Rodzaje apteczek pierwszej pomocy a ich wyposażenie
W zależności do tego, gdzie apteczka pierwszej pomocy będzie użytkowana, jej zawartość może być różna. Do domowego użytku wystarczy wyposażenie podstawowe – czyli środki opatrunkowe, a także niektóre leki. W przypadku apteczki samochodowej, warto być przygotowanym także na poważniejsze urazy i trudniejsze warunki, przyda się więc maseczka do sztucznego oddychania czy koc ratunkowy, ale już nie lekarstwa.
Apteczki stanowią obowiązkowe wyposażenie szkół, zakładów pracy czy ośrodków wczasowych. Są to modele bardziej rozbudowane, zawierające większy zestaw różnorakich plastrów, bandaży i innych środków. Z kolei na wycieczkę w góry czy przejażdżkę rowerową zabieramy kompaktowe apteczki, które zajmują mniej miejsca i zawierają podstawowe wyposażenie.
Środki opatrunkowe – podstawa każdej apteczki
Najważniejszym elementem wyposażenia apteczki osobistej są środki opatrunkowe. Warto tutaj postawić na różnorodność, ponieważ nigdy nie wiemy, jakiego typu uraz przytrafi się nam czy komuś z rodziny.
Do większości typowych, domowych urazów, wystarczą plastry. Najlepiej mieć pod ręką modele większe i mniejsze, gotowe i do cięcia, a także wodoodporne. W trudniej dostępnym miejscu sprawdzi się opatrunek z gazy, ale należy pamiętać o jego przymocowaniu. Na stronie https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-i-siatki/197 znajdziesz szeroki wybór bandaży (zwykłych i elastycznych) oraz siatek, które pomogą zabezpieczyć opatrunek przed przesuwaniem się.
Dezynfekcja – środki do oczyszczenia rany
Zanim w ogóle przystąpimy do wykonywania opatrunku, musimy dobrze oczyścić ranę, aby zmniejszyć ryzyko przedostanie się do niej szkodliwych drobnoustrojów. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się środek na bazie oktenidyny, który jednocześnie skutecznie zlikwiduje większość wirusów i bakterii, ale równocześnie nie wysuszy rany, zapewniając jej optymalne warunki gojenia.
Odchodzi się już obecnie od środków do dezynfekcji używanych dawniej – czyli niezbyt skutecznej wody utlenionej, a także od spirytusu salicylowego, który może działać drażniąco.
Bezpieczeństwo osoby niosącej pomoc
Udzielając pierwszej pomocy osobom trzecim, nie można zapominać o własnym bezpieczeństwie. W razie wypadków drogowych oznacza to zatem odpowiednie oznaczenie miejsca (m.in. poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego). Nie mniej istotne są jednak środki ochrony osobistej, które zabezpieczą osobę wykonującą czynności przedmedyczne.
Do apteczki z łatwością zmieścisz komplet rękawic diagnostycznych lateksowych lub nitrylowych, a także składaną maskę do sztucznego oddychania. Pozwolą one unikać bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi poszkodowanego.
Gdzie przyda się osobista apteczka pierwszej pomocy?
Osobistą apteczkę pierwszej pomocy warto by było mieć pod ręką zawsze – ale nie popadajmy w niezdrową przesadę. Najistotniejszym jest, aby dysponować środkami opatrunkowymi tam, gdzie do drobnych urazów dochodzi najczęściej – czyli w domu.
Apteczkę warto także zabierać na wszelkie dalsze wycieczki, zwłaszcza jeśli są one powiązane z aktywnością sportową. Kompaktowe modele z łatwością zmieszczą się w plecaku w trakcie wspinaczki górskiej, jak również pod kierownicą czy na ramie roweru.
Choć w Polsce nie ma obowiązku posiadania w samochodzie apteczki pierwszej pomocy, to jest to mocno rekomendowane. Niejednokrotnie zwykły bandaż czy gaza uratowały komuś życie.
Udzielanie pierwszej pomocy może wiązać się ze stresem, ale jest znacznie łatwiejsze, gdy dysponujemy odpowiednimi środkami. Dzięki apteczce osobistej jesteśmy w stanie poradzić sobie z większością najczęściej występujących urazów, zabezpieczając uszkodzone miejsce do momentu otrzymania pomocy medycznej. W większości przypadków nie będzie to z resztą konieczne – właściwy opatrunek założony na oczyszczoną ranę sprawi, że skaleczenie zagoi się bez konieczności interwencji lekarza.
Napisz komentarz
Komentarze