TBO/16/2024
Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny (do 1 200 000 zł)
Budowa rowerowego placu zabaw typu „Pumptruck”
Baza obiektów sportowo-rekreacyjnych w naszym mieście ma szansę powiększyć się o nowy obiekt. Projekt zakłada zaadoptowanie nieużywanego fragmentu zieleni wokół kręgielni zlokalizowanej naprzeciwko Areny Lodowej o powierzchni 2 117 m2 na asfaltowy tor rolkowo-rowerowy typu "pumptrack" o długości 137 m wraz z małą architekturą a następnie udostępnienie powstałego placu zabaw mieszkańcom Tomaszowa Mazowieckiego. Taka infrastruktura otworzy przestrzeń do atrakcyjnej i innowacyjnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Pumptruck stanowi także uzupełniające wyposażenie pobliskich terenów i obiektów o podobnym charakterze tj. Areny Lodowej wraz z torem kartingowym, kręgielni, toru wrotkarskiego oraz Przystani. Tor dedykowany jest przede wszystkim miłośnikom jazdy na rowerach (górskich, BMX, biegowych), hulajnogach, rolkach i deskorolkach, osobom zdrowym i sprawnym fizycznie w każdym wieku ale także osobom z osłabioną koordynacją ruchową chcących poprawić krążenie i ogólną kondycję fizyczną. Jazda po takim torze doskonale wpisuje się nurt sportów popularnych wśród dzieci i młodzieży, którzy są szczególnie narażeni na osłabienie zdrowia fizycznego i psychicznego. Pumptruck to nie tylko miejsce urozmaiconych treningów, podczas których angażowane są wszystkie mięśnie i ćwiczy się koordynację ruchową i zmysł równowagi. To także idealne połączenie bezpiecznej zabawy i swobodnej jazdy na rowerze czy innym sprzęcie na każdym poziomie zaawansowania. Co do zasady, jako publiczny obiekt sportowy pumptruck nie wymaga nadzoru. Dodatkowa mała infrastruktura, która powstanie w ramach projektu (ławki, oświetlenie) wraz z zakupionym sprzętem do wynajęcia ma służyć mieszkańcom i uczynić nowopowstały teren ogólnodostępnym, wolnym od opłat miejscem sportu i rekreacji dla całych rodzin. Ze względu na szerokie spektrum użytkowników, ich umiejętności i wiek rowerowy plac zabaw pumptruck może spełniać rolę toru dla każdego lub być dostosowany do konkretnej grupy odbiorców.
Szacunkowy koszt: 572 444.46 zł
TBO/17/2024
Charakter / rodzaj projektu: infrastrukturalny (do 1 200 000 zł)
Park Ostrowskiego
Głównym celem projektu jest stworzenie strefy rekreacyjno-wypoczynkowej, a także wspieranie i promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców. Część miasta zlokalizowana pomiędzy ul. Warszawską i Dworcową, a Spalską /Grota Roweckiego i Główną jest w przeważającej części w zabudowie jednorodzinnej, a nowo powstałe bloki zwiększyły liczebność mieszkańców w tej części. W promieniu ok 1km od proponowanej lokalizacji nie ma innych miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych, a zagospodarowanie przestrzeni jako teren zielony jest niezwykle ważne dla naszego środowiska. Proponowany projekt uwzględnia obecną infrastrukturę i jest integralny z ciągiem ścieżki pieszo-rowerowej.
Przebudowa okolicznych ulic ułatwi komunikację do parku z różnych części miasta, dodatkowo kursuje komunikacja zbiorowa MZK. Założeniem projektu jest zagospodarowanie przestrzeni jako parku z ławkami wraz z urządzeniami do aktywności fizycznej wśród rosnących drzew oraz wykonanie dodatkowych nasadzeń. Siłownia zewnętrzna np: orbitrek, podciąg górny, stepper, prasa nożna, biegacz, wioślarz, wahadło, narciarz – w okolicy nie ma boiska sportowego a najbliżej zlokalizowane elementy siłowni zewnętrznej znajdują się na osiedlu Niebrów.
Stworzenie siłowni zewnętrznej w proponowanej lokalizacji będzie doskonałym miejscem dla zdrowego stylu życia i urozmaiceniem ścieżki pieszo-rowerowej. Betonowy stół do piłkarzyków, szachów oraz ping-ponga – zbudowanie takich urządzeń korzystnie wpłynie na rozwój zainteresowań, budowanie relacji oraz komunikację międzyludzką, a także będzie dodatkowym atutem parku.
Dla najmłodszych mieszkańców stworzenie placu zabaw z wykorzystaniem urządzeń tzw. ścieżki zdrowia (pomosty z belką/ linowe, równoważnia, drążki gimnastyczne, bujaki, huśtawki, linaria) – taki rodzaj placu zabaw będzie kształtował umiejętności motoryczne u dzieci jak: koncentracja, koordynacja, równowaga, wytrzymałość oraz zdolność reakcji. W pobliżu parku znajdować się będzie stojak na rowery a także kosze na śmieci.
Szacunkowy koszt: 440 000.00 zł
TBO/18/2024
Charakter / rodzaj projektu: społeczny (do 300 000 zł)
CZERWONO - BIAŁO - CZERWONE DNI TOMASZOWSKIEJ RODZINY - TOMASZÓW MIASTEM WIDZEWA
Projekt zakłada organizację dwudniowego pikniku rodzinnego, pod hasłem: Tomaszów Miastem Widzewa – wnoszącym do tego wydarzenia sportowe akcenty, nawiązujące do tradycji kibicowania w naszym mieście oraz ogromnej tomaszowskiej społeczności, która jest aktywna na wielu płaszczyznach życia lokalnego.
W ramach realizacji tego zadania nieodpłatnie zostaną oddane do dyspozycji beneficjentów projektu, czyli wszystkich tomaszowskich rodzin, które wezmą w nim udział – w ciągu obu dni, po 8 godzin: - 4 karuzele i 10 dmuchańców (dla różnych grup wiekowych); - animatorki prowadzące gry i zabawy dla całych rodzin, jak i najmłodszych zarówno na specjalnie ustawionej scenie, wyposażonej w odpowiednie nagłośnienie oraz wśród uczestników na Błoniach, jak również zajmujące się malowaniem twarzy, pleceniem warkoczyków, modelowaniem balonów, pokazami mega baniek, zaaranżowaniem wizyty maskotki i rozdawaniem mapek z lokalizacjami atrakcji, jak również czerwonych balonów z nadrukiem; - jako element edukacyjny – inscenizacja średniowiecznej osady, składającej się z edukacyjno – rozrywkowych stanowisk tj.: kowal, garncarz, alchemik, krawiec, skryba, kolczużnik, namiot rycerza i stanowisko łucznicze (w ramach osady przewidziane będą gry i zabawy dla dzieci, warsztaty z gliną, walki na piankowe miecze, którym towarzyszyć będą rycerze w zbrojach oraz zaprezentowane zostaną niezwykle widowiskowe pokazy walk konnych); - jako element artystyczny – postawienie ścianki dedykowanej tworzeniu graffiti, pod nadzorem plastyka oraz wspólne malowanie hasła przewodniego pikniku; - słodki catering (wydawany przez cały ten czas) w formie lodów o różnych smakach, granity, czerwonej waty cukrowej, popcornu i lemoniady; - stanowisko grillowe z wydawaną cały czas kiełbasą i kaszanką; - fotobudka; - 3000 pamiątkowych smyczy i breloków z hasłem: Tomaszów Miastem Widzewa; - pokazu pirotechniczny z rac, stroboskopów i ogni wrocławskich na zakończenie każdego dnia imprezy.
Szacunkowy koszt: 300 000.00 zł
Napisz komentarz
Komentarze