[reklama2]
W ubiegłym roku zszokował wszystkich ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Tomaszów jest w nim na jednym z czołowych miejsc. Nie oszukujmy się jednak. To nie bajkowe krasnoludki zatruwają powietrze. Robimy to my sami. Samorządy, borykające się z problemem zanieczyszczenia środowiska często bezradnie rozkładają ręce. Nie mają narzędzi by karać trucicieli, ani środków finansowych na wspieranie ciepłownictwa proekologicznego.
Tymczasem Ministerstwo Środowiska uważam że samorządy mogą jednak skutecznie walczyć z toksycznym smogiem powstającym w domowych piecach. Według wiceministra Pawła Sałeka lokalny samorząd oraz podlegające mu jednostki dysponują narzędziami do kontroli sposobu użytkowania kotłów i innych urządzeń grzewczych, stosowanych przez osoby fizyczne do ogrzewania domów.
Wiceminister, odpowiadając na interpelacje posłów przypomniał, że działania kontrolne należą do zadań zaliczanych do kategorii utrzymania i zapewnienia porządku i czystości w gminie. Zostały one określone w art. 3.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie zdefiniowano rolę gmin pod postacią zadań własnych w zakresie utrzymania i zapewnienia czystości i porządku na swoim terenie.
Przedstawiciel ministerstwa przypomina też, że działania kontrolne na miejscu zdarzenia, czyli w odniesieniu do indywidualnych instalacji spalania paliw może przeprowadzić lokalna jednostka właściwa w kwestiach kontroli, która posiada odpowiednie narzędzia. Kompetencje w tym zakresie mają także straże miejskie, które w trakcie podejmowania interwencji mogą pobierać, jeżeli zajdzie taka konieczność, próby popiołu z pieców, które są następnie poddawane analizie.
Wskazane wyżej przepisy dotyczą gospodarowania odpadami. Strażnicy miejscy twierdzą, że na ich podstawie nie da się przeprowadzić skutecznej kontroli domowego pieca co. Aby ukarać osobę, która spala śmieci, należałoby ją przyłapać w chwili, kiedy wrzuca ona je do paleniska.
W artykule 96 ustawy Prawo Ochrony Środowiska zapisano, że sejmik województwa może, w drodze uchwały, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub na środowisko, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Władze samorządu województwa mogą więc określać nie tylko rodzaj lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania lub których stosowanie jest zakazane, ale także parametry techniczne, rozwiązania techniczne lub parametry emisji instalacji, w których następuje spalanie paliw, dopuszczonych do stosowania na określonym obszarze.
Wiceminister zauważa, że w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza samorządy wspiera także program KAWKA, który został uruchomiony w 2013 r. Na jego realizację przeznaczono fundusze w wysokości 800 mln zł (400 mln od NFOŚiGW i 400 mln od wojewódzkich funduszy).
Celem Programu KAWKA było zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, w szczególności pyłów PM2,5, PM10 oraz emisji CO2, a w ramach Programu dofinansowywane były przede wszystkim takie przedsięwzięcia, jak likwidacja starych kotłów poprzez podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale także wymiana starych pieców na bardziej ekologiczne oraz termomodernizacja budynków wielorodzinnych.
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej posiadają także środki na dofinansowanie instalacji zapewniających ekologiczne ogrzewanie (np. pompy ciepła). Aby z ich jednak skorzystać należy spełnić szereg kosztownych uwarunkowań oraz zaciągnąć kredyt we wskazanym banku. Tym samym nie jest to dopłata do ekologii ale do kredytów bakowych. Z całej kwoty dotacji na cel bezpośredni pozostaje niespełna połowa kwoty.
Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi prace nad stworzeniem jednolitego i elastycznego mechanizmu wsparcia. Program ma mieć charakter otwarty, z możliwością kształtowania ostatecznej oferty dla osób, czy podmiotów chcących skorzystać z dofinansowania .
Zachęcamy do zapoznania się z danymi z poniższego linku
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/info/345
Napisz komentarz
Komentarze