Składniki mleka wspomagające sen
Sen ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju mózgu w okresie noworodkowym i wczesnym dzieciństwie. Okazuje się, że mleko kobiece może pomóc maluszkom w regulacji rytmu okołodobowego. Pokarm kobiecy zawiera takie składniki jak: melatonina, tryptofan, nukleozydy/ nukleotydy, witaminę B12. Wszystkie te składniki bioaktywne wspomagają sen, co potwierdzają badania na zwierzętach i dorosłych osobach. Największe stężenie nukleotydów w mleku kobiecym jest w nocy. Nie bez powodu…
Badanie trzech związków chemicznych związanych ze snem i uspokajaniem się
Cristina Sánchez z Uniwersytetu Extremadura w Badajoz w Hiszpanii wraz ze swoimi współpracownikami zbadała mleko 30 zdrowych kobiet, które karmiły piersią co najmniej 3 miesiące pod kątem stężenia trzech nukleotydów, tj. 5’UMP, 5’AMP i 5 „GMP – są one silnie związane ze snem i uspokajaniem się. Próbki mleka zbierano od marca do lipca w ciągu 24 godzin przed każdym karmieniem (od każdej mamy zbierano od sześciu do ośmiu próbek mleka). Dzięki tym badaniom odkryto, że stężenie 5’AMP było najwyższe na początku nocy, zaś stężenie 5’GMP i 5’UMP rosło wraz z upływem nocy. W ciągu dnia oczywiście ich poziom w pokarmie kobiecym był znacznie mniejszy. Dzięki temu badaniu przypuszcza się, że wyżej wymienione związki mogą mieć wpływ na senność u niemowląt. Są to przypuszczenia ze względu na to, iż niemowlęta nie zostały włączone do badania.
Według Christiny Sánchez nie jest wskazane podawanie dziecku mleka, które mama zebrała w różnych porach dnia. Mogłoby to skutkować zaburzaniem naturalnego zegara biologicznego. Najlepiej przechowywane mleko podawać mniej więcej o tej porze, o której mama je odciągnęła z piersi.
Z innych źródeł można się dowiedzieć, że przeprowadzono jeszcze jedno badanie. Ta sama badaczka wraz z kolegą Javierem Cubero podjęli próbę stworzenia tzw. nocnego mleka poprzez dodanie do mieszanki mlekozastepczej nukleotydów 5’AMP i 5’UMP. Niemowlęta, które dostawały takie mleko między godziną 18.00 a 6.00 (w dzień zaś normalne mleko bez dodatków), zasypiały szybciej i spały dłużej w nocy niż podczas spożywania standardowej mieszanki przez całą dobę. To badanie mogłoby wskazywać na to, że dzieci karmione mieszankami sztucznymi niekoniecznie będą lepiej spały…
Nie tylko składniki mleka wyciszają
Większość dzieci uwielbia spędzać czas przy piersi. Noworodek, który dopiero co opuścił brzuch mamy, czuje się nieswojo w wielkim świecie, z którym przyszło mu się nagle zmierzyć. Jedyną osobą jaką zna, jest mama. To ona nosiła go pod sercem przez wiele miesięcy, to ją czuł i słyszał. Nic dziwnego, że jest dla niego najważniejszą osobą pod słońcem i to przy niej chce być jak najdłużej. Piersi mamy są ukojeniem, bo dają poczucie bliskości, zaspokajają głód i potrzebę ssania. Wszystko w jednym! W takiej kombinacji można się wyciszyć i zapaść w spokojny sen…
Karmienie piersią może usypiać też mamę
Jak się okazuje, karmienie piersią może powodować senność także u mamy. Ssanie piersi wywołuje ogromny wypływ oksytocyny, tzw. hormonu miłości. Oksytocyna bez wątpienia może wywoływać senność, w tym przypadku u mamy. W nocy jak najbardziej jest to pożądane, jednak w dzień może utrudniać funkcjonowanie. Warto posłuchać organizmu i gdy zajdzie taka potrzeba, uciąć sobie po prostu drzemkę razem z dzieckiem.
Ach, ta natura! Moje podsumowanie
Jak się okazuje, mleko mamy po raz kolejny udowadnia, że ma niesamowite właściwości, a co za tym idzie możliwości. Jego skład zmienia się i dostosowuje do dziecka przez całe 24 godziny na dobę (o zmienności pokarmu kobiecego pisałam TUTAJ). Nie bez powodu ten sposób karmienia nazywa się wzorcowym i zgodnym z naturą. Natura jest mądra i wie, czego każdemu dziecku najlepiej potrzeba. Dziecko także jest mądre i od pierwszych chwil rozumie, jak skorzystać z dobrodziejstw natury.
Napisz komentarz
Komentarze