Na co zwrócić uwagę
Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy prowadzeniu księgowości. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedział, jak dobrze rejestrować rachunkowość, prowadzić księgi finansowe i wykonywać wszystkie zadania księgowego.
Zasady księgowości
Chcąc dobrze prowadzić księgowość musisz zwrócić uwagę na wszystkie najważniejsze zasady. Najważniejsze jest zapoznanie się z regułami rejestrowania rachunkowości i opanowanie wszelkich czynności związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych. Księgowość, czyli rejestracja zmian w składnikach majątku oraz źródłach jego pochodzenia wymaga dużej rzetelności. Samo prowadzenie ksiąg rachunkowych bywa trudne i często wiąże się ono z działaniem pod dużą presją. Jeżeli chcesz nauczyć się najważniejszych aspektów działalności księgowego, wypróbuj kurs podstaw księgowości, który pozwoli Ci szybko i bez stresu nabyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy na tym stanowisku.
Cechy dobrej księgowej i księgowego
Cechami, które musisz posiadać podejmując się pracy w tym zawodzie są przede wszystkim skrupulatność i dobra organizacja czasu pracy. Jako księgowy należy być rzetelnym i sumiennym. Różne pomyłki mogą wiązać się z koniecznością sporządzania korekt i zapłaty odsetek. Dlatego dobra księgowa powinna odznaczać się wyjątkową skrupulatnością. Powinieneś/Powinnaś dążyć do ciągłego poszerzania swoich kompetencji i doskonalenia swoich umiejętności.
Znajomość prawa podatkowego
Przepisy w obecnych czasach ulegają ciągłym zmianom. Bardzo różne bywają też interpretacje organów skarbowych. Dobry księgowy musi być zawsze na bieżąco ze wszystkimi nowymi regulacjami, które wchodzą w życie. Poprawne wliczanie wydatków w koszty i korzystanie z legalnych możliwości zapłaty niższych podatków wymagają świetnej znajomości wszystkich zagadnień prawnych oraz zdolności szybkiego przyswajania nowych informacji.
Umiejętności interpersonalne na wysokim poziomie
Praca w księgowości nie ogranicza się tylko i wyłącznie do obsługi programów komputerowych. W dużej ilości sytuacji, jako księgowy musisz spotykać się ze swoimi klientami i wyjaśniać im bardziej złożone kwestie. Często możesz być zmuszony do kontaktu z urzędnikami skarbowymi i do załatwiania różnych spraw związanych z rozliczeniami. Wszystkie wymienione okoliczności powodują, że umiejętność współpracy i swobodnej komunikacji z innymi ludźmi ma dla dobrego księgowego/księgowej duże znaczenie.
Rejestracja do podatku VAT
Należy mieć na uwadze, że niektóre rodzaje działalności podlegają zwolnieniu z konieczności rejestracji do podatku VAT. Jednak inne muszą bezwzględnie zostać zarejestrowane, jako czynny podatnik VAT. Z tego powodu zaraz po założeniu działalności bardzo istotne jest pozyskanie informacji, czy dany rodzaj działalności podlega zwolnieniu z VAT, czy też posiada on bezwzględny obowiązek rejestracji do VAT.
Zaliczka na podatek dochodowy
W sytuacji jeśli przedsiębiorca planuje samodzielnie prowadzić księgowość, to przede wszystkim powinien zapoznać się z księgą przychodów i rozchodów. W znacznej większości przypadków to właśnie na jej podstawie wyliczane są zaliczki na podatek dochodowy. KPiR służy do ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie. Każdy księgowy na koniec każdego miesiąca powinien stworzyć dokument zawierający zapisy dokonane w danym miesiącu.
Program księgowy do rozliczeń
Jeżeli zamierzasz dobrze prowadzić samodzielną księgowość, to ważnym aspektem dla Ciebie będzie znalezienie odpowiedniego narzędzia do tego celu. Teoretycznie wspomniane wyżej KPiR można regularnie sporządzać nawet w zeszycie, ale w ten sposób można naprawdę łatwo się pomylić. Znacznie lepiej będzie skorzystać z narzędzia offline lub online które proces księgowania przede wszystkim automatyzują i przyspieszają. Koniecznie trzeba będzie wybrać ten program, który rozlicza prowadzoną przez nas działalność. Zwróć uwagę na ten, w którym rozliczać się mogą firmy, które stosują KPiR, i rozliczają się na zasadach ogólnych lub liniowo. Wybranie odpowiedniego programu do prowadzenia księgowości sprawi, że wszystko stanie się wygodniejsze i co najważniejsze będzie to lepszy jakościowo sposób obliczania podatków oraz sporządzania odpowiednich dokumentów.
Wystawianie faktur przychodowych
Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych w programie, będziemy musieli wystawiać faktury. Jest to niezwykle ważne w księgowości. Każda faktura musi być wystawiona w programie księgowym lub dodana do niego, w sytuacji , kiedy chodzi o przychód dokumentowany inaczej. Bardzo istotne jest wprowadzenie do programu odpowiednich dat i zadbanie o zgodność nawet najmniejszych szczegółów. Ważna tutaj jest odpowiedzialność, skrupulatność i sumienność, którą powinien posiadać każdy księgowy prowadzący swoją działalność.
Opłacanie składek ZUS
Jest to uciążliwy comiesięczny obowiązek przedsiębiorców. W zależności od prowadzonej działalności, termin zapłaty składek ZUS upływa 5, 15 lub 20 dnia każdego miesiąca. Aby wszystko przebiegło poprawnie trzeba więc zapłacić składki ZUS i zachować potwierdzenia zapłaty, a potem odnotować ten fakt w programie księgowym. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest terminowe opłacanie wspominanych składek, więc aby dobrze prowadzić księgowość należy trzymać się ściśle określonych terminów.
Napisz komentarz
Komentarze