Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 13:16
Reklama
Reklama

Jak zacząć karmić piersią

Większość mam już w ciąży przygotowuje sobie gotowe scenariusze na temat karmienia piersią. Kobiety zakładają, że będą karmić jak najdłużej się da. Są też takie, które wyznaczają sobie granicę wieku, do którego zamierzają podawać dziecku pierś, np.6 miesięcy. Okazuje się, że życie wiele weryfikuje-jedne karmią dłużej niż zakładały (jestem tego idealnym przykładem), inne o wiele za krótko. Z moich obserwacji wynika, że niestety wiele mam poddaje się już na początku i z karmienia nici… To nie oznacza, że karmienie jest trudne. Dla mnie oznacza to jedynie brak pomocy z zewnątrz-nieważne czy to położnej, czy męża, czy teściowej, czy pediatry. Jest to smutne, ale da się temu zapobiec. Wystarczy się do karmienia piersią po prostu porządnie przygotować.

 

Po porodzie jesteś zmęczona i nie w głowie ci karmienie

Rodzi się dziecko, jesteś najszczęśliwszą kobietą na świecie, ale też po jakiejś chwili najbardziej zmęczoną… Adrenalina towarzysząca przy porodzie spada i zostaje brak sił. Warto już na starcie wyobrazić sobie, że to kiedyś minie.  Możesz żałować straconej szansy karmienia piersią, dlatego warto wziąć się w garść, skorzystać z pomocy najbliższych i żądać wsparcia ze strony personelu medycznego (to ich obowiązek zapisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2012 roku). Każda kobieta powinna znać swoje prawa i wiedzieć jak je egzekwować.

 

Bardzo ważne są pierwsze wspólne chwile

Najlepszym momentem na rozpoczęcie karmienia są 2 pierwsze godziny po porodzie. Dziecko tuż po urodzeniu (zdrowe, donoszone) ma silną potrzebę ssania, jest najbardziej „kumate” i  najczęściej samo wie, jak się do TEGO zabrać. Położone na brzuchu mamy ( kontakt „skóra do skóry”) jest w stanie podpełznąć do piersi, chwycić brodawkę i zacząć ssać. Niektórym maluszkom zajmuje to pół godziny, innym około godziny- nie trzeba pomagać, a jedynie dać im czas! Dzięki wczesnemu karmieniu maluszek zyskuje cenną siarę, która zawiera ogromną dawkę czynników odpornościowych, a u mamy zaczyna się przypływ hormonów dających organizmowi sygnał, że czas ruszyć z produkcją mleka. Dopiero po zakończeniu karmienia powinno się zacząć ważenie, mierzenie i tym podobne (jeśli nie ma ku temu przeciwskazań).

 

 

Nie daj się nastraszyć

Bardzo smutnym zjawiskiem jest to, że zamiast pomóc świeżo upieczonej mamie w pierwszych kilku karmieniach, proponuje się mleko modyfikowane, wymyśla historie o braku pokarmu czy „zapycha” dziecko smoczkiem- uspokajaczem. Dla jasności-organizm kobiety przygotowuje się do karmienia piersią w momencie zajścia w ciążę, proces wytwarzania mleka zaczyna się już w 16-22 tygodniu ciąży. Z reguły nie ma czegoś takiego jak brak mleka ani po porodzie fizjologicznym, ani po cesarskim cięciu. Nowonarodzone dziecko potrzebuje zaledwie kilku kropel siary. Miękkie piersi nie oznaczają, że jej nie ma. Nawał pokarmu pojawia się po 2-5 dniach (uczucie pełnych piersi) i jak szybko się pojawi zależy tylko od tego, jak szybko przystawi się dziecko do piersi i jak często będzie ono ssało. Należy pamiętać, że mleko modyfikowane niepotrzebnie zaburza laktację – najedzone dziecko nie ssie efektywnie (albo nie chce ssać wcale), co za tym idzie piersi nie dostają sygnału, by ruszyć z produkcją mleka.

 

Zrelaksuj się i do dzieła!

Może to być trudne zważywszy na zmęczenie towarzyszące po porodzie, warunki szpitalne, w jakich znajdują się mama i dziecko, poczucie braku wsparcia i zrozumienia ze strony personelu medycznego. Warto postarać się odłożyć wszystkie niepokojące myśli na bok i poddać się chwili. Kontakt, bliskość z dzieckiem, w tym tulenie noworodka do piersi powinny wynagrodzić wszystkie trudy, których w ostatnim czasie kobieta doświadczyła. Stres nie jest sprzymierzeńcem karmienia piersią. Ból, zmęczenie, niepokój hamują odruch oksytocynowy (a to on odpowiada za wypływ pokarmu). Ważna jest wygodna pozycja, miłe myśli o dziecku, ssanie piersi-to pobudza odruch. Stres na dłuższą metę może przyczynić się do zastoju oraz zmniejszenia produkcji mleka. Może warto odłożyć w tych kilku pierwszych dniach honor na bok i skorzystać z pomocy najbliższych? Tym sposobem bez wątpienie zyskuje się więcej czasu dla siebie (na odpoczynek) i dla dziecka, które może ssać długo i często. Relaks z maluszkiem przy piersi też jest możliwy-karmiąc na boku dziecko słodko śpi, bo czuje się bezpiecznie, mama tymczasem może zasnąć razem z nim.

 

Dobre nastawienie na przyszłość

Szkoda czasu i nerwów na zamartwianie się czy dziecko na pewno zjada wystarczająco dużo albo czy przypadkiem nie ma alergii pokarmowej. Układ pokarmowy noworodka jest jeszcze do końca niedojrzały i stąd może pobolewać go brzuszek. Nie ma na to wpływu dieta mamy, więc warto porzucić wszelkie ograniczenia na rzecz zdrowego odżywiania się, a co za tym idzie różnorodności (należy jeść wszystko w umiarkowanych ilościach). Jeśli dziecko będzie karmione „na żądanie”, będzie dobrze chwytać i ssać pierś, a przy tym mama będzie zrelaksowana i dobrze odżywiona, to pokarmu nie zabraknie. Często 2 pierwsze tygodnie decydują o tym, jak długo kobieta będzie karmić- im więcej dziecko ssie piersi w tym czasie, tym więcej pokarmu pojawi się teraz, ale i w przyszłości. Jeśli mama albo pediatra rzeczywiście nabiorą podejrzeń, że dziecko może nie dojadać (złe przybieranie na wadze), to, zanim sięgnie się po mieszankę sztuczną, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego/ promotora karmienie piersią, żeby zweryfikować sposób karmienia (złe przystawienie do piersi jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń w  karmieniu). Dziecku potrzeba wyłącznie mleka mamy. Powód podania mu czegokolwiek innego (w tym mleka modyfikowanego) powinien być jasno przez specjalistę uzasadniony. Trzeba mieć świadomość, że płacz, niepokój dziecka nie zawsze oznacza, że jest głodne! Ono, tak jak i my, ma różne potrzeby oraz gorsze i lepsze dni.

 

 

Nie bój się prosić o pomoc

Nie chodzi tu tylko o pomoc najbliższych przy pracach domowych, tj. sprzątanie czy gotowanie. Chodzi tu również o certyfikowanych doradców laktacyjnych, promotorów karmienia piersią, położnych, które wystarczająco znają się na rzeczy. Prawidłowe przystawienie do piersi nie powinno wywoływać bólu (choć w pierwszych kilku dniach może to być normalnym zjawiskiem- brodawka musi się przyzwyczaić). Czasem wystarczy drobna korekta (np. zaproponowanie innej pozycji) i wszystko wraca do normy.

 

Pozytywne nastawienie na przyszłość

To bardzo ważne, żeby nie ujmować karmienia piersią jako jakiejś udręki. Mamy karmiące również mogą spotykać się ze znajomymi, pić kawę czy chodzić na fitness. Dobrze jest jednak zrozumieć, że wraz z pojawieniem się dziecka zmienia się nasz styl życia. Należy zrobić szybką korektę wartości i ustalić priorytety, które będą obowiązywać przez kilka najbliższych miesięcy, lat. Nie ma co zakładać, że karmić należy 6 miesięcy, 1 rok czy 2 lata. Życie może płatać nam figle- ja np. karmię o wiele dłużej niż zakładałam. Znam mamy, które musiały pożegnać się z karmieniem piersią ze względów zdrowotnych (tak też się niestety może zdarzyć). Grunt to pozytywne, ale też realistyczne nastawienie i zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy (ale nie za wszelką cenę!), aby wytrwać w naszych postanowieniach. Satysfakcja zapewne gwarantowana.

 

Dowiedz się także

DLACZEGO WARTO KARMIĆ PIERSIĄ?

 

oraz

 

Co nie sprzyja laktacji 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Bez minimum empatii nie można zajmować się chorymiKomunikat o przerwach w dostawie prąduTrzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćEkspert: cyfrowa tożsamość to udogodnienie, ale trzeba z niej odpowiedzialnie korzystaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osób
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: pacjentkaTreść komentarza: Pieniążki idą za pacjentem, tak nam wpajano gdy podwyższano składkę zdrowotną.Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Ładny pan, może ten coś zrobi że nie będziemy na piechotę chodzić po mieście.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: Była tomaszowiankaTreść komentarza: „Śmiech to zdrowie”? Zależy kto się śmieje - bo napewno nie pacjenci! Dołożę jeszcze jedną historię - w sobotę kuzynka (75) miała nieszczęście złamać rękę którą szpitalu „opatrzono” i zabandażowano i kazano zgłosić się w środę na założenie ortezy bo lekarz będzie dopiero w środę a w sobotę magazyn z ortezami jest zamknięty . Szok! to mało powiedziane ! Jej „śmiech” nie wyjdzie na zdrowie ! Pozdrawiam „dyrektorów” !!! Śmiejcie się „ na zdrowie”Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No to spróbuj ze mną, chociaż ty, bić pianę. Oczywiście - jeżeli uważasz, że ta obecna, czerwona władza (kolesie Putina i szwabów) będzie rządziła wiecznie i zdąży sprzedać Polskę potomkom hitlera i tym z Brukseli. Mam nadzieję, że kiedyś tę polską komunę ktoś przetrąci.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: @@@Treść komentarza: Czy tylko ja nie gę wejść na te strony co są wyszczególnione czy coś się zepsuło.Źródło komentarza: Skonsultuj komunikację miejskąAutor komentarza: do alejajoTreść komentarza: Piszesz o sobie ? A Pan Tusk ma włosy , a ty pokarz swoje chyba pod pachą jeszcze masz?Źródło komentarza: Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministra
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama