1. Alkohol spożywany sporadycznie i w małych ilościach jest w porządku.
- Alkohol przenika do krwiobiegu kobiety, a w związku z tym także do mleka. Przenika jednak w niewielkich ilościach, a jego stężenie w mleku zależy od wieku oraz wagi mamy.
- Poziom alkoholu w mleku wzrasta w tym samym tempie, co jego poziom we krwi. Największe stężenie osiąga po około 30- 60 minutach po spożyciu (w przypadku, gdy był spożywany bez posiłku) albo po ok. 90 minutach (w przypadku, gdy był spożywany wraz z posiłkiem). Po upływie 2-3 godzin jego poziom w organizmie jest minimalny.
- Należy mieć na uwadze, że powyższe dane dotyczą okazjonalnego spożycia jednego piwa, jednej lampki wina czy jednego drinka. Picie większej ilości alkoholu może być ryzykowne dla dziecka ze względu na jego niedojrzałą wątrobę.
- Wielu ekspertów nie zaleca w czasie karmienia piersią spożywania więcej niż 1-2 drinków na tydzień.
- Jeśli kobieta ma w planach wypicie większej ilości alkoholu, powinna wstrzymać się od karmienia piersią około 12- 24 godziny. Warto wtedy odciągnąć mleko z piersi wcześniej, aby w razie potrzeby podać je dziecku. Opiekę nad maluszkiem powinna w tym czasie sprawować osoba, która nie piła. Nie należy spać z dzieckiem w jednym łóżku po spożyciu alkoholu!
- Nie ma potrzeby odciągania i wylewania mleka po spożyciu alkoholu w celu pozbycia się go z organizmu, gdyż organizm w naturalny sposób sam sobie z tym poradzi.
- Nie zaleca się picia alkoholu przez matkę, której dziecko nie ukończyło 6 miesiąca życia i jest karmione wyłącznie piersią.
- Częste spożywanie alkoholu w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na dziecko. U niemowląt może powodować zaburzenia snu (senność, zapadanie w głęboki sen, częste wybudzenia), osłabienie, nieprawidłowy przyrost masy ciała, a nawet zwolniony rozwój motoryczny.
- Picie alkoholu może zaburzać laktację poprzez obniżenie poziomu oksytocyny, hamowanie odruchu wypływu mleka, usypianie dziecka.
- Jeśli masz w planach wypicie niewielkiej ilości alkoholu, a zależy ci na zminimalizowaniu jego wpływu na dziecko możesz:
– zaproponować maluszkowi pierś przed napiciem się,
– zjeść coś podczas picia drinka/wina/piwa, aby poziom alkoholu we krwi był na niskim poziomie,
– nie karmić dziecka przez 2- 3 godziny po wypiciu alkoholu. - Matki, które mają aktywną chorobę alkoholową powinny wybrać inny sposób żywienia dziecka.
2. Kofeina nie stanowi problemu, jeśli nie przekraczasz pewnej dziennej dawki.
- Kofeinę można znaleźć w: kawie, herbacie, napojach bezalkoholowych, napojach energetycznych, niektórych lekach na receptę i bez recepty, produktach spożywczych zawierających kawę lub czekoladę, produktach ziołowych zawierających np. guaranę itp.
- Kofeina przenika do mleka w niewielkich ilościach i pozostaje w organizmie dziecka dłużej niż u dorosłego.
- Najwyższe stężenie kofeiny w mleku jest po około 1- 2 godzinach od spożycia.
- Niemowlęta poniżej 6 miesiąca życia mogą być bardziej wrażliwe na kofeinę – szczególnie te, których mamy całkowicie unikały kofeiny w czasie ciąży.
- Uważa się, że kobieta karmiąca piersią może bez problemu spożywać do 300 mg kofeiny na dobę. Zwykle są to około 3 filiżanki kawy. Należy pamiętać, że mocna kawa może zawierać aż 130 mg kofeiny, tyle samo kawy bezkofeinowej- 3 mg, kawy zbożowej- 0 mg. W herbacie jest o połowę mniej kofeiny co w kawie. Teobromina zawarta w kakao i czekoladzie ma podobne działanie co kofeina, ale w jednej filiżance jest jej zaledwie 6 mg.
- Nadmierne spożycie kofeiny może powodować u dziecka rozdrażnienie, niepokój, pobudzenie, bezsenność.
- Sugeruje się, że górną granicą spożycia przez mamę karmiącą kofeiny jest 300- 750 mg na dobę (z reguły to mniej niż pięć filiżanek kawy dziennie).
- Ilość kofeiny w diecie mamy, która może negatywnie wpłynąć na dziecko (przyjmuje się, że to powyżej 750 mg na dobę), zależy od jego wieku i zdrowia (wcześniaki lub chore dzieci mogą mieć większy problem z tolerowaniem kofeiny). Jeśli dziecko wydaje się być rozdrażnione po wypiciu przez mamę kilku kaw, najlepiej ograniczyć ich spożycie i odczekać około tygodnia, aby sprawdzić, czy to kofeina mogła mieć wpływ na samopoczucie malucha.
- Nadmierne spożycie kofeiny może wywołać bóle piersi u mamy.
Podsumowując- wszystko w nadmiarze szkodzi, ale w rozsądnych dawkach jest dla ludzi- także matki karmiącej
Napisz komentarz
Komentarze