Jak dużo mleka potrzebuje niemowlę?
Spożycie mleka u niemowląt karmionych piersią wzrasta w szybkim tempie w pierwszych tygodniach życia. Uważa się, że w okresie od 1 do 6 miesięcy ilość wypijanego mleka pozostaje w przybliżeniu taka sama (niezależnie od wieku i wagi dziecka), pomijając chwilowe okresy przyspieszonego wzrostu (tzw. skoki rozwojowe), w których to maluch potrzebuje zjeść ciut więcej. Po okresie sześciu miesięcy, kiedy dziecko zaczyna jeść/ próbować produkty stałe, ilość spożywanego przez nie mleka może stopniowo maleć.
Badania wskazują, że dzieci karmione wyłącznie piersią w wieku od 1 do 6 miesięcy wypijają około 750 ml dziennie mleka z piersi. Oczywiście należy pamiętać, że dzieci są różne i nie można wrzucić ich zapotrzebowania na mleko do jednego worka. Uważa się jednak, że typowy zakres wypijanego przez niemowlę mleka w tym okresie to 570- 900 ml na dobę. Dzięki tym informacjom można mniej więcej oszacować, ile mleka może wypić dziecko, które w danym momencie nie może być przy piersi, a któremu trzeba w takim wypadku zostawić odpowiednią porcję posiłku.
W tym celu można wykorzystać następujące przeliczniki:
- Należy oszacować, ile razy mniej więcej w ciągu doby (czyli w ciągu 24 godzin) zjada z piersi maluch. Następnie należy podzielić 750 ml na ilość karmień w ciągu doby. Np. dziecko zjada 8 razy na dobę mleko z piersi. Dzielimy 750 ml mleka na 8 porcji i w przybliżeniu wychodzi ok. 94 ml na jedno karmienie. Jest to oczywiście przybliżona porcja mleka przypadającego na jedno karmienie dla dziecka karmionego wyłącznie piersią.
- Należy wziąć pod uwagę wagę dziecka i pomnożyć ją przez 130 oraz podzielić przez 8. Dla przykładu: jeśli dziecko waży 10 kg, to stosujemy następujący wzór: 10*130/8= 162,5. Liczba 162,5 to 162,5 ml mleka, które powinno przypaść na jedną porcję/ jedno karmienie Twojego dziecka. Oczywiście tę wartość warto zaokrąglić w górę.
- Można wykorzystać także szybki przelicznik (kalkulator) na stronie Kelly Mom bez zbędnego liczenia (http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/milkcalc/)- należy wpisać tylko ilość karmień na dobę.
Ważna rada!
Karmienie piersią działa na zasadzie popytu i podaży. Oznacza to, że jeśli dziecko skończyło kilka tygodni, mama będzie produkować tyle mleka, ile maluch potrzebuje, ale nie dużo więcej! Może się w takiej sytuacji okazać, że próbując odciągnąć mleko, nie będzie go zbyt wiele, zwłaszcza tuż po karmieniu. W takiej sytuacji warto zgromadzić małe zapasy na wypadek nagłego wyjścia mamy. Jeśli kobieta potrzebuje odciągać mleko na bieżąco, musi dać znać piersiom wcześniej, czyli w odpowiednim czasie złożyć na nie zamówienie.
Co jeśli dziecko je posiłki stałe?
Przez pierwszy rok życia dziecka mleko powinno być podstawą jego żywienia. Czasami między 6 miesiącem a 1 rokiem życia maluszka, gdy wprowadza się produkty stałe i stopniowo zwiększa ich ilość, spożycie przez nie mleka może się zmniejszyć. W badaniach stwierdzono, że:
– w 7 miesiącu życia dziecka średnie spożycie mleka to 875 ml na dobę, co stanowi 93 % całkowitego jego spożycia,
– w wieku od 11 do 16 miesiąca życia ta ilość to 550 ml mleka, co stanowi już 50 % tegoż spożycia,
– w wieku od 12 do 24 miesiąca życia dziecko spożywa ok. 400- 550 ml,
– w wieku od 24 do 36 miesiąca życia ilość spożywanego mleka to 300- 360 ml.
Oczywiście dalej pamiętamy o tym, że dzieci są różne!
Jeśli dziecko ma co najmniej 8 miesięcy i zaczęło jeść pokarmy stałe, nic się nie stanie jeśli przez kilka godzin nie dostanie mlecznego posiłku. Trzeba jednak wziąć sobie do serca radę, aby po powrocie mamy do domu dziecko miało szansę nadrobić braki (zwłaszcza w nocy), będąc często przy piersi.
Czy dziecko pije za dużo/ za mało odciągniętego mleka?
Należy pamiętać, że dziecko nie zawsze musi pić tyle samo mleka przy każdym karmieniu. Warto obserwować maluszka, aby wiedzieć, ile zjeść w danym momencie potrzebuje. To tak jak z nami dorosłymi- nie zawsze jemy i pijemy tyle samo.
Może się zdarzyć, że rodzice niepokoją się zbyt dużą ilością mleka spożywanego przez dziecko podczas nieobecności mamy (znacznie odbiegającego od powyższych norm).
Należy wtedy rozważyć kilka rzeczy:
– butelka, którą wybraliście, może mieć zbyt szybki przepływ, przez co dziecko nie jest w stanie do końca kontrolować ilości zjadanego przez siebie mleka,
– dziecko jest karmione za każdym razem, kiedy okaże niezadowolenie, zapłacze; warto zastosować wtedy powyższy kalkulator, aby oszacować, jaka ilość mniej więcej powinna zaspokoić głód naszego malucha; zanim podamy następną porcję jedzenia, warto sprawdzić, czy da się zająć dziecko spacerowaniem, kołysaniem, przytulaniem- dzieci mogą być marudne i domagać się jedzenia także z nudów,
– niemowlęta mają bardzo silną potrzebę ssania i ta potrzeba może być o wiele większa przy rozłące z mamą- to taka forma pocieszenia; ssąc pierś, dziecko ma możliwość kontrolowania przepływu mleka, zaś w przypadku butelki dziecko, gdy ssie, dostaje dużo mleka, bo zwyczajnie przepływa przez smoczek w takim samym tempie; warto zadbać o inną formę pocieszenia maluszka, np. zaproponować mu smoczek, gdy jego potrzeba ssania jest bardzo duża (nie jest taki straszny u ciut starszych niemowląt, po 6 tygodniu, kiedy to dziecko posiadło już umiejętność ssania piersi, dodatkowo smoczek może zapobiegać SIDS, czyli zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej).
Może się także zdarzyć, że dziecko je o wiele mniej niż przewidują powyższe normy, gdy nie ma przy nim mamy. Bardzo często takie maluszki zjadają tylko taką ilość mleka, która zaspokoi potrzebę głodu, a następnie czekają na powrót mamy, aby dostarczyć sobie brakujących kalorii. Gdy mama pojawi się na horyzoncie, wtedy dziecko nie chce opuścić jej na dłużej, więc nadrabia stracony czas poprzez spędzenie dużej ilości czasu na piersi bądź wyrażenia chęci bycia dostawianym częściej niż zwykle. Takie sytuacje mogą być powszechne wśród niemowląt, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z butelką.
Co w takiej sytuacji można zrobić? Oto kilka wskazówek:
– bądź cierpliwa i zupełnie się tym nie stresuj; warto potraktować to jako komplement- dziecko woli mamę od butelki,
– wykorzystuj mniejsze ilości odciągniętego mleka do nakarmienia maluszka- poniesiesz mniejsze straty (po co ciągle wyrzucać niewypite mleko?),
– jeśli się martwisz, że dziecko nie powinno funkcjonować tak długo bez mleka, pomyśl sobie, że są dzieci, które śpią ciągiem nawet i 8 godzin w nocy; należy po prostu kontrolować pieluszki i wagę, aby mieć pewność, że dziecko się najada i wszystko z nim w porządku (o tym przeczytasz TUTAJ),
– upewnij się, że w czasie, który spędzacie razem, dziecko ma szansę być często przy piersi, aby w razie czego nadrobić straty- kalorie.
[reklama2]
Czy zawsze należy wprowadzać butelkę?
Butelka może nie być dobrym pomysłem u dziecka, które nadal uczy się ssania piersi. Z piersi pije się inaczej niż z butelki i takiemu maleństwu może być trudno przestawić się z jednego sposobu na drugi, zwłaszcza, gdy uczy się obydwu technik w tym samym momencie. Jeśli konieczne jest podawanie mleka z butelki bardzo małemu dziecku, warto mieć pewność, że osoba, która je karmi korzysta z tej samej techniki jakiej wymaga karmienie piersią. Nie należy wtykać smoczka do ust, a raczej nakłonić pociechę do szerokiego otwarcia buzi i wyciągnięcia języka poprzez dotknięcie smoczkiem noska. Wtedy dziecko ma szansę samo „zgarnąć” smoczek.
Zamiast butelki można skorzystać z kubeczka. Jest to dobry sposób na podawanie małemu dziecku uczącemu się ssać pierś małych ilości mleka. Kubeczek musi być mały, aby zminimalizować ryzyko zadławienia.
Podsumowując, należy zawsze mieć na uwadze, jak działa produkcja pokarmu. Gdy jesteście razem, warto kierować się odczuciami dziecka, gdy osobno- odczuciami w piersiach. Częste dostawianie do piersi, gdy jesteście razem, pozwala nadrobić czas rozłąki i od strony emocjonalnej (potrzeba bliskości, budowanie relacji), i od strony fizycznej (związanej z produkcją mleka). Jeśli dziecko karmione jest wyłącznie piersią, a ciebie nie będzie dłużej niż kilka godzin, musisz zostawić mu trochę mleka- wiadomo, najlepiej swojego. Twierdzi się, ze najlepsze jest to z 24 godzin ze względu na aktywne i aktualne przeciwciała, ale pokarm przechowywany w lodówce lub zamrażarce to też dobra opcja! Zdarza się, że alternatywą dla podania dziecku odciągniętego mleka, może być nakarmienie go przez siostrę czy przyjaciółkę- tutaj jednak należy być w zgodzie z sobą samym i mieć zaufanie do osoby, która ma nakarmić nasze dziecko, chociażby w takich kwestiach jak alkohol, kofeina, przyjmowane lekarstwa itp. Mleko modyfikowane powinno być opcją ostateczną– przy jego podaniu niby nie musisz martwić się zorganizowaniem zapasów mleka, ale z drugiej strony mieszanka zaburza niektóre ochronne efekty pokarmu kobiecego.
Napisz komentarz
Komentarze