Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Inwestycja na finiszu

Powoli dobiega końca inwestycja pn. Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to część dużego projektu, realizowanego przez nasze miasto, obejmującego także skanalizowanie dużej części aglomeracji, obejmujących gminę miasto oraz gminę wiejską. Jej koszt to ponad 200 milionów złotych. Aktualnie oddano już do użytku tzw. część mechaniczną oczyszczalni, będącym najbardziej zaawansowanym elementem całości.

Do części mechanicznej zaliczają się m.in. tzw. budynek krat, piaskownik i łapacz tłuszczu. Postawiono już także jeden osadnik wstępny, który zastępuje dawny sedimat. Zamieniona została technologia, z tłokowej na karuzelową. Władze spółki podkreślają jej nowoczesność, dzięki której parametry nowej oczyszczalni będą spełniać wymogi pozwolenia wodno - prawnego.

 

Nadal trwa remont budynku administracyjnego, przede wszystkim z nastawieniem na laboratorium, wykonujące  analizy fizyko - chemiczne ścieków oraz fizyko - chemiczne i mikrobiologiczne wody. Do tej pory spółka zlecała te prace firmom zewnętrznym.

 

Wszystkie urządzenia będą zhermetyzowane, a potężne filtry z promieniowaniem ultrafioletowym, będą nadawać powietrzu zapach ozonu. Nie będzie już składowane odpadów na tzw. lagunach. Po osuszeniu osad pojedzie prosto do cementowni lub elektrociepłowni. Dzięki temu oczyszczalnia, nie będzie już wydzielać przykrych zapachów.

 

- Poprzednia oczyszczalnia przetrwała ponad 30 lat. Została wybudowana na potrzeby przetwarzania ścieków przemysłowych, pochodzących z Wistomu - przypomina Waldemar Dębowski, wiceprezes Zakładu Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. - Proces oczyszczania ścieków w zmodernizowanej oczyszczalni oparto o technologię osadu czynnego niskoobciążonego obejmującą zintegrowane usuwanie związków węgla, azotu i fosforu na drodze biologicznej z możliwością usuwania związków biogennych w niskich temperaturach i wspomaganiem chemicznym strącania fosforu przy użyciu koagulantów. 

 

 

Wiceprezes dodaje również, że ścieki surowe do Oczyszczalni Ścieków dopływają z kilku źródeł: komunalne z przepompowni przy ul. Kępa i terenu dawnego Wistomu, przemysłowa z zakładów drobiarskich, ścieki komunalne i przemysłowe dowożone taborem asenizacyjnym do stacji zlewczej oraz wody opadowe i drenażowe.

 

Proces technologiczny oczyszczania ścieków ma charakter bardzo złożony. Początkowo ścieki surowe, kierowane są do komory rozprężnej gdzie są rozdzielane na poszczególne w pełni zautomatyzowane kraty Hubera, na których oddzielane są skratki od ścieków.

 

Oczyszczone na kratach ścieki kierowane są do napowietrzanych piaskowników w celu oddzielenie piasku i wyflotowania tłuszczów. Pozbawione zawiesiny mineralnej ścieki, są kierowane poprzez komorę rozdziału ścieków na osadniki wstępne. Zadaniem osadników wstępnych jest redukcja zanieczyszczeń organicznych. Sklarowane w osadnikach wstępnych ścieki przepływają do komory zbiorczej ścieków po osadnikach wstępnych skąd są podawane do reaktorów biologicznych pracujących w oparciu o metodę osadu czynnego.   

 

Ścieki biologiczne oczyszczone w reaktorach biologicznych, kierowane są do osadników wtórnych gdzie w wyniku procesu sedymentacji następuje sklarowanie ścieków. Sklarowane w osadnikach wtórnych ścieki, kierowane są do rzeki Pilicy jako odbiornika ścieków oczyszczonych.

 

 

- Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów w naszym kraju - mówi prezydent Marcin Witko.  - To, co jest odrowadzane do rzeki jest autentycznie czyściutką wodą. Jest to obiekt, ktory da nam spokoj na najbliższe 30 lat. Znacznie poprawi się sytacja ekologiiczna w naszym mieście. 

 

Prezydent dodaje też, że koszt budowy samej oczyszczalni ścieków to 100 milionów złotych. Proces inwestycyjny musi zostać zakończony i rozliczony do końca tego roku. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomek 20.08.2015 19:44
A ja mam pytanie, w komunie były zakłady, które nie przestrzegały przepisów ochrony środowiska a przyroda była bujniejsza i rzeki czystsze, oczywiście nie wszędzie ale , pamiętam Pilicę braliśmy wodę do gotowania, mycia, jak byliśmy na biwakach, choć była lekko mętna nie było strachu co się piło. Kiedy zaczęto używać nawozów chemicznych popsuła się woda, i przyroda, efekt ważna kasa za plony z Ha a nie ludzie i tak jest do dzisiaj a przykładem jest Zalew i poniżej rzeka Pilica. Oczyszczalni miejskiej też nie było i jakoś żyliśmy i to zdrowo. Pod pomidory kładło się nawóz naturalny, czyli krowie placki, a jakie rosły i jakie dobre i pachnące, jakoś nikt nie miał alergii i nie chorował po ich zjedzeniu. Teraz jest ekologiczna i to tylko z nazwy bo 90% jedzenia to dodatki chemiczne lub czysta chemia.

AK-47 20.08.2015 20:14
"...pamiętam Pilicę braliśmy wodę do gotowania, mycia, jak byliśmy na biwakach, choć była lekko mętna nie było strachu co się piło."- ten brak strachu wynikał z niewiedzy czy głupoty?....

are 20.08.2015 15:33
Najczęstszym błędem przy budowie nowych oczyszczalni ścieków jest przewartościowanie ich wydajności(np.w Ujeździe) .Mam nadzieje,że w przypadku tomaszowskiej oczyszczalni taki błąd nie wystąpi.

kiki 19.08.2015 17:07
Jeżeli w z zrzutach wody z oczyszczalni pojawią się ryby kolki (ciernik), to uwierzę, że oczyszczalnia spełnia swoją role. Jeśli tych rybek nie będzie powiem wprost: badziewie, partactwo i mydlenie oczu a w głowach zamęt.

a 19.08.2015 17:34
Wiki podaje że ciernik ma małe wymagania co do jakości wody. Ale rozumiem intencję. Ja też jak nie zobaczę to nie uwierzę.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama