Dlaczego zmagamy się z łupieżem?
Łupież to schorzenie dermatologiczne, którego przyczyną jest nadmierne wysuszenie skóry głowy, jej przetłuszczanie się lub infekcja grzybicza. Naskórek zaatakowany przez grzyby lub narażony na przesuszenie łuszczy się i opada na włosy oraz ubranie w postaci białych płatków. Wśród innych powodów powstawania tej dolegliwości wymienia się niedostateczną częstość mycia włosów szamponem, nadwrażliwość na składniki kosmetyków stosowanych do pielęgnacji włosów, a także choroby skóry, takie jak egzema. Na problemy z łupieżem częściej narażeni są ludzie w młodym wieku oraz mężczyźni (prawdopodobnie ze względu na czynniki hormonalne).
Rodzaje łupieżu
Ze względu na przyczynę występowania łupieżu wyróżniamy następujące rodzaje tego schorzenia:
· łupież suchy – wynikający najczęściej z przesuszenia skóry głowy;
· łupież tłusty – wywołany przez grzyby drożdżopodobne i występujący przede wszystkim u osób ze skłonnością do przetłuszczania się włosów;
· łupież pstry – powodowany przez niekontrolowane namnażanie się grzybów drożdżopodobnych. Objawia się nie tylko łuszczącą się skórą, ale również odbarwieniami czy świądem;
· łupież rumieniowy – spowodowany infekcją bakteryjną i objawiający się kilkoma rozsianymi na całym ciele łuszczącymi się rumieniowymi zmianami skórnymi o średnicy kilku centymetrów.
Skutecznie pozbądź się łupieżu na długo
Szampon przeciwłupieżowy dostosowany do rodzaju Twojej dolegliwości to klucz do pozbycia się jej trwale i skutecznie. Istotne jest, aby preparaty te zawierały substancje aktywne wspomagające ich działanie, takie jak pirytion cynku (właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne), smoła węglowa (spowalnia niszczenie komórek, a tym samym łuszczenie się naskórka i odpadanie białych płatków), kwas salicylowy (intensywnie oczyszcza), siarczek selenu (likwiduje grzyby) oraz ketokonazol. Czasami jeden szampon może nie spełnić wystarczająco dobrze swojego zadania i wówczas konieczne jest zastosowanie więcej niż jednego środka w celu osiągnięcia zadowalających efektów. Zdarza się również, że po dłuższym okresie używania konkretny produkt przestaje działać. W takim przypadku spróbuj korzystać naprzemiennie z dwóch specyfików. Pamiętaj, aby zawsze uważnie przeczytać zalecenia dotyczące aplikacji preparatu i dalszego sposobu postępowania. Codziennych zabiegów z użyciem szamponów przeciwłupieżowych nie zaszkodzi wzbogacić o różne domowe zabiegi, takie jak płukanki (na przykład z nagietka, rumianku czy skrzypu polnego), naturalne maseczki z jogurtu naturalnego lub oleju jojoba, a także masaż skóry głowy oliwą z oliwek.
Duży wybór profesjonalnych szamponów przeciwłupieżowych znajdziesz w drogerii internetowej Makeup. Wypróbuj te doskonałej jakości produkty i pożegnaj nieestetyczne białe płatki oraz uporczywe swędzenie skóry głowy na długo.
Napisz komentarz
Komentarze