Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:01
Reklama
Reklama

System całkiem niepełnosprawny

Kto zyskuje a kto traci? Kto jest krętaczem i co krętactwu sprzyja? Miliony złotych płyną dla niepełnosprawnych z publicznych funduszy celowych. Jak są rozdysponowywane w Powiecie Tomaszowskim? Sprawą powinna zainteresować się Najwyższa Izba Kontroli a może nawet służby odpowiedzialne za tropienie przekrętów finansowych.

Kolejka osób oczekujących na dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego i wyrobów medycznych dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz spełniających kryterium dochodowe jest w naszym powiecie gigantycznie długa. Zdarza się, że złożone przez chorych i ich rodziny wnioski na swoją realizację czekają nawet 3 lata.

 

Jak zapewniał nas niedawno w czasie posiedzenia Komisji Zdriowia Spraw Społecznych i Rodziny, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w ostatnim czasie kolejka ta nieco się skróciła. Mimo to wciąż jest ona pokaźna a wiele osób bywa też zbywanych i wychodzi ze Starostwa z przysłowiowym kwitkiem. Z moich informacji wynika, że osoby zainteresowane są przez pracowników PCPR wprowadzane w błąd. Dlaczego? Moim zdaniem komuś bardzo zależy na tym by pływać w mętnej wodzie. Pieniądze bowiem są tu niebagatelne. Ale zacznijmy od samego początku

 

Ile to wszystko kosztuje?

 

Co roku Rada Powiatu Tomaszowskiego podejmuje uchwałę w sprawie określenia zadań realizowanych w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na te zadania. W tym roku według nowelizacji, jaką radni przjęli w poniedziałek jest to 3,5 miliona złotych.

 

Pieniądze te rozdysponowywane są w uchwale na poszczególne cele. Na rehabilitację zawodową trafia ponad 600 tysięcy. Kwota ta przeznaczana jest m.in. na tworzenie miejsc pracy oraz na formy samo zatrudnienia oraz szkolenia osób niepełnosprawnych figurujących w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy.

 

Najwięcej jednak z ogólnej puli przeznaczone zostaje na rehabilitację społeczną. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie rozdysponowuje 1,9 miliona złotych dla warsztatów terapii zajęciowej. Likwidacja barier architektonicznych to kolejne 300 tysięcy oraz 610 tysięcy na wspomniany wyżej sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

 

Nie są to jednak jedyne pieniądze na ten cel, ponieważ w programie "Aktywny Samorząd" znajdujemy kolejne kwoty do "zagospodarowania".

 

Dlaczego tak tanio?

 

Kilka miesięcy temu byłem świadkiem rozmowy, jaką przeprowadził pracownik sklepu medycznego z potencjalnym klientem. Pan zainteresowany był zakupem łóżka rehabilitacyjnego. Miał decyzję o dofinansowaniu zakupu przez PFRON. Klient zapytał o cenę. Dowiedział się, że łóżko kosztuje 2800 złotych brutto. Cena najwyraźniej mu się spodobała, bo po chwili rozpoczął dalsze negocjacje. Tym razem dotyczyły one wysokości faktury, którą chciał aby sprzedawca mu wystawił. Człowiek ten zaproponował, by faktura opiewała na 4500 złotych.

 

Słuchając tego byłem nieco zaskoczony, bo w pierwszej chwili nie mogłem zrozumieć w czym rzecz. Dopiero kiedy pan zaczął tłumaczyć, że dofinansowanie przyznane przez PCPR ma charakter procentowy, zrozumiałem o co chodzi. Oszustwo prymitywnie proste ale jak się okazuje skuteczne. Jak to wygląda w liczbach? Przy cenie łóżka na poziomie 2.800 złotych dofinansowanie wyniesie 1680 złotych. a więc klient dopłacić musi 1120 złotych. Kiedy sprzedawca wystawi fakturę wyższą łóżko trafia do klienta bez żadnej dopłaty (lub z dopłatą mającą charakter symboliczny) a sklep zgarnia w ten sposób dodatkowy zysk. Obie strony transakcji są zadowolone. Ja zapłacę mniej, ty zarobisz więcej. Cierpią ci, którzy na swoje dofinansowanie muszą zaczekać latami, bo PFRON za pośrednictwem PCPR na każdej takiej transakcji traci około 1000 a nawet więcej złotych.

Jak kształtują się ceny łóżek rehabilitacyjnych sterowanych elektrycznie? Są oczywiście przeróżne. Można kupić je już za 1700 w hurcie, a niezłej jakości kosztuje 2300 brutto  razem z transportem. Są też i takie za 4.500 i droższe. Z tym, że jeśli ktoś chce jeździć mercedesem, to raczej nie spełnia kryterium dochodowego do przyznania dotacji.

 

Kiedy zapytałem pana, czy ma świadomość, że przez takie machinacje chorzy czekają na pieniądze dłużej niż powinni, obraził się i wyszedł. Ale jak twierdzą pracownicy sklepu, nie był to odosobniony przypadek. Klienci, kiedy dowiadują się, że nie dostaną zawyżonej faktury idą tam, gdzie takie dokumenty się wystawia.

 

Próbowałem zwrócić uwagę na tego rodzaju kombinacje pracownikom PCPR. W odpowiedzi usłyszałem, że coś jest na rzeczy, bo wcześniej limity były wyższe a faktury dostarczano na maksymalnie określone kwoty. Oznacza to, że urzędnicy mają prawdopodobnie świadomość tego, że ktoś robi przekręty, ale nic z tym nie robią. Dlaczego?

 

Odpowiedź może sugerować podobny zapis dotyczący zakupu aparatutów słuchowych. Tutaj kwotę maksymalnego dofinansowania doprecyzowano i określono na poziomie 1000 złotych. Dlaczego tu można a gdzie indziej się nie dało? Podejrzewam, że po prostu nie znalazł się nikt, kto zmąceniem klarowności byłby tutaj zainteresowany. 

 

A może by to sprawdzić?

 

Niewiele myśląc postanowiłem sprawdzić jaka jest skala procederu dotyczącego, w mojej ocenie, wyłudzania zawyżonych dotacji. Poprosiłem członka Zarządu Powiatu Bartłomieja Matysiaka, by przygotował zestawienie zrealizowanych wniosków w okresie ostatnich kilku lat.

 

Matysiak chyba poprosił o nie któregoś z urzędników. Zanim jeszcze zostało sporządzone (wciąż nie jest) dowiedziałem się, że pewne gremium polityczne jest naciskane o fakt, że "grzebiemy" w sprawach, w których grzebać nie powinniśmy i że należy pilnie zrobić z tym (czyli ze mną) porządek. Oczywistym jest, że ktoś wykonał telefon do kogoś i że ten ktoś miał w tym jakiś interes. Biznes okazał się biznesem politycznym.

 

Radni głosują

 

Rada Powiatu przyjmując uchwały i programy dotyczące rozdysponowywania środków finansowych dla niepełnosprawnych robi to w dobrej wierze i zdużym zrozumieniem dla problemó z jakimi osoby chore musza się na co dzień borykać. Mamy do czynienia jednak głównie ze zagregowanymi danymi. Widzimy milion złotych i dla nas to są pieniądze przeznaczane na zbożny cel. Idę o zakład, że nikomu nie przychodzi nawet do głowy, że przygotowane przez urzędników regulaminy mogą być "przekrętotwórcze".

 

Stan ten funkcjonuje latami i nikt nie pomyślał dotąd nad zastosowaniem prostych i transparentnych rozwiązań. Wystarczy bowiem wprowadzić dwie zasady a liczba osób, których potrzeby zostaną zaspokojone się podwoi. Pierwsza z nich to określenie stałej kwoty dofinansowania dla konkretnego przedmiotu. Druga to komisja do oceny wniosków. Oszczędnie i transparentnie. Jest tylko jeden mały problem...

 

 O ile ustawa jasno wskazuje kto może ubiegać się o dofinansowanie  o tyle przepisy nie określają katalogu sprzętu, który może być objęty dofinansowaniem ani też jego poziomu. Ocena co do zasadności wniosku, spełnienia warunków formalnych oraz podjęcie decyzji o udzieleniu dofinansowania należy do kompetencji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Daje to dużą dowolność przy odpowiednio elastycznym regulaminie przyznawania pomocy. Daje też spore pole do nadużyć. Szczególnie kiedy jakiś urzędnik okazuje się nieuczciwy i współpracuje z jakąś powiedzmy firmą X.

 

Inwalidzi się skarżą

 

Docierają do mnie osoby, które skarżą się na tomaszowski PCPR twierdząc, że urzędnicy odmawiają im wydawania wniosków na dofinansowanie zakupu elektrycznych wózków inwalidzkich. Ich koszt to około 10 tysięcy złotych. Maksymalne dofinansowanie to 3000 złotych pochodzące z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 4500 z PCPR (ze środków PFRON). Kiedy zapytałem panią zajmującą się tymi sprawami potwierdziła, że faktycznie wniosków się nie wydaje a ich wydawanie wstrzymane jest na zalecenie PFRON.

 

Okazuje się, że jest to prawda ale jedynie półprawda. Nie dałem bowiem za wygraną i z oficjalnym zapytaniem w tej sprawie wystąpiłem do centrali Funduszu.

 

- Wypowiedź pracownika PCPR w Tomaszowie Mazowieckim o braku możliwości przyjmowania wniosków w ramach realizacji pilotażowego programu „Aktywny samorząd” wynika z przyjętych w PFRON, w tym w ramach tego programu zasad i nie można jej uznać za nieuzasadnioną. PFRON realizuje zadania, finansowane w ramach corocznego planu finansowego, który determinuje zakres udzielanego wsparcia. Wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” są przyjmowane wówczas, gdy dana forma wsparcia w ramach programu jest realizowana (finansowana przez PFRON) - poinformował mnie rzecznik prasowy PFRON, Krzysztof Czechowski.

 

Czy to oznacza, że dofinansowanie wózków elektrycznych jest niemożliwe? W kolejnym akapicie odpowiedzi, rzecznik rozwiewa moje wątpliwości.

 

- W sytuacji, gdy limit finansowy z Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczony na zaopatrzenie w wyrób medyczny przysługujący w ramach ubezpieczenia zdrowotnego nie wystarcza na zakup wózka – osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie ze środków PFRON przekazywanych powiatom w ramach kolejnego rozwiązania systemowego - na realizację zadań ustawowych. Wymagania, jakie powinni spełniać wnioskodawcy, a także tryb postępowania i zasady dofinansowania ze środków Funduszu zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON (t. j. Dz. U. z 2013, poz. 1190). Maksymalna kwota pomocy w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, udzielana łącznie przez NFZ i samorząd powiatowy, może w bieżącym roku wynieść 7.500 zł, z czego ze środków PFRON – do 4.500 zł.

 

Oznacza to, że jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by takie wnioski przyjmować. Niech mi więc ktoś w sposób sensowny odpowie, dlaczego chorzy są zbywani? 

 

 

Nieprawidłowości występują

 

W okresie od 01.01.2014 r. do  24.07.2015 roku skontrolowano w całej Polsce

 

-  19 umów zawartych w ramach programu Aktywny Samorząd, z czego w czternastu kontrolach stwierdzono nieprawidłowości,
- przeprowadzono 9 kontroli środków algorytmowych przekazanych samorządom powiatowym, które swym zakresem obejmowały realizację zadania pn." dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze", w ramach którego osoby niepełnoprawne korzystające z dofinansowania NFZ na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, w przypadku gdy limit  z NFZ jest niewystarczający, mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie na ten cel ze środków PFRON przekazanych powiatom na podstawie algorytmu. W pięciu ww. kontrolach stwierdzono nieprawidłowości.  


W powiecie tomaszowskim nie była przeprowadzana żadna kontrola. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

04.02.2016 09:32
Ciekawa jestem jak sprawy potoczyły się dalej. W tym roku chcemy złożyć wniosek na wózek elektryczny, po raz trzeci zresztą w ciągu kilku lat. Wcześniej 2 x składaliśmy też o likwidację barier. Odpowiedź zawsze była ta sama- brak funduszy ;) A mama na wózku jeździ od 2006 r....

kolejarz 05.09.2015 21:11
jestem po przeszczepie serca z rakiem płuca lewego z przerzutem dawna grupa 1 zusu jak ae starostwa ale mam inny numer choroby pani powiedziała ze i tak odrzucą chciałem na ostatnie chwilę remont łazienki bo już nie daje rady chodzić ale dają tylko na chorobę nóg i oczy bo takie są przepisy nogi sprawne a chodzić nie można bo odgórnie ktoś zadecydował.

05.09.2015 21:15
Niech pan nie słucha co panu mówią. Proszę składać wniosek i już. Tym bardziej, że z tego co słyszę fundusze na ten cel nie są wykorzystane. Wniosek musi nieść za sobą odpowiedź wraz z uzasadnieniem i podstawą prawną.

01.09.2015 19:17
Trzeba było sie dowiedzieć dlaczego w tym roku nie było dofinansowań do sanatoriów rehabilitacyjnych. Co roku były ale w tym roku nasz Starosta nie podpisał żadnych takich dofinansowań przenosząc kasę na inne potrzeby ciekawe dlaczego.

Poinformowany 01.09.2015 17:36
Była taka odpowiedź dla Pawła Kijewskiego o wzajemnych interesach członka zarządu i redaktora pewnego portalu, o reklamach na płotach konkurencji i pewnie braku opłat do kasy TCZ i już jej nie ma, nie da się zamieść pod dywan wszystkiego, inni już też o tym piszą. Jak Pan radny z kandydatem na posła i członkiem zarządu powiatu nadzorującym te sprawy lody kręcą.

ok 01.09.2015 09:11
Jedno słowo ciśnie się na usta TRAGEDIA. Tragedia ludzi oczekujacych pomocy.okradanie nas podatnikow. Z naszych podatków pomoc jest udzielana.Słyszymy brak pieniędzy,skąd wziąść ,brakuje na wszystko jest to półprawda.Nie uczciwi urzędnicy doprowadzają do tego,że ten kraj,miasta itd.. wyglądają tak,że nie chce się tu żyć!!!!!! Uciekamy za granice,aby dalej od tego syfu!

ja 01.09.2015 09:34
A firmy w ten sposób naciągające urzędy to co? Ufoludki? Nie. To ludzie kręcą. Nie zwalajcie winy tylko na urzędników. To WY podatnicy kręcicie byle tylko oszukać system. A później pretensje...

kiki 01.09.2015 08:07
No tak...nadużycia, krętactwo, a kontroli żadnej. Dobre sobie...interes się kręci.

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama