Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 13:16
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Czy moje dziecko się najada

Najczęstszą bolączką młodych mam jest to, czy dziecko jest w stanie najeść się mlekiem z piersi. Z tym pytaniem spotykam się czasem kilka razy dziennie. Do tego dochodzą mity na temat chudego mleka, małych piersi, które nie są w stanie wyprodukować tyle, co dziecko potrzebuje, mierzenia laktatorem ilości pokarmu i tak dalej, i tak dalej… Wiarę w możliwość wykarmienia własnego dziecka tracimy także dzięki „cennym” poradom rodziny i niestety niektórych przedstawicieli służby zdrowia.
  1. Marudzące, „wiszące” na piersi dziecko, to nie zawsze głodne dziecko

Dzieci płaczą i marudzą z wielu powodów. Warto mieć to na uwadze… Oczywiście jednym z nich jest głód, co nie oznacza, że tylko on jest winowajcą. Maluszkowi może być za gorąco, za zimno, może go boleć brzuszek, może mieć mokrą pieluszkę, może obcierać go niewygodne ubranko, a może po prostu potrzebować naszej bliskości. Tak, bo nowo narodzone dzieci bardzo lubią być blisko mamy. Czują się wtedy kochane i bezpieczne. Pierś to nie tylko jedzenie.To także ciepło, pocieszenie, miłość. I ciężka, aczkolwiek przyjemna dla dziecka praca nad laktacją mamy  O tym, dlaczego maluszki „wiszą” na piersi przeczytasz TUTAJ.

 

  1. Jak rozpoznać, czy dziecko jest głodne?

 

Oto tzw. wczesne oznaki głodu:

– poruszanie gałkami ocznymi (pod zamkniętymi powiekami),
– wiercenie się, kołysanie, poruszanie głową, wyciąganie szyi,
– otwieranie buzi i szukanie nią czegoś,
– zaciskanie i otwieranie pięści,
– wydawanie z siebie dźwięków, tj. ssanie, cmokanie, mruczenie, pojękiwanie,
– ssanie pięści albo tego, co ma w pobliżu- kocyka, ubranka, koszulki mamy.

Płacz jest późną oznaką głodu i może utrudnić dziecku przystawienie się do piersi, a co za tym idzie uniemożliwić efektywne ssanie.

 

  1. „Ściągam” laktatorem tyko 15 ml…

A wiesz dlaczego? Bo nie każdy się z nim lubi.  Moje piersi nie pałały do niego sympatią. Zresztą z wzajemnością…  A tak na poważnie- laktator to nie dziecko! Nigdy nie „ściągnie” tyle pokarmu, co mały ssak. Dlatego w ogóle nie służy do pomiaru ilości mleka w piersiach i służyć do tego nie powinien. Karmienie piersią powoduje wyrzut oksytocyny, która jest odpowiedzialna za wypływ pokarmu. Często, chcąc ściągnąć mleko w stresie i na już, po prostu się to nie udaje, bo znaczenie może mieć w tym momencie miejsce, czas czy nastrój mamy. Należy także pamiętać, że nie każdy laktator jest odpowiedni dla każdej kobiety- na ilość odciąganego mleka może mieć wpływ np. rozmiar nakładki (lejka).

 

  1. W takim razie, jak sprawdzić czy moje dziecko się najada?

Jak już zostało wspomniane, ilości mleka w piersiach nie da się zmierzyć. Wiadomo, że piersi nigdy nie są puste i produkują pokarm na bieżąco. Da się jednak ocenić, czy karmienie przebiega jak należy dzięki kilku wskazówkom, tzw. wskaźnikom skutecznego karmienia (WSK). Uważa się, że najlepszym sposobem na określenie, czy dziecko dostaje wystarczająco dużo pokarmu jest sprawdzenie zawartości jego pieluchy i systematyczne kontrolowanie jego wagi (aczkolwiek bez przesady). Siuśki i kupki najlepiej pokazują, ile mleka dostało dziecko w ciągu ostatnich 24 godzin- są zatem najlepszą wskazówką!

 

  • MOKRE PIELUSZKI (SIUŚKI):

–  w pierwszej dobie powinna pojawić się jedna mokra pieluszka (może się też zdarzyć, że nie będzie jej wcale, ponieważ dziecko w tym czasie jest mniej aktywne i rzadziej chce jeść),

– od 4 doby liczymy ok.  4- 6  mokrych pieluszek,

– po 6 tyg. liczymy co najmniej 6 mokrych pieluszek,

– mocz powinien być jasny i bezwonny.

