Liga Mistrzów – najważniejsze klubowe rozgrywki w Europie
Bezdyskusyjnie najważniejszym turniejem na Starym Kontynencie jest Liga Mistrzów. Nazwa ta obowiązuje od 1992 roku, lecz same rozgrywki organizowane są od 1955 roku. Przez niemal pierwsze 40 lat były one jednak znane jako Puchar Europy Mistrzów Krajowych. W swojej pierwotnej koncepcji uprawnieni do gry byli wyłącznie mistrzowie poszczególnych lig krajowych. Każde państwo wystawiało więc jeden klub, a rozgrywki zaczynały się już na etapie 1/16 finału.
Obecna Liga Mistrzów to kompletnie inny turniej pod kątem samej organizacji. Przy spełnieniu odpowiednich warunków w fazie ligowej może znaleźć się nawet 5 drużyn z jednego państwa. Mimo że obecnie Champions League składa się z 36 drużyn, większa liczba miejsc dla najlepszych lig ogranicza możliwości mniejszych państw. W drugiej strony przekłada się to na wyższy poziom sportowy.
Obecnie początkiem rywalizacji jest faza ligowa. Każdy klub rozgrywa w niej osiem spotkań z ośmioma różnymi przeciwnikami. Ekipy z miejsc 1-8 automatycznie przechodzą do 1/8 finału, a drużyny z miejsc 9-24 walczą w barażach o dostanie się do fazy play-off. Od wspomnianej 1/8 finału rozgrywane są dwumecze aż do finału na neutralnym terenie, który jest najważniejszym spotkaniem w roku dla fanów piłki klubowej.
Liga Europy – przepustka do wielkiego grania
Liga Europy to spadkobierca Pucharu UEFA, który powstał w 1971 roku. Jest to drugi najważniejszy międzynarodowy turniej piłkarski, w którym grają drużyny z czołówki europejskich lig, mistrzowie z mniej znaczących pod kątem piłkarskim krajów oraz nierzadko zdobywcy krajowych pucharów.
Zasady rozgrywek są dokładnie takie same, jak w przypadku Ligi Mistrzów – faza ligowa, osiem meczów, czołowa ósemka z automatycznym awansem, następnie dwumecze aż do wielkiego finału. Warto jednak zaznaczyć, że triumfator Ligi Europy gwarantuje sobie automatyczny awans do następnej edycji Ligi Mistrzów, niezależnie od swojego rezultatu w rozgrywkach krajowych!
Liga Konferencji – nowa szansa na wielką europejską przygodę dla mniejszych nacji
Liga Konferencji Europy to najnowszy turniej rozgrywany pod egidą UEFA – jego pierwsza edycja odbyła się w 2021 roku. Jest to również najniższy poziom rozgrywek międzynarodowych, co pozwala na ujrzenie reprezentantów z mniej typowych państw, np. z Łotwy, Armenii, Irlandii Północnej, Islandii, Bośni i Hercegowiny, Walii, czy Mołdawii. System rozgrywek jest niemalże niezmienny, lecz w tym przypadku rozgrywa się sześć, a nie osiem spotkań. To właśnie te rozgrywki ekscytują polskich kibiców najmocniej.
W sezonie 2024/2025 w tej dywizji występują dwa polskie kluby – Legia Warszawa oraz Jagiellonia Białystok. Ekipa ze stolicy Polski awansowała bezpośrednio z fazy ligowej, zajmując w niej 7. miejsce.
Mistrzowie Polski z Podlasia o włos przegrali walkę o TOP 8, lokując się na 9. pozycji. O awans do 1/8 finału powalczą więc w play-offach, lecz są na uprzywilejowanej pozycji – Jaga podejmie bowiem serbską TSC Bačka Topola, która w fazie ligowej zajęła odległe 24. miejsce. Na stronie https://betfan.pl/lista-zakladow/pilka-nozna/klubowe/liga-konferencji/361745 możesz sprawdzić najbliższe spotkania!
BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze
Napisz komentarz
Komentarze