Jak działają złodzieje kieszonkowi?
- Najczęściej złodzieje kieszonkowi nie dzialają w pojedynkę. Kradzieży dokonuje jeden z nich a pozostali odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup.
Jak rozpoznać "kieszonkowca"?
- Jest to trudne. „Kieszonkowcem" może być każdy: młody przystojny mężczyzna, bezradna staruszka, niewinnie wyglądające dziecko itp. Złodzieje z tej "branży" starają się niczym nie wyróżniać. Nie mają krępującego ruchy bagażu, ale najczęściej torbę, reklamówkę lub przewieszony przez ramię płaszcz lub kurtkę.
Co wiemy o ich metodach działania?
- Wykorzystują wszelkeigo rodzaju zatłoczone miejsca. Tłok w kolejkach, na przejściach, w autobusach, korytarzach pociągów oraz tzw. "gorączkę podróżną" (zajmowanie miejsc, rozmieszczanie bagażu, itp.). Najczęściej następuje wtedy "nieuważne", przypadkowe potrącenie lub otarcie się w wyniku potknięcia.
Jakieś typowe sposoby dokonywania kradzieży?
- Jest ich kilka. Mówiliśmy już o miejscach zatłoczonych. Zlodzieje często sami tworzą tzw. "sztuczny tłok ". Usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej. Kolejna metoda to kradzież na tzw. "kosę”. Dokonywana ona jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki. Następna, to „zza parawanu" - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę.
Jak wybierają swoje ofiary?
- Złodzieje za upatrzoną ofiarą potrafią chodzić nawet kilka godzin. Wybierają dogodną dla siebie sposobność kradzieży. Skradzione portfele, saszetki są natychmiast przekazywane „obstawie”, która w miarę szybko się oddala i nie zwracając uwagi stara się opróżnić je z zawartości i wyrzucić. Jeśli chodzi o wybór ofiar, to dokonywany jest na wile spoosob. Złodzieje obserwują na przykład kasy w sklepach. Okrzyk "Uwaga złodzieje" sprawia, że każdy odruchowo sięga ręką do portfela W ten sposób wskazuje miejsce, gdzie go przechowuje, obserwującym go złodziejom
Złodzieje nastawiają się tylko na gotówkę?
- Nie tylko. Skradzione dokumenty i klucze mogą być wykorzystane na przykłąd do okradzenia domu ofiary. Wiele osób także nosi karty kredytowe razem z pinem, który zapisany jest na karteczce schowanej w portfelu.
Co możemy zrobić?
- Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję numer 997 lub 112. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji.
Jakieś praktyczne porady jak sie ustrzec przed zlodziejami?
- Przechowujmy niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach. nie trzymajmy całej gotowki w jednej kieszeni czy portfelu. W trakcie zakupów nie prezentujemy zawartości portfela w taki sposób, by każdy mógł ją dostrzec. Torebki czy saszetki powinnismy mieć pod stałym nadzorem,. Nie wolno ich nigdzie zostawiać, nawet na chwilę. Telefon komórkowy nosimy zawsze w zapiętej kieszeni i w miejscu niewidocznym.
Tego typu rady różnić się będą w zalezności od tego do kogo sa kierowane. Na coś innego powinny zwaracać uwagę kobiety a na innne rzeczy mężczyźni.
- To prawda. Jeśli chodzi o kobiety, to przede wszystkim należy pamiętać, że torebki, powinny byc zawsze zapięte. W zatłoczonych miejscach nie powinno się używać otwartych koszyków. Rzeczy wartościowych i portfela nie wolno nosić w "reklamówkach", ponieważ bardzo łatwo jest je przeciąć. Jeśli mówimy torebce, to dodatkowo pieniądze, dokumenty i klucze nalezy chować w przegródce z dodatkowym zapięciem. Torebkę panie powinny trzymać w sposób zdecydowany, ponieważ znane są przypadki działania zlodziei na tzw. "wyrwę". najlepiej by nie zwisała swobodniei znajdowała się z przodu. W autobusie nie "zajmuje się" siedzącego miejsca swoją torebką, samemu jednocześnie kasując bilet
A panowie?
- Przede wszystkim nie wolno nosić portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza. Pieniądze powinni panowie umieszczać w dodatkowej znajdującej się w nietypowym miejscu kieszeni. Portfel nie powinien byc tak gruby, by widać go było niezależnie od tego, w której jest kieszeni. Lewa wewnętrzna kieszeń marynarki to też nie jest dobre miejsce. Lepiej przełożyć go do prawej. Warto też w publicznych miejscach pamiętać o zapięciu marynarki lub płaszcza, szczególnie gdy obie ręce są zajęte np. bagażem
Napisz komentarz
Komentarze