 

W przypadku braku lub zbyt małej ilości mokrych pieluch należy skonsultować się ze specjalistą (pediatrą, doradcą laktacyjnym).

 

  • BRUDNE PIELUSZKI (KUPKI):

– w pierwszych 2 dobach noworodek oddaje czarne, gęste, smoliste stolce zwane smółką,

– w pierwszych dobach powinny pojawić się minimum 2 kupki (do 3 doby maluszek powinien pozbyć się całej smółki),

– w 3 i 4 dobie maluszek oddaje tzw. kupki przejściowe (są luźniejsze i brunatne),

– od 5 doby do 6 tygodnia maluszek robi co najmniej 3 – 4 kupki dziennie, choć bywa, że jest ich tyle, co karmień, są żółtawe, prawie półpłynne, z białawymi grudkami,

– ok. 6- 8 tygodnia liczba stolców maleje, kilka dni bez kupki jest zjawiskiem zupełnie normalnym (ciekawostka: moja córka w tym okresie swojego życia robiła przez długi czas kupkę raz na tydzień, a dokładnie w między godziną 9.00 a 11.00 ),

– w kolejnych tygodniach dziecko ustala swój rytm wypróżnień (może to być raz dziennie, a może to być raz na 2-3 dni).

 

W przypadku braku kupek na dobę w okresie do 6 tygodnia życia należy skonsultować się ze specjalistą (pediatrą, doradcą laktacyjnym).

 

  • PRZYBIERANIE NA WADZE:

– ubytek masy ciała w granicach 5-7 % u nowo narodzonych dzieci w 3- 4 dobie jest normalnym zjawiskiem,

– dziecko powinno odzyskać masę urodzeniową do 2 tygodnia życia,
– nadmierny spadek wagi  w pierwszych dniach (10 % i więcej) może oznaczać chorobę, ale częściej wskazuje na to, że noworodek nie dostaje dostatecznie dużo mleka- w tym przypadku warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego.

 

  • OBSERWOWANIE KARMIENIA I ZACHOWANIA DZIECKA PRZY PIERSI.

 

Dziecko:

– zgłasza się do karmienia co najmniej 8 razy na dobę (łącznie z nocą),

– ssie aktywnie pierś minimum 10 minut,

– jest ułożone w dobrej pozycji przy piersi i ma prawidłowy mechanizm ssania,

– jest aktywne przy piersi, słychać lub widać połykanie,

– jest zadowolone, aktywne, budzi się do karmień, ma dobrze napięte mięśnie,

– je w rytmie powolnych, głębokich ssań, co jakiś czas robi sobie przerwę,

– przez większość karmienia połyka po każdym ssaniu lub dwóch,

– po jakimś czasie przerwy w ssaniu się wydłużają, połknięcia są coraz rzadsze,

– po karmieniu wypycha lub wypluwa brodawkę z ust i zasypia albo nie zasypia, ale wygląda na spokojne i zadowolone,

 

 

Matka:

– czuje mrowienie w piersiach świadczące o wypływie mleka,

– zauważa, że piersi są luźniejsze po karmieniu,

– nie widzi, aby brodawka po karmieniu zmieniła kolor lub kształt,

– nie czuje bólu podczas karmienia (w pierwszych kilku dniach może pojawić się tzw. fizjologiczny ból przy karmieniu- trwa kilka sekund, nie jest powodem do niepokoju- świadczy o tym, że brodawki przystosowują się do nowej sytuacji).

 

Uwaga! Jeśli dziecko je niespokojnie, odrywa się od piersi i ponownie przystawia, a jego ssanie jest nieregularne i płytkie, to należy skonsultować się ze specjalistą (najlepiej doradcą laktacyjnym). Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym, który powinien skłonić matkę do wizyty w poradni laktacyjnej są obolałe, grudkowate piersi -mogą świadczyć o stanie zapalnym, a także popękane, krwawiące brodawki (mogą mieć też dziwny kształt i kolor po tym, jak dziecko wypuszcza je z ust)- może to świadczyć o nieprawidłowym przystawianiu dziecka do piersi.

 

  1. Jak kontrolować przyrosty masy ciała?

 

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na kontrolowanie wagi dziecka, a przez to waży się je częściej niż zachodzi taka potrzeba. Waga sama w sobie jest ważna, ale nie wystarcza do określenia tego, czy karmienie piersią przebiega prawidłowo od A do Z.

Normalnym zjawiskiem jest spadek masy ciała w kilka dni po porodzie. Jeśli dziecko straci 10% i więcej, warto przyjrzeć się stanowi jego zdrowia i samemu procesowi karmienia. Po około 10- 14 dniach dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową, a około 5- 6 miesiąca życia ją podwoić.

Niemowlęta karmione piersią przybierają na wadze raczej skokowo niż w stałym tempie. Można kilka razy skontrolować wagę maluszka w ciągu pierwszych dwóch tygodni, aby zobaczyć, czy prawidłowo przystosowuje się do życia pozamacicznego. Później, jeśli ze zdrowiem dziecka jest wszystko w porządku, można poprzestać na ważeniu raz w miesiącu, a gdy dziecko skończy 6 miesięcy- raz na dwa miesiące.

WHO opracowało specjalne normy i siatki centylowe masy i wzrostu dla dzieci karmionych piersią. Tempo wzrostu dzieci karmionych piersią jest nieco inne niż dzieci karmionych sztucznie. Dzieci karmione piersią uważa się za wzór, jeśli chodzi o wzrost i rozwój, tak więc przyjmuje się, że wszystkie dzieci powinny wzrastać właśnie w takim tempie.

 

Podsumowując, nie ma co popadać w skrajności. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a kupy i siuśki mieszczą się w opisanych normach, nie należy panikować. Jeśli mama nie czuje się do końca pewnie, chciałaby, aby ktoś sprawdził, czy proces karmienia przebiega jak należy, nie powinna się wahać i skorzystać z fachowej pomocy doradcy laktacyjnego (jeśli nie dzieje się nic poważnego może wystarczyć wsparcie promotora karmienia piersią). Myślę, że lepiej jest udać się po pomoc, nawet jeśli miałaby na celu tylko i wyłącznie uspokojenie rodziców, niż niepotrzebnie stresować się dniami i nocami. W moim odczuciu ważny jest komfort psychiczny rodzica i wiara w to, że wszystko „idzie” jak należy.

Powodzenia i więcej wiary we własne możliwości! 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ona 21.09.2017 23:13
Dobry artykul :),poprosimy o namiar do doradcy laktacyjnego w TM :)

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Bez minimum empatii nie można zajmować się chorymiKomunikat o przerwach w dostawie prąduTrzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćEkspert: cyfrowa tożsamość to udogodnienie, ale trzeba z niej odpowiedzialnie korzystaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osób
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: pacjentkaTreść komentarza: Pieniążki idą za pacjentem, tak nam wpajano gdy podwyższano składkę zdrowotną.Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Ładny pan, może ten coś zrobi że nie będziemy na piechotę chodzić po mieście.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: Była tomaszowiankaTreść komentarza: „Śmiech to zdrowie”? Zależy kto się śmieje - bo napewno nie pacjenci! Dołożę jeszcze jedną historię - w sobotę kuzynka (75) miała nieszczęście złamać rękę którą szpitalu „opatrzono” i zabandażowano i kazano zgłosić się w środę na założenie ortezy bo lekarz będzie dopiero w środę a w sobotę magazyn z ortezami jest zamknięty . Szok! to mało powiedziane ! Jej „śmiech” nie wyjdzie na zdrowie ! Pozdrawiam „dyrektorów” !!! Śmiejcie się „ na zdrowie”Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No to spróbuj ze mną, chociaż ty, bić pianę. Oczywiście - jeżeli uważasz, że ta obecna, czerwona władza (kolesie Putina i szwabów) będzie rządziła wiecznie i zdąży sprzedać Polskę potomkom hitlera i tym z Brukseli. Mam nadzieję, że kiedyś tę polską komunę ktoś przetrąci.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: @@@Treść komentarza: Czy tylko ja nie gę wejść na te strony co są wyszczególnione czy coś się zepsuło.Źródło komentarza: Skonsultuj komunikację miejskąAutor komentarza: do alejajoTreść komentarza: Piszesz o sobie ? A Pan Tusk ma włosy , a ty pokarz swoje chyba pod pachą jeszcze masz?Źródło komentarza: Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministra
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama