Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 19:53
Reklama
Reklama

Skażenie niskiej emisji

Temat zanieczyszczenia powietrza w Tomaszowie Mazowieckim to nie tylko histeria ekologów ale także konkretne dane wynikające z dokonywanych pomiarów. Obrazują one poziom stężenia szkodliwych substancji, w tym rakotwórczego benzo(a)piren'u, który przekroczony jest u nas o 1000 procent. Wspólną konferencję w tej sprawie zapowiedziały samorządy Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna. O lokalnym smogu rozmawiali też radni oraz zaproszeni urzędnicy, w trakcie posiedzenia komisji gospodarki komunalnej Rady Miejskiej, kierowanej przez Marka Kubiaka.

Wszystko zaczęło się od opublikowanego pod koniec ubiegłego roku raportu. Główny Inspektorat Ochrony przedstawił dane o stanie zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Dotyczą one, co prawda, roku 2014, ale i tak budzą ona najstraszniejsze z koszmarów.  

 

W posiedzeniu komisji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Straży Miejskiej oraz SANEPiD-u. Zabrakło Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz reprezentanta Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Okazję do dyskusji stworzyło też opracowanie  aktualizacji  założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego do 2030 roku.

 

Zanieczyszczenia związane z tzw. niską emisją pochodzą przede wszystkim ze spalania w przydomowych kotłowniach a także ze spalin samochodów osobowych i ciężarowych, przemieszczających się po tomaszowskich ulicach. Obu tych składników, zdaniem magistrackich urzędników, nie da się rozpatrywać oddzielnie.

 

Nie ma wątpliwości, że tomaszowianie w swoich kotłowniach palą wszystkim. Do palenisk trafia nie tylko węgiel ale również śmieci, plastikowe butelki, a nawet stare meble.

 

- Trudno jest udowodnić, bez specjalistycznego sprzętu, że ktoś w palenisku pali tym, czym palić nie powinien - wyjaśniał komendant Straży Miejskiej, Piotr Remisz. - Od 15 października do 20 stycznia było 31 zgłoszeń od mieszkańców. Szesnaście z nich potwierdziło próby palenia odpadami komunalnymi.

 

Komendant zwraca również uwagę, że wiele instalacji grzewczych jest niesprawnych technicznie. Dodatkowo kominy odprowadzające spaliny są zbyt niskie i nie dostosowane do terenu zabudowy. Przy nieodpowiednich warunkach atmosferycznych dym nie unosi się do góry

 

Czytelnicy portalu NaszTomaszów.pl twierdzą jednak, że z interwencjami zgłaszanymi Straży Miejskiej. - Zgłaszałem niedawno dymiący komin na ulicy Smugowej. Czekałem na strażników godzinę. Nikt nie przyjechał - pisze jedna z osób. - Zatelefonowałam i wysłuchałam wykładu o tym, jak to źli mieszkańcy donoszą na swoich sąsiadów i że w rejonie, z którego telefonuję, już kontrolę przeprowadzano -  informuje druga.

 

Nic dziwnego, że strażnicy nie mają chęci do podejmowania interwencji. Komendant wyjaśnia, że straże miejskie w niektórych miastach dysponują narzędziami, które pozwalają im zbadać skład opału. Są one jednak kosztowne. - Dzisiaj możemy działać jedynie na zasadzie kolędowania , sprawdzania i upominania - mówi.

 

 

 Przewodniczący komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego starał się uzyskać informację dotyczące ewentualnych kontroli punktów sprzedaży opału. - Być może obciążanie wszystkich mieszkańców odpowiedzialnością za stosowanie złego opału nie jest właściwą drogą. Może należałoby zacząć od tego, żeby sprawdzić co ci ludzie kupują od dostawców. Większość osób nie jest w stanie ocenić jakości dostarczanego węgla. Cena bywa tu kluczowa. Ktoś może nie wiedzieć, ze kupuje opał niskiej jakości, podczas gdy sprzedawca zapewnia go o wysokiej jakości oferowanego towaru?

 

- Podejrzewam, że są to legalni sprzedawcy. Pamiętać należy, że różnice w cenie węgla dochodzą do 100 procent. Tu chyba należy szukać odpowiedzi. Poza tym pan jeden pokazał nam kiedyś fakturę na legalnie zakupiony ekogroszek, pochodzący bodajże ze Słowacji, który nie spełniał żadnych norm. Legalnie nabyty na fakturę ekogroszek  - wyjaśniał Piotr Remisz, zapewniając, że jest gotów na każdy rodzaj współpracy (np. na wspólne kontrole z Państwową Inspekcją Handlową).

 

Najwięcej zanieczyszczeń emituje w Tomaszowie stare budownictwo zlokalizowane w centrum miasta oraz dzielnice domków jednorodzinnych. O ile w tych drugich brak jest dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej, to w tych pierwszych, w wielu przypadkach dostęp taki istnieje. W dodatku większość z nich jest własnością miasta.

 

Dlaczego więc wciąż pali się w kuchniach i piecach węglowych? Problemem są pieniądze. Być może nawet samorząd, czy TTBS byłyby w stanie udźwignąć koszty inwestycji, jednak sama eksploatacja mogłaby generować wysokie straty. już dzisiaj zadłużenie lokatorów wynosi około 10 milionów złotych, a osiemset rodzin nie płaci miastu czynszu przez ponad pół roku.

 

Mariusz Strzępek wskazuje natomiast na niekompletność dostępnych danych. Wywołały one sporo zamieszania medialnego, ale naprawdę nikt nie wie jak sytuacja zmieniała się na przestrzeni kilku ostatnich lat. Nie wiadomym jest, jaki wpływ na jakość powietrza miała tzw. reforma śmieciowa. Nie wiemy też naprawdę, jaki rzeczywisty wpływ zanieczyszczenie ma na zdrowie mieszkańców.

 

Podobnego zdania są przedstawiciele firmy Polgeol, która wykonywała aktualizację  założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego do 2030 roku.  W ich ocenie dane są mało miarodajne i obiektywne.

 

Od wielu lat samorządy mimo wszystko kładą duży nacisk na ograniczenie niskiej emisji. Dokonują nie tylko termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, ale podłączają je do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wyjątek stanowi należące do samorządu województwa łódzkiego Centrum Kształcenia Ustawicznego (dawny Medyk), którego kotłowania utrudnia życie mieszkańcom okolicznych bloków. Tu ma prawdopodobnie zostać zainstalowane ogrzewanie gazowe. Dlaczego? Zapewne jakiś "ekspert" tak doradził.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zdzih 29.01.2016 21:37
Gadanie, że z biedy ludzie palą byle czym. Jest też mnóstwo osób, które mają dobrze prosperującą działalność gospodarczą i palą jakieś odrzuty z tej działalności. Nie wiem czy nadal tak bywa ale ok 3 lat temu często były zadymione okolice rynku i można się było udusić, a z komina sklepu meblowego wychodził dym jak ze starej lokomotywy.

wrs 30.01.2016 12:38
Budynek na rogu Warszawskiej i Szerokiej, ze zdjęcia nad tekstem to tylko mieszkania. Podważasz tezę dotyczącą konkretnego miejsca, kamienicy w której mieszkają nasi sąsiedzi i używasz argumentu w postaci innej części miasta...

Sąsiad 29.01.2016 19:06
Zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście to PROBLEM. Ale, wydaje się, że do tego problemu dołożyły swój kamyk powstałe wokół miasta osiedla domków jednorodzinnych z kotłowniami opalanymi węglem. A że na posiedzeniu komisji zabrakło Inspektora Nadzoru Budowlanego i reprezentanta Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim - na to powinien odpowiedzieć Pan Starosta (może to wojenka miasto - starostwo ?). PS: Może wpisy zamieszczone poniżej nie zawierają wulgaryzmów, ale treść wielu nich nie powinna ujrzeć światła dziennego. Obniżają wartość tego portalu - po prostu go zaśmiecają niż nie wnosząc do dyskusji. Pozdrawiam.

29.01.2016 19:09
Ma pan rację, zaraz się tym zajmę

nie! Panie Mariuszu 29.01.2016 22:59
przynajmniej nie jest tak sztywno jak w,,prosektorium,,.Każdy wypowiada się jak czuje i potrafi ,toż to przecież nie posiedzenie jakiejś tam komisji!A zdegustowanym jak trochę pudru z noska się zsypie -to strata nie tak wielka.

