Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Irak - Erbil

Kolejna część opisu podróży Michała Przybylskiego po irackich bezdrożach

Na kilka dni zatrzymałem się w stolicy irackiego Kurdystanu - Erbil u Goeffa, Amerykanina pracującego jako inżynier dla kurdyjskiej firmy. Goeff polecił mi co można zobaczyć w mieście. Niestety, podczas dnia, nie miał dla mnie czasu więc zostało mi samotne wałęsanie się po ulicach. Udzielił mi za to dużo ważnych informacji na temat regionu, w którym byłem, bo sam nie mogłem się w tym połapać - czy byłem w Kurdystanie, Irackim Kurdystanie czy może w Iraku?.

 

 

Irak jest podzielony jest na dwie części - kurdyjską (autonomiczną) i arabską. Kurdowie nie lubią Arabów i vice-versa. Czasami kończy się na słownych docinkach, czasami leje się krew - zależy jak komu się chce. Kurdystan to właściwie takie państwo w państwie - ma swój rząd, konstytucję, prawo, język, itp. Jednak cały czas zależny jest od południowej części Iraku. Na przykład, obowiązującą walutą jest dinar iracki drukowany w Bagdadzie, tablice rejestracyjne i dokumenty są również opatrzone irackimi pieczątkami.

 

Żeby wjechać do Kurdystanu, obcokrajowcy nie potrzebują wizy - do Iraku jednak potrzebna jest kłopotliwa w uzyskaniu wiza. Jednak tylko teoretycznie bo nie ma granicy pomiędzy Kurdystanem a resztą Iraku. Są checkpointy policyjno-wojskowe. Czasem trzeba pokazać paszport, czasem nie - zależy od humoru oficera stojącego na checkpoincie. Czasem odsyłają  auto na pobocze i ordynują wnikliwe przeszukania. Jeden z kierowców, który mnie wiózł do Erbil przejeżdżał przez terytorium arabskie - bo miał coś do załatwienia w Mosulu. Żołnierze po prostu machnęli ręką i puścili nas. W ten sposób, zupełnie niechcący, stałem się nielegalnym imigrantem :-).

 

Teoretycznie punkty kontrolne mają stsnowić zaporę przed partyzantami; w praktyce, kontrole są tak losowe, że nie istnieje żadna filtracja. Ale i tak, podczas mojego pobytu tam, nikomu się w powietrze wysadzać specjalnie nie chciało.

Pierwszy dzień i pierwsze wrażenie - uffff, gorąco. Jak tutaj mogła przebiegać wojna skoro prawie nikomu nie chce się wychodzić na ulicę. Podczas dnia, ulice są dosłownie puste - bo który idiota wychodzi na zewnątrz przy temperaturze ponad 40 stopni w cieniu?. Ludzie zaczynają się pojawiać na ulicach dopiero wieczorem, gdy temperatura spada nieco poniżej 40 stopni. Udają się do restauracji,  centrów handlowych, parków oraz do centrum żeby polansowac się w swoich nowych chevroletach. A jeśli im mało, mogą pojechać do Ankawy, północnej części miasta zdominowanej przez katolików gdzie można zakosztować zachodniego stylu życia. Byliśmy tam z Geoffem jednego wieczoru napić się Corony z cytryną :-) w lokalu niczym nieróżniącym się od tych w Europie zachodniej - tego się w Iraku po prostu nie spodziewałem.

 

Erbil to dość duże miasto. Na pierwszy rzut oka wygląda na bogate. To prawda, rozwija się w zastraszającym tempie. Kurdowie mają to poczucie dumy narodowej, patriotyzmu i wielkie parcie na wspólne budowanie sukcesu. Na ulicy widać bardzo dużą ilość NOWYCH aut; przeważnie koreańskich i chińskich ale popularne są również amerykańskie. Irak żyje teraz głównie z ropy. To jest raj dla inwestorów zagranicznych, głównie z branży budowlanej i finansowej ale pracy nie brakuje - właściwie to kto chce pracować, będzie pracował i to za wcale nie małe pieniądze.

 

Irak (Erbil) - Irak sie jeszcze buduje.

 

Na ulicach spotkac mozna glownie nowe auta - wielu Irakijczykow przesiadlo sie z osiolka na Mercedesa.

 

Największa (i właściwie jedyna) atrakcja turystyczna Erbil to cytadela, wokół której miasto zostało wybudowane. Podobno jest to najstarza ciągle zamieszkała osada (5 wiek p.n.e.). Cytadela wybudowana jest na wzgórzu i stanowi bardzo przyjemny dla oka kontrast pomiędzy starożytnością a 21 wiekiem. Przy okazji jest bardzo dobrym punktem orientacyjnym.W Erbil nie trzeba patrzeć na tabliczki (choć miasto jest znakomicie oznakowane) tylko wystarczy obrać kilka punktów orientacyjnych i iść na kierunek - na pewno, wcześniej czy później, dojdziemy do celu - i to w bardzo prosty sposób.

 

Cytadela w Erbil.

 

W Erbil odpocząłem, przyjrzałem się trochę życiu miejscowych Kurdów i Arabów i powłóczyłem się trochę po, w dużej mierze pustych, ulicach, pooglądałem puste parki.

 

Trochę dziwnie wyglądały huśtawki bez bujających się dzieci i stojące w miejscu wagoniki kolejek górskich. Ale po prostu trzeba się przyzwyczaić, że tutaj żyje się w nocy.

 

[reklama2]

 

Najlepsze jest to, że w Irackim Kurdystanie można czuć się bezpiecznie - nie istnieją nawet kradzieże. Uliczne "kantory" mają ułożone na stolikach stosiki pieniędzy i bardzo często, szczególnie gdy jest za gorąco, właściciel robi sobie akurat przerwę. Kurdowie widząc turystę wyciągają aparaty i robią zdjęcia - z początku myślałem, że to na nagrobek ale tutaj po prostu przyjeżdża mało turystów - a szkoda bo Irak jest cieplutki i bardzo przyjemny. Kurdystanie można znaleźć wszystko to co np. w Turcji za o wiele niższe ceny. Lepiej się pospieszyć bo kraj się bardzo szybko odbudowuje po zniszczeniach wojennych więc kraj nie będzie wiecznie rajem turystycznym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama