Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach toczy się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081 z późn. zm.) dalej ustawa ooś.
W myśl art. 71 cytowanej wyżej ustawy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia.Te mogące znacząco oddziaływać na środowisko wskazane w art. 71 ust. 2 ustawy przedstawione są jako te wymagające uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ta sama ustawa w art. 60 deleguje Radę Ministrów do określenia przedsięwzięć: mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które łącznie tworzą umowną grupę „przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko”. Umowną, ponieważ w stosunku do części przedsięwzięć nie zostanie nałożony obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, rozstrzygając jednocześnie o wykluczeniu możliwości znaczącego oddziaływania na środowisko w wyniku ich realizacji.
- W przypadku przedmiotowego przedsięwzięcia, inwestycja zalicza się do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Inwestor, składając wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach załączył wszystkie niezbędne dokumenty wskazane w art. 74 ustawy ooś, co skutkowało uruchomieniem procedury administracyjnej. Prezydent Miasta Tomaszowa Maz. w myśl. art. 64 ust. 1 ustawy ooś wystąpił do organów opiniujących o zajęcie stanowiska, w przedmiotowej sprawie tj. wskazanie czy dla wyżej wymienionej inwestycji/przedsięwzięcia istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej konieczności, poprosił o wskazanie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Na dzień dziś Urząd oczekuje na stanowiska organów opiniujących - mówi rzeczniczka prasowa prezydenta, Joanna Budny.
W tej sprawie zapowidają się protesty mieszkańców. Petycję przeciwko lokalizacji (w załączniku) przygotował radny Jarosław Batorski.
- Rozpoczynam zbieranie podpisów pod petycją, którą złożyłem w dniu dzisiejszym. Pan Prezydent Marcin Witko wielokrotnie wykazywał zrozumienie dla problemów osiedla "Niebrów" i dzielnicy Starzyce, jak również wspierał działania na rzecz ich rozwiązywania, niejednokrotnie będąc samemu inicjatorem. Wierzę, że podobnie będzie również tym razem. Realizacja tej inwestycji zdecydowanie zaszkodziłaby zarówno komfortowi mieszkańców, wartości posiadanych nieruchomości i przede wszystkim ich zdrowiu. Dlatego podejmę wszelkie możliwe działania, aby nie dopuścić do postawienia zakładu wylęgarni drobiu w tym miejscu - mówi samorządowiec.
Roldrob SA rzeczywiście zamiaerza na działce przy ul. Zawadzkiej wybudować wylęgarnię kaczek i gęsi. Inwestycja warta 30 miln złotych ma się rozpocząć w przyszłym roku. Firma zapewnia jednak, że wylęgarnia nie będzie szkodzić środowisku. Prezes Adam Sojka podkreśla, że nowoczesne wylęgarnie to prawdziwe cuda techniki. Obowiązują w nich bardzow wysokie standardy dotyczące septyki.
W nowym obiekcie przychodzić będziaa na świat około 10 milionów gęsi i 30 milionów kaczek rocznie. W zakładzie będą panować sterylne warunki. Nie ma żadnych obaw co dp pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, ponieważ pisklęta po wykluciu nie są karmione, a natychmiast przygotowywane do transportu i wywożone. Zakład nie będzie też emitował hałasu.
Napisz komentarz
Komentarze