...teżciekawski 08.02.2016 17:55
Takich jak Pan, którzy tym tematem bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania się zajmią bedzie jeszcze wielu. Jeszcze więcej, niż tych, co już było. Za poprzedniego prezydenta temat wykończono, fachowców wypędzono i nowi sami swoi zajęli się wyłącznie zarabianiem, nie robotą ... I żadnemu nic się nie stało, nikt z nich nie powie, że ich gryzie czad, dym, spalane PETy, własne kapcie. Znieczulica kompletna. Winnych nie ma. Programu już też nie ma (bo to byłby wstyd i bat na własne beztalencia). I powinni być odpowiedzialni a nie następni nieprzygotowani chętni do zajmowania się robotą i nie potrafiający jej wykonywać. Tyle mądrych obietnic i pomysłów na łamach NT przekazano na kilkakrotnie już powtarzające się nurtujące tematy. A tematy leżą jak wycinane drzewa. I ciągle znajduje się następny mądrzejszy mądry, który się |niemal każdym tematem zajmie. I nie wstydzi się powiedzieć, że tak naprawdę tym się nie zajmie, bo tylko pisać potrafi. Na pewno nie potrafi coś dobrego i odpowiedzialnego zrobić. Dobrze, że chociaż ci mądrzejsi od mądrych wiedzą, że najlepiej prawić kazania, nie wierząc w to, co mówią.

AK-47 28.01.2016 21:12
Otóż masz problemy. A chorował z pewnością będę......tyle, że na pewno nie będę o to obwiniał Ajdejano!

MS 28.01.2016 21:05
Nie mam problemów z emocjami. To mój ostatni wpis i życzę Ci zdrowia tj. Obyś nie chorowal kiedyś przez to....

AK-47 28.01.2016 20:47
No dobra widzę, że trzeba dosadnie. Z problemami emocjonalnymi to nie na to forum!

@ 28.01.2016 17:04
"W posiedzeniu komisji wzięli udział przedstawiciele ... Zabrakło Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz reprezentanta Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim." Czyli zabrakło osób, które powinny być najbardziej zainteresowani tym tematem - za wykonywanie swojej pracy biorą duże pieniądze z naszych podatków. Może Pan Starosta się wypowie na temat nieobecności swoich pracowników na tym posiedzeniu (za brak wykonywania swoich zadań powinni być ukarani - byle nie naganą, a inną karą pieniężną).

28.01.2016 13:41
W ciągu ostatnich kilku dni na TVP 3 ŁÓDŹ pokazywano program odnosnie Łdzkiej Straży Miejskiej , która zajmuje sie właśnie spalaniem śmieci w domu . Pokazaywano jak SM sprawdza paleniska w piecu w w kuchni jak wygarnia popiół z pieca i wysukuje spalone puszki po rybach , konserwy mięsne i inne takie przypadki ... A co robi nasza SM ?????

AK-47 28.01.2016 14:55
A nasza nie występuje w TVP 3 ŁÓDŹ......

matrix 28.01.2016 13:38
Tak długo, jak będzie panować bida, a lobby górnicze będzie tak silne, jak teraz możemy zapomnieć o czystym powietrzu. Tomaszów jest praktycznie miastem zgazyfikowanym, więc nie powinno być problemu z lepszym powietrzem. Że tak jest, to wina wieloletnich zaniedbań i braku finansów na ogrzewanie gazem.

AK-47 28.01.2016 15:08
To i tak za mało.

Ajdeano 28.01.2016 13:04
Do wpisu nr 12: gościu - ględzisz, tak jak wszyscy na tym forum. A gdzie ty wyprowadzasz te swoje dzieci ?! Pod kominy sąsiadów ?! Jeśli tak robisz - to jesteś zwykłym trollem - bezmózgowcem. Nie możesz wsadzić te swoje dzieci do samochodu i pojechać na spacer np. do Spały lub na "Niebieskie Źródła" ? Nie - nie możesz. Dlaczego ? Bo ty jesteś taki lokalny, tomaszowski prostacki troll. A może po prostu - nie masz samochodziku ćwoku - co ? Ale wysiadywać przy komputerku - zawsze masz dużo czasu, co cwaniaczku ?! Zajmij się twoją rodziną - i to ci wyjdzie na dobre - cwaniaczku.

AK-47 28.01.2016 15:05
No niestety niektórzy w imię "walki z....(w tym przypadku zanieczyszczeniem powietrza)" są skłonni do bardzo łatwego ograniczania swojej wolności.... I nie chodzi mi o wpis tego nr 12 ale nr 9. Panie Ajdejano doskonale Pan rozumie, że rozwiązanie tego problemu leży gdzie indziej. Samorząd jest na to za "cienki". Nie da rady. Tu trzeba rozwiązań na szczeblu państwowym. No i oczywiście rozwiązań które nie będą polegały na "waleniu od razu mandatu 500 zł"

MS 28.01.2016 19:21
Zależy jak na to patrzeć. Moja wolność jest teraz ograniczana bo np. Ajdejano każe jeździć mi do spały na spacery........

MS 28.01.2016 11:05
Ciekawe kiedy będę mógł wyjść normalnie z dziećmi tak żeby nie uciekać przed dymem. Mam sąsiada który regularnie tróje wszystkich dookoła. Załatwia sobie ścinki drewna ze stolarki. Straż miejska przyjeżdża i mówią że wszystko ok. Pan pali drewnem. Ale po co przyjrzeć się czy nie jest klejone lub lakirowane? A jest na 100%. I tak każdego dnia śmierdzi dookoła a o wietrzeniu pokoi nie ma mowy.

c 28.01.2016 10:32
a ey to dop.teraz zaczeliscie emisje spalin mierzyc....przeciez to od lat normy przekraczalo....i tak tez pozostanie....!nie ma sie co łudzic na lepsze powietrze!no chyba ze dacie kazdemu po8tysiakow na nowe piece...

palacz 28.01.2016 09:24
Może na jednej z sesji ktoś poruszy temat rozbudowy linii ciepłowniczej. Osiedle domków od ul. Zielonej do Podleśnej może kiedyś doczeka się alternatywnego źródła energii cieplnej. Kilka lat temu przeprowadzono budowę dróg, kanalizacji, itd. Nikt w tym czasie nie pomyślał o wybudowaniu przyłącza do blisko położonej ciepłowni. Rządzący proszę włączyć myślenie, bo jak widać wszystko jest robione od d... strony.

Xyz 28.01.2016 08:45
A gdzie straż miejska ? Nieroby nic nie robią. W Brwinowie pod Pruszkowem jak widzą tylko czarny dym od razu walą 500 mandatu !!! U nas tylko dupy w służbowym wozie turlają po mieście.

kloopsik 28.01.2016 08:26
Mariusz, brakuje mi tu jednej informacji: przedstawiciel Urzędu Miasta wyraźnie powiedziała, że prześledziła miesięczne dane z badania zanieczyszczeń z jedynego punktu zlokalizowanego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. św. Antoniego i przekroczenia notowane są tylko w "sezonie grzewczym", czyli od listopada do marca; a jako uzupełnieni można dodać słowa przedstawicieli POLGEO oraz p. Dyrektor stacji SANEPID, którzy faktycznie potwierdzili, że takie pomiary powinno przeprowadzać się w "porównywalnych warunkach" i w kilkunastu punktach Miasta; dane, które mamy dotyczą więc tylko emisji z kominów, a nie z transportu ...

28.01.2016 08:35
To prawda, że brakuje tej informacji, ale zostawiłem ją do kolejnego tekstu, który chcę poświęcić badaniom i monitoringowi, bo temat sam w sobie jest ciekawy, szczególnie informacje pani dyrektor SANEPiDu zwróciły moją uwagę.

28.01.2016 08:09
CIEKAWE tutaj się mowi o świeżym powietrzu , a na dawnych terenach po Wistomie .. Wybudowano spalarnie butelek plastikowych , obok fabryki zlewozmywaków .... Bardzo ciekawe ....

Opinie

Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Program "Tarcza Wschód" oparty jest na trzech kluczowych elementach: fortyfikacjach i zaporach przeciwpancernych, systemach antydronowych i rozpoznawczych, oraz wsparciu lokalnych społeczności rozbudową potrzebnej infrastruktury, np. drogowej - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:29
Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki w październiku 2023r. złożyła dwa wnioski do BGK o otrzymanie dofinansowania w ramach Funduszu Dopłat do budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Barlickiego 22 (22 lokale mieszkalne) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 7,133 mln zł oraz do przebudowy kamienicy przy ul. Barlickiego 20 (17 lokali mieszkalnych) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 9,052 mln zł. Łączna kwota wnioskowanego i przyznanego wsparcia to 16,185 mln zł, co stanowi 80% szacowanych kosztów obu inwestycji.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: A w sprawie s12, która w wariancie południowym to jakaś masakra milczy...Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: ***Treść komentarza: Teraz się przypomniało jak inni przy władzy, że na dworcu syf! Przepraszam a co wasz PiS i największy ulubieniec -Macierewicz, zrobił wcześniej w tej kwestii dla Tomaszowa? 💩. 😀Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Dobry wpis ale zapomniała Pani dodać że koniecznością na Dworcu jest okienko z kasą biletową! To prawdziwe utrapienie dla podróżująch tomaszowian.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama