- Inwestycja ma ogromne znacznie dla nas wszystkich. Nie tylko poprawi jakość życia osób, które skorzystają z możliwości przyłączenia swoich posesji do sieci kanalizacji sanitarnej, ale wpłynie także na poprawę jakości wód powierzchniowych i podziemnych, co będzie niezwykle istotne dla bezpieczeństwa ekologicznego - apeluje Marcin Witko. - Tomaszów stanie się miastem bardziej przyjaznym dla środowiska. Zakończenie inwestycji to jednak połowa sukcesu, o pełnym będzie można powiedzieć dopiero wówczas, gdy z krajobrazu miasta zniknie ponad 2000 szamb. Osiągnąć to będziemy mogli tylko z Państwa udziałem. Zachęcam zatem do składania wniosków deklarujących chęć przyłączenia się do nowo budowanej kanalizacji i skorzystania z dofinansowania budowy przyłączy w ramach programu WFOŚiGW.
Problem jest dużo poważniejszy niż sama likwidacja 2 tysięcy szamb. Miasto samodzielnie nie byłoby w stanie zrealizować inwestycji tych rozmiarów. Sięgnięto więc po środki unijne. Otrzymanie jednak 100 milionów złotych uzależnione jest od uzyskania tak zwanego efektu ekologicznego, co jest równoznaczne z podłączeniami gospodarstw do sieci. Wiadomo jednak, że tomaszowianie przyłączają swoje domy niechętnie. Pokazała to swego czasu inwestycja skanalizowania ulicy Białobrzeskiej.
Odstraszały z jednej strony wysokie koszty przyłączenia (jeden z mieszkańców, którego dom oddalony jest o kilkadziesiąt metrów od drogi oszacował ją na 20 tysięcy złotych). Z drugiej nie jest dla nikogo tajemnicą, że większość szamb w Tomaszowie ma rozwiercane dna i ścieki przedostają się bezpośrednio do gleby. Bieżące oszczędności mają charakter pozorny.
Jakiś czas temu, aby zachęcić mieszkańców do przyłączania się do miejskich urządzeń infrastruktury technicznej wprowadzono tzw. opłatę adiacencką, z równoczesnymi ulgami dla osób przyłączających się do sieci. Opłata taka to odsetek zmiany wartości nieruchomości związanej z dostępem do konkretnych urządzeń. Niedawno Rada Miejska stawki obniżyła do tego poziomu, że opłata ta de facto w sensie finansowym (a także jako zachęta) nie istnieje.
Inwestycja prowadzona aktualnie przez Zakład Gospodarki Wodnej i kanalizacyjnej miała być pierwotnie zrealizowana do 30 września bieżącego roku . Problemy z wykonawcami, w tym m.in. ogłoszenie upadłości przez jednego z nich , skutkowały koniecznością aneksowania terminu zamknięcia i odbioru technicznego.
Obecnie skanalizowanie aglomeracji tomaszowskiej w skład której weszła także gmina Tomaszów znajduje się na poziomie 74,8%. Inwestycja ma doprowadzić sieć kanalizacyjną do 95,4% mieszkańców.
Szacuje się, że wzdłuż nowobudowanej sieci znajduje się około 4200 nieruchomości. Przyłącza kanalizacyjne póki co zrealizowano w około 200 przypadkach
Od kilku tygodni ZGWK prowadzi aktywną akcję informacyjną wśród mieszkańców Tomaszowa i gminy Tomaszów. Spółka stara się pomagać, jak może. Właściciele nieruchomości, którzy występują z wnioskiem o zgodę na wykonanie przyłącza otrzymują bezpłatnie niezbędną dokumentację w tym: warunki techniczne, mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 i projekt. To znacznie obniża koszty wykonania samego przyłącza, które oscylują w granicach od 1,5-3 tysięcy złotych (o ile budynek znajduje się blisko pasa drogowego.
ZGWiK przygotowuje program wsparcia finansowego, na który zamierza uzyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wsparcie ma sięgać 50% całkowitych kosztów wykonania przyłącza ale nie więcej niż 3 tysiące złotych. Dotacje przeznaczone mają być wyłącznie dla osób fizycznych.
Jak zwykle nie wszyscy są jednak zadowoleni . Jeden z mieszkańców Ludwikowa pisze, że "narzucanie wykonawcy, gdzie ceny materiałów mają droższe, brak możliwości zakupu po tańszej cenie, bo ludzie mogą kupić o wiele taniej rury a nie mogą. Ja mam chęć zbojkotować te przyłącza.”
Dofinansowanie otrzymują także mieszkańcy gminy Tomaszów, gdzie przetarg na wykonanie przyłączy kanalizacji sanitarnej współfinansowanych przez WFOŚGW wygrało konsorcjum firm z Piotrkowa Tryb. i Smardzewic. Zgodnie z jego warunkami oraz umową koszty prac wyliczane są dla każdej zainteresowanej osoby oddzielnie.
W Tomaszowie zorganizowani szereg spotkań z mieszkańcami, o których informowaliśmy na łamach naszego portalu. ZGWiK przyjmuje już wnioski o dofinansowanie.
Napisz komentarz
Komentarze