

Zamiast butelki można skorzystać z kubeczka. Jest to dobry sposób na podawanie małemu dziecku uczącemu się ssać pierś małych ilości mleka. Kubeczek musi być mały, aby zminimalizować ryzyko zadławienia.

 

Podsumowując, należy zawsze mieć na uwadze, jak działa produkcja pokarmu. Gdy jesteście razem, warto kierować się odczuciami dziecka, gdy osobno- odczuciami w piersiach. Częste dostawianie do piersi, gdy jesteście razem, pozwala nadrobić czas rozłąki i od strony emocjonalnej (potrzeba bliskości, budowanie relacji), i od strony fizycznej (związanej z produkcją mleka). Jeśli dziecko karmione jest wyłącznie piersią, a ciebie nie będzie dłużej niż kilka godzin, musisz zostawić mu trochę mleka- wiadomo, najlepiej swojego. Twierdzi się, ze najlepsze jest to z 24 godzin ze względu na aktywne i aktualne przeciwciała, ale pokarm przechowywany w lodówce lub zamrażarce to też dobra opcja! Zdarza się, że alternatywą dla podania dziecku odciągniętego mleka, może być nakarmienie go przez siostrę czy przyjaciółkę- tutaj jednak należy być w zgodzie z sobą samym i mieć zaufanie do osoby, która ma nakarmić nasze dziecko, chociażby w takich kwestiach jak alkohol, kofeina, przyjmowane lekarstwa itp.  Mleko modyfikowane powinno być opcją ostateczną– przy jego podaniu niby nie musisz martwić się zorganizowaniem zapasów mleka, ale z drugiej strony mieszanka zaburza niektóre ochronne efekty pokarmu kobiecego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Bez minimum empatii nie można zajmować się chorymiKomunikat o przerwach w dostawie prąduTrzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćEkspert: cyfrowa tożsamość to udogodnienie, ale trzeba z niej odpowiedzialnie korzystaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osób
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: pacjentkaTreść komentarza: Pieniążki idą za pacjentem, tak nam wpajano gdy podwyższano składkę zdrowotną.Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Ładny pan, może ten coś zrobi że nie będziemy na piechotę chodzić po mieście.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: Była tomaszowiankaTreść komentarza: „Śmiech to zdrowie”? Zależy kto się śmieje - bo napewno nie pacjenci! Dołożę jeszcze jedną historię - w sobotę kuzynka (75) miała nieszczęście złamać rękę którą szpitalu „opatrzono” i zabandażowano i kazano zgłosić się w środę na założenie ortezy bo lekarz będzie dopiero w środę a w sobotę magazyn z ortezami jest zamknięty . Szok! to mało powiedziane ! Jej „śmiech” nie wyjdzie na zdrowie ! Pozdrawiam „dyrektorów” !!! Śmiejcie się „ na zdrowie”Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No to spróbuj ze mną, chociaż ty, bić pianę. Oczywiście - jeżeli uważasz, że ta obecna, czerwona władza (kolesie Putina i szwabów) będzie rządziła wiecznie i zdąży sprzedać Polskę potomkom hitlera i tym z Brukseli. Mam nadzieję, że kiedyś tę polską komunę ktoś przetrąci.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: @@@Treść komentarza: Czy tylko ja nie gę wejść na te strony co są wyszczególnione czy coś się zepsuło.Źródło komentarza: Skonsultuj komunikację miejskąAutor komentarza: do alejajoTreść komentarza: Piszesz o sobie ? A Pan Tusk ma włosy , a ty pokarz swoje chyba pod pachą jeszcze masz?Źródło komentarza: Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministra
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama