Rośliny doniczkowe są coraz bardziej popularne wśród miłośników dekoracji w domu. Wynika to z faktu, iż jest to bardzo stylowy, a zarazem bardzo oryginalny sposób na uzupełnienie pustych pomieszczeń oraz zapełnienie miejsca na parapetach. Kwiaty nie tylko ozdabiają wnętrza, ale przede wszystkim poprawiają jakość powietrza w pokojach, pozytywnie wpływając tym samym na nasze samopoczucie i zdrowie. W artykule tym przedstawimy więc najlepsze rośliny doniczkowe do dekoracji w domu oraz sposoby pielęgnacji.
Na co zwracać uwagę przy wyborze roślin doniczkowych do domu?
Wybierając jakąkolwiek roślinkę do naszego domu, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę docelowe pomieszczenie, w którym dany kwiatuszek się zadomowi. Dlaczego? Są rośliny, które świetnie będą czuć się w sypialni bądź salonie, ale mogą szybko zakończyć swój żywot w łazience oraz kuchni. Zatem w miejscu naszego snu nie powinno być zbyt dużo kwiatów, gdyż ich przesadzona ilość może uczulać, prowadzić do gorszego samopoczucia, a nawet problemów z zasypianiem. Z kolei decydując się na kwiaty do kuchni do łazienki, należy pamiętać, aby sprawdzić, czy dana roślina lubi dosyć wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza, które bardzo często towarzyszą we wcześniej wymienionych pomieszczeniach. Brak odpowiedniej wentylacji może również prowadzić do rozwoju szkodliwych pleśni, grzybów i szkodników.
Najlepsze rośliny doniczkowe do dekoracji domu
- Kaktus – roślina kojarzona głównie z klimatem pustynnym. Wbrew pozorom, jest to jednak jedna z łatwiejszych w uprawie roślin i idealnie sprawdza się do dekoracji wnętrz. Kaktus wspaniale rośnie w miejscach dobrze oświetlonych, nie lubi być jednak narażony na bezpośrednie światło słoneczne. Podlewać należy go tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sucha.
- Fikus – roślina ciesząca się sporą popularnością wśród miłośników roślin doniczkowych. Charakteryzuje się dużym, zielonym liściem, które pięknie ozdabiają pomieszczenia. Fikus najlepiej rośnie w miejscach dobrze oświetlonych, lubi unikać bezpośredniego światła słonecznego. W okresie letnim warto regularnie psikać jego liście wodą, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci.
- Monstera – kwiat coraz częściej goszczący w wielu domach. Jego cechą rozpoznawalną są dziurawe liście. Monstera najlepiej rośnie w temperaturze 18-25 stopni, w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Nie lubi zbyt wilgotnej gleby, ale częstotliwość jej podlewania należy dostosować do warunków w pomieszczeniu, gdyż roślina potrzebuje regularnego podlewania, przebywając w suchym powietrzu.
- Storczyki – roślinki najchętniej wręczane na prezent. Charakteryzują się pięknymi kwiatuszkami o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Można je postawić blisko okna, ale lepiej ich nie narażać na bezpośrednie światło słoneczne. Regularne nawożenie i podlewanie sprawia, że kwiat odpłaca się zdrowym i okresowym wzrostem, elegancko ozdabiającym każde pomieszczenie.
- Pachira – nazywana również drzewem pieniężnym. Charakteryzuje się efektownym, zielonym liściem. Jest łatwa w uprawie, nie wymaga specjalnych warunków do oszałamiającego wzrostu. Pachira najlepiej rośnie w miejscach dobrze oświetlonych. Podlewać ją należy dosyć regularnie, ale nie za często – w okresie zimowym najlepiej raz na dwa tygodnie, w okresie letnim zaś raz w tygodniu.
- Zamikulkas – roślina znana ze swojej wytrzymałości i łatwej pielęgnacji, stąd chętnie wybierana jako dodatek do wielu pomieszczeń domowych. Jej wygląd to ciemnozielone, błyszczące liście, kształtem przypominające serce lub podkowę. Zamikulkas toleruje zacienione pokoje, dobrze się rozwija też w dobrze oświetlonych miejscach. W ciepłe dni wystarczy go podlewać raz w tygodniu, w chłodne zaś raz na dwa tygodnie.
- Paproć – jedna z łatwiejszych w uprawie roślin do hodowania w warunkach domowych. Jest to bezkwiatowa roślina o zielonych liściach o różnych kształtach i rozmiarach. Sprawdzą się zarówno w miejscach dobrze oświetlonych, jak i w cieniu. Powinny być regularnie podlewane. Ich jedynym wymaganiem jest konkretne miejsce ich przebywania, gdyż paprocie łatwo przyzwyczajają się do danego miejsca, a po przestawieniu w inną przestrzeń mogą zacząć chorować.
Napisz komentarz
Komentarze