Nowe przepisy powstały, ponieważ wcześniejsza nowelizacja ustawy zlikwidowała zapis, który umożliwiał samorządom różnicowanie stawek opłat za wywóz śmieci, wprowadzanie zwolnień i innych ulg m.in. dla dużych rodzin.
Gminy mogły zwolnić z opłat tylko osoby o niskich dochodach, a więc z dochodem nieprzekraczającym kwoty, uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, który wynosi 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł, gdy w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością.
Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny wprowadzono w czerwcu 2014 r. z inicjatywy ówczesnego Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Honoruje ją kilkaset firm i instytucji w całej Polsce. Daje ona zniżki przy zakupach, obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. W maju premier Ewa Kopacz wręczyła milionowy egzemplarz karty.
W wielu miasta funkcjonują też lokalne Programy Wsparcia Rodzin Wielodzietnych. W Tomaszowie Kartę uchwalono we wrześniu 2013 roku (więcej tutaj: Karta Rodziny Wielodzietnej trafia pod obrady). Uchwałę obywatelską przygotowało w tej sprawie Stowarzyszenie Republikanie i jego tomaszowski koordynator Mariusz Strzępek (czytaj także: Tomaszowska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+). Dotąd z jej dobrodziejstw korzysta ponad 1000 osób.
Samorząd miejski ma teraz możliwość wprowadzenia dodatkowych ulg w odniesieniu do opłat za odbiór odpadów komunalnych.
- W przetargu na odbiór odpadów komunalnych udało się nam uzyskać cenę, która pozwoli na utrzymanie dotychczasowych stawek, co biorąc pod uwagę przetargi w innych miastach jest komfortową sytuacją. Obecnie prowadzimy kalkulacje dotyczące ewentualnego zwolnienia z opłat rodzin wielodzietnych. Sprawdzamy czy nie zaistnieje konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów - informuje Joanna Szczepańska, doradca Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.
Faktycznie, koszty są tutaj zdaniem magistrackich urzędników, niemałe. Stawka opłaty za odbiór nieczystości stałych segregowanych wynosi u nas od maja br. 9 złotych miesięcznie, przy tysiącu posiadaczy karty daje to kwotę roczną przekraczającą 100 tysięcy złotych. Oczywiście stawki są elastyczne i ulga nie musi wynosić 100%
Napisz komentarz
Komentarze