Antoni Macierewicz
- to niekwestionowany "król" okręgu. Zebrane przez niego ponad 40 tysięcy głosów wessało do parlamentu w ostatniej kadencji jednego posła więcej niż miało to miejsce poprzednio. O tym, że poseł na stałe zameldowany i zamieszkujący w Warszawie, zajmował się różnego rodzaju teoriami spiskowymi, wiemy doskonale. Jednak jaka jest jego aktywność dla społeczności, którą w Sejmie reprezentuje?
Macierewicz powinien pracować w Komisji Obrony Narodowej w stałej podkomisji do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Należy też do kilku zespołów parlamentarnych. Ten najbardziej znany ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r. powołany został w listopadzie 2011 roku. Jego prace zakończyły się medialną kompromitacją.
W kadencji poseł przynależał także do parlamentarnego zespołu ds. energii wiatrowej bezpiecznej dla ludzi i środowiska, ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, ds. Obrony Wolności Słowa, ds. Wojska Polskiego, ds. Wspierania i Monitorowania Inwestycji Budowy Przystanku Kolejowego Opoczno Południe, na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Ważnym polem aktywności były Polsko - Gruzińska oraz Polsko - Peruwiańska grupa parlamentarna.
Zaznaczyć należy jednak, że Macierewicz był też jednym z przedstawicieli delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Poseł Macierewicz przez 4 lata zdążył złożyć aż 3 interpelacje, 1 zapytanie oraz wygłosić jedno oświadczenie. Jak na posła opozycji wątły to dosyć dorobek.
Interpelacje dotyczyły: 1. prywatyzacji ZEW Niedzica, planowanych zmian struktury organizacyjnej Straży Granicznej na południowej granicy państwa, wypowiedzi płk WP dla Gazety Wyborczej w kwestiach dotyczących katastrofy smoleńskiej.
Poseł zadał pytanie dotyczące finansowania odbudowy zabytkowego mostu w Tczewie.
Wygłoszone oświadczenie było w sprawie wypowiedzi przewodniczącego klubu SLD pana Leszka Millera, "iż w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem i sposobem działania dzisiaj pani premier, wówczas minister zdrowia, Ewy Kopacz podczas jej pobytu w Smoleńsku po 10 kwietnia 2010 r."
Wszystkie te sprawy były niezmiernie ważne, z punktu widzenia mieszkańca Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna, Radomska, Bełchowa, Skierniewic i Rawy Mazowieckiej.
Poseł Antoni Macierewicz jest posłem incognito. Jego strona internetowa, której adres widnieje na witrynie sejmowej nie działa od dawna.
Robert Telus
- to prawdziwy autochton. Z całą pewnością nie jest to warszawski "spadochroniarz". Mieszkaniec miejscowości Ostrów w okolicach Opoczna. W minionej kadencji pracował w Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, w Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego.
Telus był też członkiem zespołów parlamentarnych: Łódzki Zespół Parlamentarny, Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Parlamentarny Zespół ds. budowy obwodnic Łodzi - A1 i S14, Parlamentarny Zespół ds. energii wiatrowej bezpiecznej dla ludzi i środowiska, Parlamentarny Zespół ds. Obrony Ideałów "Solidarności", Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Dzieła Misyjnego, Parlamentarny Zespół ds. Wspierania i Monitorowania Inwestycji Budowy Przystanku Kolejowego Opoczno Południe, Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, Parlamentarny Zespół Siatkówki, Parlamentarny Zespół Sportowy, Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Poselski Zespół Strażaków, Zespół Parlamentarny ds. narodowego programu zdrowego żywienia, Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r. Warto pamiętać, że Telus był w na uroczystościach katyńskich, które przez katastrofę nie doszły do skutku.
Podobnie jak Macierewicz był członkiem Polsko - Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej i dla odmiany Grupy Polsko - Islandzkiej.
Robert Telus złożył w ciągu 4 lat 77 interpelacji. Część z nich dotyczyło spraw lokalnych oraz rolnictwa i działalności podmiotów gospodarczych w różnych branżach. W tym względzie posłowi aktywności odmówić nie można, nawet jeśli niektóre ze zgłaszanych problemów mogą wydawać się "wydumane".
Osiem zapytań w sprawach bieżących dotyczyło: arbitralnego traktowania obywateli przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, problemów napotykanych przez rolników starających się o preferencyjny kredyt na zakup ziemi i powiększenie gospodarstwa rolnego, wykluczenia wiejskich szkół z rządowego programu "Cyfrowa szkoła", wycofania z użytku pasz z GMO, funkcjonowania art. 63 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, rozporządzeń zakazujących upraw w Polsce GMO: odmian kukurydzy MON810 oraz ziemniaka odmiany Amflora, budowy stadionu w Łodzi, w sprawie zapisów Dokumentu Implementacyjnego Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. stanowiącego podstawę wyboru projektów Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" 2014-2020.
Dwa wygłoszone oświadczenia dotyczyły niezłomnej postawy Żołnierzy Wyklętych w Opoczyńskiem oraz listu protestacyjnego skierowanego do władz PRL w dniu 5 lutego 1982 r. przez internowanego Henryka Bąka
Dariusz Seliga
- do niedawna jeden z liderów PiS w łódzkiem, obecnie znajdująca się na bocznym torze. W tegorocznych wyborach nie kandyduje, po tym jak wyszła na jaw afera związana z załatwianiem zezwolenia na posiadanie broni. Dla porządku warto nadmienić, że poseł był dosyć aktywny. Złożył łącznie 118 interpelacji, 19 zapytań w sprawach bieżących i wygłosił 6 oświadczeń.
Krzysztof Maciejewski
- poseł z Radomska, który wszedł do Sejmu w miejsce Marcina Witko, kiedy ten został Prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego. mandat wypełniał więc niecały rok. W tym czasie ni zgłosił żadnej interpelacji. Zadał jedno pytanie w sprawie likwidacji regionalnej placówki PGNiG w Radomsku
Napisz komentarz
Komentarze