Informacja o wyniku finansowym szpitala za pierwsze półrocze tego roku nie wzbudziła zbyt wielu emocji wśród radnych Rady Powiatu Tomaszowskiego podczas czwartkowej Sesji. Dyskusja wywiązała się dopiero, gdy na mównicę wszedł prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Jan Krakowiak.Tutaj także przeważały rzeczowe pytania i odpowiedzi.
W styczniu 2008 roku całą Polskę obiegła dramatyczna wiadomość o możliwości ewakuacji tomaszowskiego szpitala. Do miasta ściągnęły media i politycy. Sytuacją zainteresował się sam premier Donald Tusk. Ostatecznie niebezpieczeństwo zażegnano, gdy nowy dyrektor Jacek Chyliński podpisał porozumienie z protestującymi lekarzami. Miało ono gwarantować stopniowe podwyżki dla aż do osiągnięcia progu 2,5 krotności średniej krajowej w 2009 roku. Porozumienie nigdy nie zostało „skonsumowane”. Zarząd Powiatu i dyrekcja Szpitala stanęły na stanowisku, że dokument został podpisany pod przymusem, jest więc nieważny z mocy prawa. Z tą argumentacją nie zgodziła się grupa lekarzy i złożyła sądowe pozwy z żądaniem wypłaty zaległego wynagrodzenia. W miniony czwartek Sąd wydał w tej sprawie pierwszy wyrok. Wygrał Powiat, lekarze przegrali.
Przewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego zaprasza na XLI Sesję Rady, która odbędzie się już w najbliższy czwartek , 27 sierpnia, o godzinie 10.00.
Powiat Tomaszowski w najbliższy piątek złoży w Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek związany z tzw. Planem B przygotowanym przez Minister Zdrowia, Ewę Kopacz. Plan skierowany jest do jednostek, które wdrożyły programy komercjalizacji szpitali. Nasz Powiat, jako pierwszy w Polsce występuje z podobnym wnioskiem. Można powiedzieć, że przecieramy szlaki dla innych.
Być może już niedługo widok nauczyciela z dziennikiem lekcyjnym pod pachą przemierzającego szkolne korytarze stanie się rzadkością. Jest to już możliwe dzięki zmianie w rozporządzeniu ministra Edukacji Narodowej dotyczącym sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania. Wprowadzenie elektronicznego dziennika lekcyjnego wymaga teraz jedynie zgody wyrażonej organ prowadzący szkołę
Podobno Tomaszów turystyką stoi. Przynajmniej tak się wydaje, gdy słucha się różnych miejscowych polityków, brylujących w prasie, radio i telewizji. Są nawet tacy (pominę ich nazwiska), którzy z tego tematu uczynili główny temat własnych wypowiedzi. Faktycznie atrakcji różnych u nas mnogo. Kiedyś nawet na waszym portalu były w galerii przedstawione foldery reklamujące atrakcje Tomaszowa i okolic. Cóż z tego, kiedy w szczycie sezonu turystycznego niektóre z nich można oglądać jedynie do 16, tak jak to jest w przypadku zagrody żubrów.
Już za rok 600 rocznica największej bitwy średniowiecznej Europy. Będzie obchodzona z fajerwerkami i odpowiednim blaskiem, czy jak co roku skończy się na rekonstrukcji walk rycerstwa polskiego z Zakonem Najświętszej Marii Panny? Czy uda się zorganizować przemarsz wojsk Władysława Jagiełły i czy król zatrzyma się na odpoczynek w okolicach Lubochni? O rocznicowych planach i pomysłach rozmawialiśmy z Jackiem Kowalewskim, członkiem Zarządu Powiatu tomaszowskiego.
Od jakiegoś czasu zastanawia mnie banerek reklamowy z herbem Powiatu Tomaszowskiego powieszony na ogródku piwnym przy Placu Kościuszki. Sam ogródek może mi nawet nie przeszkadza, chociaż nieco utrudnia wjazd na parking ale herb, to chyba znak zastrzeżony prawem. Czy ktoś wobec tego wydał zgodę na jego wykorzystanie?
Przewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego zaprasza na XXXVIII Sesję Rady, która odbędzie się już w najbliższy czwartek , 25 czerwca, o godzinie 11.00
Chciałbym podzielić się refleksją, związaną z sytuacją, jakiej miałem wczoraj wątpliwą przyjemność doświadczyć, kiedy wracałem z pracy do domu. Około 14:30 jechałem drogą z Glinnika w stronę Lubochni, gdzie od jakiegoś czasu trwa remont nawierzchni. W miejscu, gdzie kończy się wojskowe osiedle musiałem zatrzymać samochód. Przede mną stało już kilka innych aut.
Budowana w Niewiadowie Huta Szkła to z jednej strony nowe miejsca pracy, z drugiej duża uciążliwość dla mieszkańców miasta. Już teraz dają się wszystkim we znaki jeżdżące ulicami miasta ciężarówki. Co się stanie, gdy produkcja ruszy „pełną parą”? To i inne pytania zadaliśmy Jackowi Kowalewskiemu z Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.
Dwa najistotniejsze punkty obrad dzisiejszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego to bez wątpienia przyjęcie rezygnacji skarbniczki Teresy Głębowskiej oraz ostateczna likwidacja Budowlanki. Wnioskiem w sprawie zachowań korupcyjnych w tomaszowskim szpitalu złożonym do prokuratury oraz NIK zaskoczył wszystkich Marcin Witko. Większych emocji tym razem nie było.
Jak dowiedzieliśmy się dzisiaj, Łódzki Kurator Oświaty wydał po raz kolejny opinię w sprawie tomaszowskiej "Budowlanki". Podtrzymał w niej swoje, negatywne, stanowisko w sprawie likwidacji szkoły. Opinia nie jest już wiążącą dla organu prowadzącego, czyli dla Starostwa Powiatowego, tym samym już w najbliższy czwartek radni powiatowi zamkną ostatecznie dyskusję nad istnieniem placówki.
W miniony czwartek Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego budowy przedłużenia ulicy Orzeszkowej. Zaakceptowano również wniosek Powiatu Tomaszowskiego dotyczący przebudowy dróg na trasie Konewka (Spała) – Lubochnia – Ujazd. To kolejny sukces starosty Kagankiewicza w pozyskiwaniu pieniędzy na powiatowe inwestycje. Łącznie, jako powiat i miasto zyskaliśmy 22 miliony złotych.
Budowa kanalizacji deszczowej w ulicy Bartosza Głowackiego powoduje od kilku miesięcy duże utrudnienia w ruchu drogowym w całym mieście. Kierowcy poruszają się wyznaczonymi objazdami. Dla mieszkańców Majowej szczególnym utrapieniem są kierowcy ciężarówek
Dziś do tomaszowskiego szpitala przyjechał wiceminister zdrowia Adam Frączak. Obejrzał nowy oddział intensywnej terapii, porozmawiał z pracownikami placówki, w szpitalnej stołówce tłumaczył zebranym na czym polega, tak nielubiana, komercjalizacja szpitali. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że minister kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czy wizyta w Tomaszowie to początek kampanii wyborczej?
Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wzrosną opłaty za wydawane przez Starostwa Powiatowe prawa jazdy oraz dowody rejestracyjne. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmiany rozporządzenia określającego ich wysokość.
Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się dzisiaj, Minister Edukacji w całości uchyliła postanowienie Łódzkiego Kuratora Oświaty zawierające negatywną opinię w sprawie likwidacji tomaszowskiej "Budowlanki". Tym samym, szkoła o którą w okresie minionych miesięcy walczyli uczniowie, ich rodzice i nauczyciele zostanie zlikwidowana.
Kwietniowa sesja Rady Powiatu została zwołana w dosyć nietypowym dla tej jednostki samorządu dniu tygodnia, czyli w środę. Zwyczajowo posiedzenia zwoływane są na czwartki. Prawdopodobnie to przesunięcie miało związek z terminem ogłoszenia wyroku w sprawie dotyczącej „ścieżki rowerowej”. Czy Zarząd Powiatu przewidywał niekorzystne dla siebie rozstrzygnięcie sądowe?
Dzisiaj o godzinie 13:30 Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wydał wyrok zgodnie z którym Powiat Tomaszowski musi zapłacić 1.300.000 złotych plus odsetki oraz pokryć koszty postępowania sądowego w kwocie 80.000 złotych w związku z nieprawidłowościami powstałymi przy finansowaniu ścieżki rowerowej z Tomaszowa do Spały.
Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki
Ciśnienie: 999 hPa Wiatr: 19 km/h
Przejdź do kategorii