Do części mechanicznej zaliczają się m.in. tzw. budynek krat, piaskownik i łapacz tłuszczu. Postawiono już także jeden osadnik wstępny, który zastępuje dawny sedimat. Zamieniona została technologia, z tłokowej na karuzelową. Władze spółki podkreślają jej nowoczesność, dzięki której parametry nowej oczyszczalni będą spełniać wymogi pozwolenia wodno - prawnego.
Nadal trwa remont budynku administracyjnego, przede wszystkim z nastawieniem na laboratorium, wykonujące analizy fizyko - chemiczne ścieków oraz fizyko - chemiczne i mikrobiologiczne wody. Do tej pory spółka zlecała te prace firmom zewnętrznym.
Wszystkie urządzenia będą zhermetyzowane, a potężne filtry z promieniowaniem ultrafioletowym, będą nadawać powietrzu zapach ozonu. Nie będzie już składowane odpadów na tzw. lagunach. Po osuszeniu osad pojedzie prosto do cementowni lub elektrociepłowni. Dzięki temu oczyszczalnia, nie będzie już wydzielać przykrych zapachów.
- Poprzednia oczyszczalnia przetrwała ponad 30 lat. Została wybudowana na potrzeby przetwarzania ścieków przemysłowych, pochodzących z Wistomu - przypomina Waldemar Dębowski, wiceprezes Zakładu Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. - Proces oczyszczania ścieków w zmodernizowanej oczyszczalni oparto o technologię osadu czynnego niskoobciążonego obejmującą zintegrowane usuwanie związków węgla, azotu i fosforu na drodze biologicznej z możliwością usuwania związków biogennych w niskich temperaturach i wspomaganiem chemicznym strącania fosforu przy użyciu koagulantów.
Wiceprezes dodaje również, że ścieki surowe do Oczyszczalni Ścieków dopływają z kilku źródeł: komunalne z przepompowni przy ul. Kępa i terenu dawnego Wistomu, przemysłowa z zakładów drobiarskich, ścieki komunalne i przemysłowe dowożone taborem asenizacyjnym do stacji zlewczej oraz wody opadowe i drenażowe.
Proces technologiczny oczyszczania ścieków ma charakter bardzo złożony. Początkowo ścieki surowe, kierowane są do komory rozprężnej gdzie są rozdzielane na poszczególne w pełni zautomatyzowane kraty Hubera, na których oddzielane są skratki od ścieków.
Oczyszczone na kratach ścieki kierowane są do napowietrzanych piaskowników w celu oddzielenie piasku i wyflotowania tłuszczów. Pozbawione zawiesiny mineralnej ścieki, są kierowane poprzez komorę rozdziału ścieków na osadniki wstępne. Zadaniem osadników wstępnych jest redukcja zanieczyszczeń organicznych. Sklarowane w osadnikach wstępnych ścieki przepływają do komory zbiorczej ścieków po osadnikach wstępnych skąd są podawane do reaktorów biologicznych pracujących w oparciu o metodę osadu czynnego.
Ścieki biologiczne oczyszczone w reaktorach biologicznych, kierowane są do osadników wtórnych gdzie w wyniku procesu sedymentacji następuje sklarowanie ścieków. Sklarowane w osadnikach wtórnych ścieki, kierowane są do rzeki Pilicy jako odbiornika ścieków oczyszczonych.
- Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów w naszym kraju - mówi prezydent Marcin Witko. - To, co jest odrowadzane do rzeki jest autentycznie czyściutką wodą. Jest to obiekt, ktory da nam spokoj na najbliższe 30 lat. Znacznie poprawi się sytacja ekologiiczna w naszym mieście.
Prezydent dodaje też, że koszt budowy samej oczyszczalni ścieków to 100 milionów złotych. Proces inwestycyjny musi zostać zakończony i rozliczony do końca tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze