Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 06:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kotula: umorzenie śledztwa ws. odpowiedzialności służb dot. śmierci Kamila - skandaliczne

Decyzja Prokuratury Regionalnej w Gdańsku o umorzeniu śledztwa ws. odpowiedzialności służb pomocowych dotyczącej śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy jest skandaliczna i przedwczesna - oceniła ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Zapowiedziała przegląd procedur i wytycznych dla pracowników socjalnych.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała w poniedziałek o umorzeniu śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników urzędów i instytucji powołanych do ochrony małoletnich w związku z nadzorem nad rodziną Magdaleny B. i Dawida B. z Częstochowy. Śledczy nadal prowadzą postępowanie ws. zabójstwa 8-letniego Kamila. To po tej tragedii przygotowana została tzw. ustawa Kamilka, która miała lepiej chronić dzieci.

Do sprawy odniosła się we wtorek na platformie X ministra ds. równości Katarzyna Kotula, która decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie odpowiedzialności służb pomocowych dotyczącej śmierci Kamila z Częstochowy nazwała skandaliczną i przedwczesną.

W ocenie Kotuli opublikowane przez prokuraturę stanowisko "powiela stereotypy dotyczące przemocy domowej, obarczając odpowiedzialnością członków rodziny doświadczającej przemocy i odwracając uwagę od odpowiedzialności służb za zapewnienie tej rodzinie bezpieczeństwa". "Służby posiadały narzędzia, dzięki którym w tamtym czasie mogły skutecznie reagować" - napisała.

Dodała, że podjęła decyzję o przeglądzie procedur i wytycznych dla pracowników socjalnych, których zadaniem jest ochrona dzieci przed przemocą. Przegląd ma zostać przeprowadzony w porozumieniu z wiceministrą w MRPiPS Katarzyną Nowakowską odpowiedzialną w resorcie za departament pomocy społecznej. "Na podstawie tego przeglądu opracujemy niezbędne wytyczne dla pracowników socjalnych, które pozwolą im reagować szybciej i skutecznej" - zapewniła.

Kotula poinformowała ponadto, że zespół ds. analizy przypadków śmiertelnych w resorcie sprawiedliwości pod kierownictwem mec. Grzegorza Wrony opracowuje pierwszy raport dotyczący śmierci Kamila z Częstochowy. Raport ma zawierać konkretne rozwiązania i rekomendacje. "Jesteśmy gotowi na ich wdrożenie" - napisała Kotula.

Przekazała też, że w kwietniu wejdzie w życie opracowany przeze nią kwestionariusz szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia dziecka z art. 12a z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. "Najbliższe trzy miesiące przeznaczymy na informowanie wszystkich służb o tym, jak z niego korzystać i w odpowiednim momencie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom doświadczającym przemocy domowej" - wskazała.

Dodała, że przeszkoleni zostaną także wojewódzcy koordynatorzy ds. realizacji rządowego programu przeciwdziałania przemocy domowej, którzy nadzorują realizację zadań w tym obszarze przez miasta i gminy. Koordynatorzy mają stale monitorować realizację przez służby ich ustawowych obowiązków i zgłaszać ich potrzeby dotyczące procedur, szkoleń, superwizji.

"Zrobimy wszystko, aby państwo skutecznej, szybciej i na czas reagowało na przemoc domową wobec dzieci. Damy służbom nowe narzędzia, szkolenia, ale będziemy także monitorować ich skuteczne wykonanie" - zapewniła Kotula.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Mariusz Marciniak informował PAP, że postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne, a uprawnionym podmiotom przysługuje zażalenie do Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte 17 maja 2023 r. po wyłączeniu materiałów ze śledztwa dotyczącego m.in. zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 8-letniego Kamila M. i znęcania się nad chłopcem, i jego bratem Fabianem M.

W tym śledztwie prokuratura ujawniła przesłanki, które mogły świadczyć, iż pracownicy urzędów i instytucji oraz funkcjonariusze policji, mogli dopuścić się zaniedbań.

Śledczy badali, czy pracownicy wymiaru sprawiedliwości, policji, opieki społecznej, lekarze i nauczyciele zlekceważyli przesłanki, które mogły świadczyć o przemocy w rodzinie chłopca i zaniechali jakichkolwiek działań. Umorzenie śledztwa objęło sędziów, prokuratora, policjantów z Częstochowy i Olkusza, kuratorów sądowych, lekarzy udzielających świadczeń lekarskich, pracowników socjalnych oraz nauczycieli.

Jak poinformowano zachowania i zaniechania wspomnianych grup osób nie wyczerpują znamion przestępstwa "przewidującego odpowiedzialność karną wobec funkcjonariuszy publicznych, którzy przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działają na szkodę interesu publicznego lub prywatnego".

W zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej imiennie ustalonych funkcjonariuszy publicznych przed właściwymi organami toczyły się lub toczą stosowne postępowania.

Prokuratura podkreśliła, że kluczowe we wcześniejszym niewykryciu przemocy w rodzinie była postawa Magdaleny B., która ukrywała przemocowe zachowania męża. Zdaniem śledczych kobieta celowo ukrywała patologiczne działania Dawida B. i kontaktowała się opieką społeczną jedynie w celu uzyskania pomocy rzeczowej i finansowej.

W głównym śledztwie ojczym chłopca, Dawid B., jest podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 8-latka, znęcanie się nad pozostałymi dziećmi i molestowanie seksualne kilkuletniej dziewczynki. Jego żona odpowie za znęcanie się nad dwójką synów i o udzielenie pomocy Dawidowi B. w przestępstwie poprzez niepodjęcie żadnych działań chroniących dzieci, do których była zobowiązana.

8-letni Kamil zmarł 8 maja 2023 r. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka po 35 dniach walki o życie.

Sprawa maltretowania chłopca wyszła na jaw po zgłoszeniu złożonym przez biologicznego ojca dziecka 3 kwietnia br. Interweniowała policja. Dziecko z ciężkimi obrażeniami przetransportowano do szpitala śmigłowcem.

Ze śledztwa wynika, że Dawid B. przez kilka lat maltretował chłopca. Przed śmiercią dziecka miał polewać go wrzątkiem i położyć na rozgrzanym piecu węglowym. W ten sposób spowodował ciężkie obrażenia ciała - oparzenia głowy, klatki piersiowej i kończyn.(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliów Gajewski wykluczony z PO? Fajno jakbym sam coś o tym wiedział - odpowiada były radny Czy można wykluczyć z partii kogoś, kto zrezygnował z tej partii i nie chce w niej być? Czy można bez jego wiedzy dać wyciek do mediów, sugerując niecne działania? Okazuje się, że można. Pokazuje to przykład Arkadiusza Gajewskiego, do niedawna lidera tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej i radnego sejmiku województwa łódzkiego.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Nie ma dzikich psów, czy kotów, to gatunki udomowione ;-)Źródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Katecheta, uczył mnie religii, był nawet w seminarium. A kiedy pracował zawodowo jako socjolog?;->Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: JuZekTreść komentarza: I co im zrobita?Źródło komentarza: Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w StarostwieAutor komentarza: AWTreść komentarza: "konserwatywno liberalnej" typowy oksymoron...(zestawienie wyrazów o przeciwstawnych znaczeniach np sucha woda)Źródło komentarza: Nowa Nadzieja Tomaszów Mazowiecki - możecie dołączyćAutor komentarza: Trochę prawdyTreść komentarza: A kiedy Wendrowski był katechetą? W którym roku? Ile lat? Co pozniej robił zawodowo? Wszyscy czekamy niecierpliwie na Pani odpowiedź!!! Jeszcze jedno: Pracuje Pani jako katechetka? Pensja katechety w ciągu ostatnich 30 lat bardzo wzrosła.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: Trochę prawdyTreść komentarza: Pani Agato, za czasów Wendrowskiego jako wiceprezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, wyremontowano dworek w Alejach Piłsudskiego, gdzie prowadzono pierwsze w woj. Łódzkim zajęcia dla seniorów. Setki złotych poszły na remont dachu w muzeum, a wtedy nie było jeszcze tak licznych programów unijnych.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektorem
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama