Do czego używamy kamuflażu?
Nie od zawsze tak było, jednak ostatnimi czasy sporą rolę zaczęło odgrywać umundurowanie i kamuflaż. Dlaczego stało się to tak istotne w czasie prowadzenia rozgrywek? O tym poniżej.
Nie sposób się domyślić, że sam kamuflaż ma za zadanie ukryć uczestników gry. Początkowo, wykorzystywany był jedynie w prawdziwym wojsku do rozpoznawania sojuszników i ukrywania się w celach ofensywnych przed nadchodzącymi siłami wroga. Ludzkie oko często jest złudne. Bardzo ciężko niekiedy dostrzec ubranego w dopasowany kamuflaż żołnierza, szczególnie gdy ten znajduje się w głębi lasu i porastających go drzew i krzewów.
W przypadku prowadzenia prawdziwych operacji wojennych, odpowiednie zakamuflowanie często ratuje życie wielu żołnierzom. W ASG natomiast jest to bardziej element dekoracji bądź sposób na rozpoznawanie swoich kompanów z drużyny. Oczywiście, mądre i rozsądne używanie kamuflażu może nieco pomóc w wygraniu potyczki, choć tzw. „kampienie” nie jest zbyt szanowaną wewnątrz środowiska airsoftu taktyką.
Co jest ważne w przypadku doboru kamuflażu?
Większość osób uważa, że najważniejszy w samym kamuflażu jest jego kolor. Najczęściej kojarzonymi w tym przypadku barwami są zielony, brązowy i czarny. Niekiedy pojawiają się także elementy beżu. Nie jest to jednak żadna reguła, a dobór samej kolorystyki powinien być zależny od występującej w danych krajach roślinności i klimatu. Można zauważyć to na przykładzie chociażby Sił Zbrojnych USA, wyposażonych w kamuflaże koloru stricte beżowego. Takie odcienie nie sprawdziłyby się w warunkach panujących w naszym kraju.
Oczywiście, nie sam kolor ma znaczenie. Równie ważnymi czynnikami są rozmiar i rozłożenie plam, ich częstotliwość powtarzania czy kontrast.
Przykłady popularnych kamuflaży
Obecnie, odzież wojskowa wyposażona jest w setki różnych wzorów, z których każdy posiada swoje wady i zalety. Można powiedzieć, że nie ma kamuflaży idealnych, sprawdzających się bez zarzutu w każdych warunkach. Cały przemysł zbrojeniowy jednak wciąż do tego dąży. Aktualnie, najnowszym i znacznie odchodzącym od schematów mundurem jest kamuflaż mapa. Wzór nie został wykreowany tutaj na zasadzie zwykłych plamek o różnorodnych kształtach, ale przedstawia swego rodzaju schemat mapy uchwyconej z satelity. Dodatkowym plusem jest nałożenie mikrowzoru na makrowzór. W ten sposób, kamuflaż ten stał się jednym z najskuteczniejszych i powoli zaczyna służyć zarówno w wojsku, jak i w rozgrywkach ASG.
Przejdźmy nieco ze skrajności w skrajność i opiszmy teraz jeden ze starszych i najbardziej klasycznych typów kamuflażu. Mowa mianowicie o wzorze Woodland. Jest to standardowe umundurowanie, które możemy spotkać już jedynie w rozgrywkach airsoftowych. Było wykorzystywane niegdyś przez armię amerykańską i uważa się je za najbardziej powszechną odzież wojskową.
Napisz komentarz
Komentarze