Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Przez auta szybę: biznes na cztery łapy

Opieka nad bezdomnymi zwierzętami zawsze budziła sporo skrajnych emocji. Nic dziwnego, przecież media na co dzień karmią odbiorców dramatycznymi informacjami o tragicznym losie porzuconych psiaków lub o zwyrodnialcach, którzy znęcają się nad posiadanymi czworonogami.

Opowiadane historie łapią za serce... chociaż pojawiają się też głosy, że opieką należy otaczać ludzi a nie "zapchlone przybłędy". Niestety bezdomność zwierząt jest często wynikiem braku ludzkiej odpowiedzialności, ograniczonej wrażliwości i zwyczajnej głupoty, za którą one same odpowiedzialności nie ponoszą.

Na szczęście "zwierzolubni" czuwają. Przygarniają wałęsające się i głodne psiaki oraz prowadzą wolontariat w funkcjonujących w całym kraju schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Działalność to godna pochwały, często nagłaśniana i wychwalana przez wszystkie gazety i telewizje.

Przykro to stwierdzić ale ta medialna wrzawa sprzyja nie tylko osobom szczerze i z serca zaangażowanym, ale także różnej maści krętaczom i cwaniaczkom.

Okazuje się, że bezdomność psów może być także sposobem na duży biznes. Jest on finansowany ze środków samorządów ale i wpłat darczyńców. Lektura wpisów na forach internetowych jeży włosy na głowie.

W wielu miastach samorządy powierzają prowadzenie schronisk podmiotom zewnętrznym. Bywa, że są to przedsiębiorcy ale i organizacje społeczne albo fundacje. Niektóre z nich prowadzą działalność w wielu miejscach równocześnie oddalonym o dziesiątki a nawet setki kilometrów. Nie jest je łatwo kontrolować, bo i kto niby miałby to robić.

 

Samorządy stosując ten zwierzęcy outsourcing chcą oczywiście zaoszczędzić. Zlecając usługę na zewnątrz chcą ponosić jak najniższe koszty utrzymania zwierząt. Teoretycznie organizacja społeczna ma też większe możliwości pozyskiwania datków od prywatnych i instytucjonalnych darczyńców.

Efekt takich działań jest wątpliwy, ponieważ nie ma nic za darmo. Dzierżawca schroniska też przecież chce zarobić a opowieści o tym, że działa dla dobra zwierząt i do interesu co miesiąc dopłaca należy włożyć między bajki.

 


Tu następuje drugi poziom oszczędzania. na pierwszym zaoszczędził samorząd, na drugim musi oszczędzać podmiot wykonujący dla niego usługę. Oszczędza się więc na wszystkim. na personelu, posiłkując się pracą (często niepełnoletnich) wolontariuszy, na lekarstwach, wyżywieniu, opiece weterynaryjnej i mediach, a więc na wszystkim.

W takich przypadkach zdarza się też często, że psy ze schronisk znikają. Nikt nie wie czy oddawane są do adopcji, czy poddawane eutanazji. Trudno to sprawdzić, szczególnie, gdy psy podróżują po klinikach i hotelikach zwierzęcych po całej Polsce.

Odrębnym problemem, na jaki zwracają uwagę komentatorzy na forach internetowych są zbiórki pieniędzy na konkretne psiaki. Facebook pełen jest wydarzeń z fotografiami smutnych, często poranionych zwierząt. Im bardziej sugestywne i drastyczne zdjęcia, tym lepiej. Są oczywiście numery kont o prośby o wpłaty na pokrycie kosztów leczenia. Duża liczba futrzaków, na które pieniądze są zbierane nie doczekuje leczenia.

Czy to oznacza, by w porywie serca nie wpłacać datków? Wpłacać, ale upewniając się wcześniej, czy nie mamy do czynienia z formą wyłudzenia pieniędzy.

Wiele pisze się także o bezprawnym odbieraniu zwierząt przez organizacje prozwierzęce. Powody takich działań bywają różne. Najczęściej zaniedbania w opiece albo znęcanie się. Bywa jednak, że mają one charakter domniemany. Zwierzę odebrane znika i nawet Sąd nie jest w stanie wyegzekwować jego zwrotu.

Kolejnym przykładem nadużyć jest wystawianie rachunków za leczenie psów ich właścicielom. Faktury obejmują czasem gigantyczne, jak na możliwości posiadacza zwierzęcia, sumy. Pies z miasta X jest leczony u weterynarza w mieście Y. Jakby w jego rodzinnym mieście brakowało specjalistów od medycyny zwierzęcej.

Przykładów nadużyć można znaleźć w Internecie setki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Takatam 15.09.2015 12:01
W porównaniu do poprzednich zarządców , obecny nie jest najgorszy, ale polepszenie psiego pobytu w schronisku to również ogromna zasługa działającego wolontariatu,fundacji Amicus Canis i wielu ludzi dobrej woli którzy z natury zwierzolubni chętnie pomagają.Ludzie ci oprócz własnego czasu i pieniędzy okazują tym biednym psiakom mnóstwo miłości których nie zaznały wcześniej.A bez funduszy pomoc tym psiakom jest czasem niemożliwa.Wielu z nich wymaga specjalistycznego leczenia z powodu zaniedbania przez człowieka,niektóre psiaki bardzo źle znoszą schronisko więc znajduje się im płatne domy tymczasowe w których są socjalizowane do poźniejszej docelowej adopcji,finansów wymagają także ogłoszenia informujące o gotowości psów do adopcji itp.Gdyby nie Ci wspaniali ludzie , psiakom w schronisku żyło by się gorzej, nie ze swojej winy przecież, tylko z powodu nieodpowiedzialności i złego traktowania poprzednich właścicieli !

Krystyna Prasek 09.09.2015 13:17
za płotem jest paskudnie bo wszystko stare,ale podobno ma być robione nowe schronisko,o finansowej stronie w UM pewnie można się dowiedzieć,płoty malowała młodzież bo chciała,zarządca darmo nie pracuje tak jak my wszyscy,poprzedni lepsi nie byli a tak jak teraz to psy przyjaznych ludzi dawno nie miały-takie jest moje zdanie-inni mogą mieć inne zdanie,nic nie imputuje nie sugeruje wyrazam tylko swoje zdanie bo czasem tam bywam i wiem że to trudny problem

Pieskie życie w Tomaszowskim"dobrobycie" 08.09.2015 21:40
Tak,tak ! Najprawdziwsza prawda pan B. który dokłada do interesu w schronisku.......??? Ha,ha,ha! Pomalowanie parkanu na jaskrawe kolory - i co dalej? Tylko co sie dzieje za płotem schroniska? Napewno-pieniactwo pana B. Przecież to "fachowiec"z zimnym wyrachowanym wzrokiem !

Krystyna Prasek 08.09.2015 12:31
w Polsce mamy dobre prawo o zwierzętach-wystarczy je tylko dobrze przestrzegać,w Tomaszowie mamy też dobrych lekarzy wet.,bardzo dobrze ze młodzież garnie się do pomocy w wolontariacie-w wielu krajach jest to powszechnie brane pod uwagę przy ubieganiu się o indeks i pracę,poza tym każdy z nas ma prawo sam decydować komu pomaga,w naszym schronisku zarządca współpracuje z wolontariuszami z korzyścią dla zwierzat,warunki okropne-potrzebne nowe schronisko ale opieki i serca tam nie brak,nie wyrzucajmy starych kocy,ręczników itp. do kosza-zadzwońmy do schroniska jeśli nie możemy sami dostarczyć to ktoś odbierze,dla bezdomnych tez są zbiórki,wkurza mnie widok ,kołdry wrzuconej do kontenera razem z pampersami i obierkami a zimą psy marzną

propozycja 08.09.2015 09:59
A może napisać konkretnie o Tomaszowie i gminach powiatu. Ile jest schronisk, wymienić je, napisać i które są zobowiązane przyjmować psy z jakiego terenu. Czy schronisko może odmówić przyjęcia psa. Jak powiadomić właściwe schronisko o bezdomnym psie na jego terenie. Skąd wiadomo, które schronisko jest właściwe dla danego terenu. Gdzie znaleźć numer telefonu. Czy można tam dzwonić przez 24 h. Czy schronisko ma obowiązek zabrania bezdomnego psa z ulicy lub od znalezcy. W jaki sposób schronisko przyjmie psa. Czy przyjedzie po niego. Ile psów mają obecnie schroniska, ile przyjęły i w jakim okresie. Ile wyadoptowały. Czy podpisują umowy z rodzinami adopcyjnymi, czy monitorują adopcje i przez jaki okres. Czy schroniska oddają psy do adopcji wcześniej je kastrując lub sterylizując. Czy czipują psy oddawana do adopcji. Najlepiej podać te dane dla każdego schroniska obsługującego miasto i gminę w naszym powiecie. Czy zamiast zamieszczać w necie żałosne historie porzuconych zwierząt ktoś zamierza się zająć wreszcie na poważnie regulacją urodzeń psów i kotów i czipowaniem zwierząt i w ten sposób przypisywać je do właściciela. Pies i kot żyje średnio kilkanaście lat. W przeciągu tego okresu można by uregulować problem bezdomności. Kastrując, sterylizując, czipując. Teoretycznie pewnie teren całego powiatu jest objęty umowami ze schroniskami, a psy dalej się błąkają. A może chodzi o to, żeby się błąkały i rozjeżdżane przez auta na drogach nigdy z nich nie zniknęły, bo i biznes przestałby się opłacać.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama