Kolagen w diecie sportowca
W przypadku częstych i intensywnych treningów, które towarzyszą często sportowcom, nie jest trudno o narażenie na kontuzje i urazy. Mając do czynienia ze sportem wyczynowym, ale również rekreacyjnym, oczywiste jest to, że organizm ma wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, budulcowe oraz energię w porównaniu z organizmem osoby, która nie jest aktywna fizycznie. Elementy te są niezbędne do tego, aby organizm szybko i efektywnie się regenerował, a także do tego, aby zmniejszać ryzyko kontuzji.
Wraz z procesami regeneracji i przebudowy mięśni, włókna kolagenowe systematycznie się wymieniają. Jeżeli w organizmie zabraknie kolagenu, sportowiec narożny jest na słabsze i dłuższe dochodzenie do siebie po przebytej kontuzji. Kolagen wpływa nie tylko na zminimalizowanie ryzyka kontuzji i urazów, ale też na sam proces leczenia już rozwiniętych zwyrodnień albo innych zaburzeń, które przebiegają z bólami stawów.
Skuteczność suplementów z kolagenem często badano pod kątem chorób zwyrodnieniowych stawów. Działanie takich preparatów najlepiej oddaje skala WOMAC. Obejmuje i ocenia ona takie symptomy, jak sztywność, ból stawów, ograniczenie ich ruchomości. Po 3 miesiącach przyjmowania preparatu z kolagenem, skala WOMAC podwyższyła się o 30%. Badania potwierdzają pozytywny wpływ kolagenu na stawy, jednak aby osiągnąć widoczne efekty, musi być przyjmowany przez okres co najmniej 3 miesięcy.
Niedobór kolagenu w diecie sportowca
Ilość kolagenu w organizmie spada wraz z wiekiem, już po 25 roku życia jest go mniej. Warto też wiedzieć, jakie czynniki wpływają na obniżenie produkcji włókien kolagenowych. Niedobór kolagenu może być spowodowany zbyt małą podażą w diecie, brakiem odpowiedniej suplementacji w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik, ale również nadmiernym spożywaniem produktów wysoko przetworzonych oraz cukru, stresem, chorobami - głównie autoimmunologicznymi, paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu czy innymi toksynami. Sportowcy, którym zależy na dobrych wynikach treningowych w trakcie zawodów, powinni zmniejszyć ekspozycję na wymienione wyżej czynniki.
Wpływ kolagenu na organizm sportowca
Wiele mówi się na temat wpływu kolagenu na układ ruchu, jednak trzeba dodać, że to białko ma również duże znaczenie dla pracy układu krwionośnego, a to w przypadku sportowców przekłada się m.in. na wydolność układu oddechowego oraz wytrzymałość serca. Co więcej, tak jak każde inne białko, kolagen bierze udział w budowie tkanki mięśniowej, co jeszcze szczególnie ważne dla sportowców uprawiających sporty siłowe oraz oporowe.
Suplementacja kolagenu - przed czy po treningu?
Wiele osób może zastanawiać się, kiedy jest najlepszy moment na suplementację preparatu z kolagenem. Tak naprawdę pora przyjęcia nie ma żadnego znaczenia. Najlepiej zapoznać się z ulotką producenta suplementu. Szukając odpowiedniego preparatu, warto zwrócić uwagę na kolagen Primabiotic, który wyróżnia się wśród tego typu suplementów wysoką zawartością kolagenu oraz składem wzbogaconym witaminami.
Napisz komentarz
Komentarze