Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 stycznia 2025 03:26
Reklama
Reklama

Kontakt skóra do skóry. Dlaczego to takie ważne?

Kontakt skóra do skóry (ang. skin-to-skin, STS) polega na ułożeniu nagiego nowo narodzonego dziecka, jeszcze przed przecięciem pępowiny, na nagim ciele mamy. Jeśli życiu dziecka nic nie zagraża, wszystkie procedury, tj. odcięcie pępowiny, ocena w skali Apgar i inne wstępne badania, powinny odbyć się na brzuchu mamy. Noworodka w tym czasie można delikatnie osuszyć i przykryć ciepłymi pieluszkami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca rozpoczęcie kontaktu skóra do skóry niemalże od razu po porodzie- w ciągu pierwszych 5 minut. Według niej nieprzerwany kontakt mamy z dzieckiem powinien trwać przynajmniej 1 godzinę, a najlepiej do zakończenia pierwszego karmienia piersią.

 Jakie korzyści niesie ze sobą bezpośredni kontakt mamy z dzieckiem?

 

  1. Kontakt skóra do skóry pomaga dziecku przystosować się do nowych warunków, minimalizując tym samym stres związany z porodem.

W chwili porodu dziecko opuszcza komfortowe środowisko, czyli brzuch mamy, w którym funkcjonowało do tej pory i zostaje „zmuszone” do samodzielnego podjęcia podstawowych funkcji życiowych. Kontakt skóra do skóry stanowi dla maluszka najbliższe doświadczenie z życia płodowego. Noworodek nie czuje się tak bardzo zestresowany, gdy słyszy bicie serca mamy, znajomy głos, czuje jej ciepło i zapach. Dzięki temu się uspokaja, a jego oddech się wyrównuje.

 

  1. Kontakt skóra do skóry pomaga w regulacji temperatury ciała dziecka.

Badania pokazują, że wczesny kontakt skóra do skóry niweluje stres termiczny, jakiego może doświadczyć maluszek po porodzie. Klatka piersiowa jest najcieplejszą częścią ciała, więc na niej dziecko się nie wychłodzi. Dodatkowe okrycie pleców i główki pieluszkami zabezpiecza noworodka przed utratą ciepła.

 

  1. Kontakt skóra do skóry sprawia, że dziecko kolonizuje się z florą bakteryjną mamy, a nie florą szpitalną.

Po urodzeniu dziecko styka się z dużą ilością drobnoustrojów. Niemowlę w kontakcie skóra do skóry przejmuje naturalne bakterie mamy, które są znane z okresu ciąży i niegroźne. Dzięki nim dziecko zyskuje naturalną ochronę przed zakażeniami, także w późniejszym wieku. Jeśli kontakt mamy z noworodkiem jest połączony z karmieniem piersią, maluszek ma szansę skorzystać z siary, która zawiera skoncentrowane przeciwciała, żywe komórki i  inne czynniki odpornościowe. Gwarantuje to namnożenie się w przewodzie pokarmowym dziecka „dobrych” bakterii. Siara zastępuje ponadto płyn owodniowy, a to wpływa na dojrzewanie układu pokarmowego oraz innych narządów.

 

  1. Kontakt skóra do skóry uruchamia instynkty, dzięki którym dziecko potrafi ssać pierś.

Dziecko jest najbardziej aktywne w ciągu pierwszych dwóch godzin po porodzie, ma wtedy także najsilniejszą potrzebę ssania. Położone na brzuchu mamy potrafi samo podpełznąć do piersi, chwycić brodawkę i zacząć ją ssać. Jednym dzieciom zajmuje to mniej czasu, innym więcej- nie należy przerywać kontaktu skóra do skóry dopóki maluszek nie zainicjuje karmienia. Pierwszy kontakt i efektywne przystawienie się noworodka do piersi może mieć kluczowe znaczenie przy przebiegu laktacji. Organizm mamy jest w ciągu pierwszych godzin po porodzie bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Ssanie piersi pobudza hormony, tj. prolaktyna i oksytocyna, które odpowiadają za produkcję i wypływ pokarmu. Badania dowodzą, że wczesny kontakt skóra do skóry wpływa na sukces pierwszego karmienia oraz wydłuża czas karmienia naturalnego w ogóle.

 

Oto film, który przedstawia pierwsze karmienie w kontakcie skóra do skóry zainicjowane przez dziecko tuż po porodzie:

 


 

  1. Kontakt skóra do skóry wpływa na właściwą interakcję między mamą a dzieckiem.

W czasie ssania piersi w organizmie mamy rośnie poziom prolaktyny. Hormon ten odpowiada nie tylko za produkcję mleka, ale także częściowo za odczucia matki, która pragnie być razem z dzieckiem. Nie bez powodu prolaktynę nazywa się hormonem macierzyństwa. Wczesny kontakt mamy i dziecka wpływa na zachowanie się kobiety- poprawia jej samoocenę przy opiece nad dzieckiem, uruchamia takie zachowania jak głaskanie, całowanie, wpatrywanie się w maleństwo.

 

  1. Kontakt skóra do skóry wpływa korzystnie na procesy neurobehawioralne.

Obserwacje wykazały, że dzieci pozostające we wczesnym kontakcie z mamą są spokojniejsze, mniej płaczą, śpią dłużej, wykazują przewagę prawidłowych ruchów zgięciowych, czyli tych korzystnych.

 

Ciekawostka:

Badacze zauważają zależność między relacją opartą na przywiązaniu a rozwojem mózgu. Okazuje się, że wczesne wydarzenia interpersonalne mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na kształtowanie się mózgu- traumatyczne, wrogie środowisko „tworzy” mózgi przeznaczone do obrony i ostrożności, zaś środowisko sprzyjające, wspierające zapewnia mózgowi odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Najlepiej byłoby zadbać o relację z dzieckiem od pierwszych chwil. Jeśli jednak  z jakiś powodów po porodzie środowisko dla dziecka nie było idealne, nie wszystko jeszcze stracone. Warto pamiętać, że łatwiej stworzyć pozytywną relację opartą na przywiązaniu, gdy zaczyna się ona tuż po porodzie- im dłużej zwlekamy, tym trudniej potem ją osiągnąć.

 

  1. Kontakt skóra do skóry połączony z pierwszym karmieniem pomaga mamie dojść do formy po porodzie (tej fizycznej i psychicznej).

Dzięki ssaniu piersi wydziela się oksytocyna, która obkurcza macicę, ułatwia wydalenie łożyska i chroni mamę przed krwawieniem. Ponadto dzięki wczesnemu kontaktowi mamy i dziecka rozbudzone zostają macierzyńskie uczucia, które sprawiają, że niekiedy postawa mamy w stosunku do maleństwa diametralnie się zmienia (mowa tu o tych mamach, które z jakiś powodów miały kłopot z przyjęciem dziecka). Trzymanie maleństwa w ramionach pozwala mamie zapomnieć o bólu, którego doświadczyła oraz pomaga odzyskać siły po porodzie.

 

 

Co jeśli kontakt skóra do skóry się nie odbędzie?

 

Takiego kontaktu nie powinno się przerywać lub opóźniać w przypadku dziecka urodzonego w dobrym stanie. Czynności takie jak kąpiel, ważenie, mierzenie czy szczepienie można wykonać po zakończeniu karmienia piersią (są to rekomendacje i Światowej Organizacji Zdrowia, i  Amerykańskiej Akademii Pediatrii). Nawet jeśli mama z jakichś powodów nie zamierza bądź nie może karmić piersią, należy umożliwić obojgu kontakt skóra do skóry ze względu na inne korzyści, m.in. psychologiczne.

 

Zdarza się niestety, że sprawy przy porodzie się komplikują i niemożliwy jest bezpośredni  kontakt mamy i dziecka tuż po porodzie. Są to między innymi sytuacje, w których życiu lub zdrowiu któregoś z nich coś zagraża. Alternatywą przy niedyspozycji mamy może być kontakt maleństwa z tatą. Jednak gdy tylko wszystko wróci do normy, należy umożliwić mamie i dziecku kontakt skóra do skóry.

 

Smutne jest to, że w dalszym ciągu powszechnym zjawiskiem jest utrudnianie mamie i dziecku spędzenia ze sobą pierwszych wspólnych chwil w kontakcie STS. Okazuje się, że dla wielu szpitali kwestie organizacyjne i wygoda personelu medycznego są  stawiane na pierwszym miejscu. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011 r. można przeczytać o tym, że kobiecie należy umożliwić pierwszy kontakt z dzieckiem tuż po porodzie, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwskazań medycznych. Tenże kontakt powinien przebiegać w sposób niezakłócony aż do zakończenia pierwszego karmienia. Każda mama powinna być świadoma swoich praw i w razie czego domagać się ich przestrzegania.

 

Kontakt skóra do skóry po powrocie do domu.

W domu również można pozostawać z maleństwem w kontakcie skóra do skóry. Wpływa to pozytywnie na kształtowanie się więzi między dzieckiem a obojgiem rodziców. Taki kontakt ma mnóstwo psychologicznych korzyści. Jest między innymi idealnym sposobem na uspokojenie płaczącego niemowlęcia oraz zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i bliskości.  Agnieszka Stein, psycholog pracująca w nurcie Rodzicielstwa Bliskości, podkreśla, że kontakt z nagą skórą jest potrzebny ludziom w każdym wieku. Jest niezastąpiony i nigdy nie jest na niego za późno.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mc 16.06.2017 11:20
Wszystko pięknie, tylko nie w polskim szpitalu (na pewno nie w tomaszowskim)!!

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Walentynkowe Ale Kino Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią.Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliówUmorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Pytanie dla wszystkich: skąd wam się wzięła ta Ewa i kto to jest ta Ewa?!Źródło komentarza: Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodziAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu. Czy naprawdę musi Pan mnie wkur... tym społecznym dnem - powiatowym katechetą? No i, co na ten tekst powyżej można napisać.... I co z tego, że ja i inni będą się tutaj pastwić nad tym społecznym, powiatowym gniotem? Ten społeczny i samorządowy gniot miał, ma i będzie miał gdzieś. A potem przyjdzie następna sesja, będziecie chcieli tego gniota odwołać i potem znów będzie Pan jęczał, że tego samorządowego gniota nie odwołaliście. Jedyna pociecha z tych pańskich, cyklicznych jęków jest taka, że, póki co, ryży donek pozwala Panu na takie medialne wyskoki.Źródło komentarza: Za wątpliwą promocję płacimy wszyscyAutor komentarza: OooTreść komentarza: Czy kiedyś te uroczystości będą dostępne dla mieszkańców a nie na sztukę czyli zebrać uczniów pracowników i w godzinach pracy zrobić imprezkęŹródło komentarza: Upamiętniliśmy 162. rocznicę wybuchu Powstania StyczniowegoAutor komentarza: KersTreść komentarza: Grubo idziemyŹródło komentarza: Pierwszy zimowy transfer w LechiiAutor komentarza: BenekTreść komentarza: Dać na Dyrektora katechetę ten przynajmniej zadba o ludzi.Źródło komentarza: Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodziAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: Nie widziałem LGBT w szkole, za to księdza widać wszędzie.Źródło komentarza: Opublikowano rozporządzenie ws. wymiaru lekcji religii w szkołach i przedszkolach
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 636 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 636 Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 636 w kolorze dąb sonoma z dzielonymi barierkami po jednej stronie łóżka. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa. Szczególną cechą modelu łóżka PB 636 jest możliwość opuszczenia leża do poziomu 29 cm. Niska pozycja pozwala na większy komfort użytkowania osobom o niższym wzroście oraz redukuje w znacznym stopniu możliwość odniesienia urazu w sytuacjiprzypadkowego wypadnięcia. Zakres regulacji wysokości, pozwala na pracę opiekunów w optymalnych warunkach. Możliwość stosowania dzielonych barierek powoduje, że użytkownik nie musi być na stałe ograniczony barierami w przestrzeni łóżkaKolory standardowe: Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 29 cm od podłogi4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Dekoracyjna osłona leża5. Podwójne koło z hamulcem3. Nowoczesny napęd podnoszenia leża6. Dzielona barierka (opcja)OPCJE:zmiana długości i wypełnienia leża • zmiana kolorystyki • dzielone barierkiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 29 do 72 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:207 × 106 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:118,6 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-636 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama