Wojewoda wskazał nasz szpital, jako posiadający oddział zakaźny do którego mogą zgłaszać się pacjenci. Pytaliśmy czy:
- opracowano procedury związane ze wstępną kwalifikacją chorych, w tym na przykład odrębne miejsce do przyjęć?
Liczymy na to, że wszyscy interesują się sytuacją i słuchają tego, co mówimy. W pierwszej kolejności prosimy o kontat telefoniczny. Po takim kontakcie SANEPID prosi o karetkę dedykowaną pacjentom podejrzanym o infekcję. Transport na tę chwilę odbywał się będzie do szpitala im. Biegańskiego. W przypadku pacjentów nie świadomych infekcji nasi pracownicy sa wyczuleni. W uzsadanionych przypadkach jest izolowany. Przy oddziale zakaźnym mamy odrębną Izbę Przyjęć. Tymczasowe Izby przyjęć w postaci na przykłąd kontenerów są stoswane tam, gdzie nie ma odrębnych IZB. Na potrzeby NPL zostało wydrębnione osobne pomieszczenie
- wyjaśnia ordynator oddziału zakaźnego TCZ doktor Ewa Kosińska Borkowska.
- jakie wsparcie Powiat Tomaszowski otrzymał od Rządu RP- finansowe i rzeczowe?
Powiat otrzymał dotację. W pierwszej transzy będą to 904 tysiące złotych. Za tą kwotę będziemy kupować najbardziej niezbędny sprzęt. Zarząd Powiatu powoła specjalny zespół ds. zakupowych. Na część sprzetu nniestety trzeba czekać wiele tygodni
- mówił Michał Czechowicz, członek Zarządu Powiatu
- jak wygląda zaopatrzenie w środki czystości oraz higieny osobistej?
Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Jesteśmy w fazie gotowości. Zapasy posiadamy. Różne są oceny zapotrzebowania na każdego pacjenta, w momencie kiedy będzie on miał dodatni wynik badań.
- dodaje ordynator
Codziennie skłądamy meldunki do wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Jeśli chodzi o zaopatrzenie, jest uruchomiona przez Premiera Agencja Rezerw Materiałowych. kiedy występują braki możemy bezpośrednio z tych rezerw korzystać. Oprócz tego mamy podpisane umowy z dostawcami. na razie jesteśmy zabezpieczeni.
- uzupełnia Prezes TCZ, Wiesław Chudzik
- czy rozważana jest możliwość zmniejszenia liczby pacjentów na innych oddziałach, w tym zmniejszenie liczby zabiegów planowych?
Mamy to szczęście, że nasz oddział zakaźny jest połozony w innym budynku. Zabiegi więc idą planowo. Ograniczenia przyjęć robimy, jeśli chodzi o oddział psychiatryczny. Gdyby była taka potrzeba ten oddział byłby zamieniony na zakaźny.
- mówi szef tomaszowskiego szpitala
- ile mamy dostępnych respiratorów w razie konieczności ich użycia dla pacjentów, którzy wymagać będą intensywnej opieki medycznej?
Dzięki dotacji od Premiera mamy okazję zakupić 3 respiratorym w tym jeden dziecięcy. Na tę chwilę dysponujemy jednym tylko respiratorem. Awaryjnie mamy 6 miejsc na OIOM-ie.
- dodaje Prezes
- czy oddział zakaźny jest przygotowany na przyjęcie chorych z koronawirusem?
- czy oddział psychiatryczny położony w tym samym budynku nie jest wobec tego zagrożony
- jakie działania podjęto w sprawie ograniczenia zajęć w szkołach podległych powiatowi?
- ze względu na duże zagrożenie osób starszych, jakie środki podjęto w tomaszowskich DPS-ach?
Przesunęliśmy środki do wydziału kryzysowego, by zakupić dodatkowe środki dezynfekujące. Wprowadzimy zakaz odwiedzin oraz przyjmowania nowych rezydentów. Będziemy też rozmwiiać o tym, by ograniczyć wyjścia podopiecznych.
- mówił Marek Kubiak.
Pytalismy również o pacjentkę, która do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafiła w minioną niedzielę, a badania przeprowadzono dopiero w poniedziałek, ponieważ lekarz nie mógł samodzielnie podjąć decyzji o zleceniu testu?
Po pierwsze nie pobieramy krwi. To jest informacja, którą ktoś sobie wymyślił i jest powielana. Mamy możliwość wykonywania badań codziennie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Jeśli to jest po godzinie 11, musimy pocekać do dnia następnego. Te próbki są tam gromadzone i badannie jest wykonywane jednorazowo. Jesli się zdarzy, że wykonanie badania będzie szczególnie ważne, mamy możliwość wysłania próbki także w późniejszych godzinach. Do godziny 20 okres oczekiwania na wyniki to 3 godziny. Badania wygląda w ten sposób, że pobierane są wymazy z gardła i z nosa. na odpowiednim podłożu, w odpowiednich próbówkach, odpowiednio zabezpieczony wozimy do Łodzi.
- tłumaczyła doktor Borkowska.
Interesowały nas też działania w ramch "czarnego scenariusza" w tym mamy procedury działania (wyznaczone miejsca na szpitale polowe, żywność dla ludzi objętych kwarantanną domową itd.)
Jesteśmy w trakcie rozmów z firmami cateringowymi. Koszty pokrywane byłyby z budżetu miasta i powiatu. Jeśli chodzi o opiekę nad tymi osobami to zapewniają je słyżby SANEPID-u
- odpowiadał Tomasz Wojtaszek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego
dużo więcej informacji na temat przygotowań do epidemii w Tomaszowie w naszym materiale filmowym.
Napisz komentarz
Komentarze