Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Urząd zachęca, podłącz się a dostaniesz dotacje

Prezydent Marcin Witko zwrócił się do mieszkańców miasta o to, aby swoje domy i posesje podłączali do budowanej aktualnie sieci kanalizacyjnej. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ dobiega końca realizacja największej miejskiej inwestycji, jaką jest niemal 100-procentowe skanalizowanie Tomaszowa Mazowieckiego, połączone z modernizacją oczyszczalni ścieków. Wartość tej inwestycji przekracza 200 milionów złotych.

- Inwestycja ma ogromne znacznie dla nas wszystkich. Nie tylko poprawi jakość życia osób, które skorzystają z możliwości przyłączenia swoich posesji do sieci kanalizacji sanitarnej, ale wpłynie także na poprawę jakości wód powierzchniowych i podziemnych, co będzie niezwykle istotne dla bezpieczeństwa ekologicznego - apeluje Marcin Witko. - Tomaszów stanie się miastem bardziej przyjaznym dla środowiska. Zakończenie inwestycji to jednak połowa sukcesu, o pełnym będzie można powiedzieć dopiero wówczas, gdy z krajobrazu miasta zniknie ponad 2000 szamb. Osiągnąć to będziemy mogli tylko z Państwa udziałem. Zachęcam zatem do składania wniosków deklarujących chęć przyłączenia się do nowo budowanej kanalizacji i skorzystania z dofinansowania budowy przyłączy w ramach programu WFOŚiGW.

 

Problem jest dużo poważniejszy niż sama likwidacja 2 tysięcy szamb. Miasto samodzielnie nie byłoby w stanie zrealizować inwestycji tych rozmiarów.  Sięgnięto więc po środki unijne. Otrzymanie jednak 100 milionów złotych  uzależnione jest od uzyskania tak zwanego efektu ekologicznego, co jest równoznaczne z podłączeniami gospodarstw do sieci.  Wiadomo jednak, że tomaszowianie przyłączają swoje domy niechętnie. Pokazała to swego czasu inwestycja skanalizowania ulicy Białobrzeskiej. 

 

Odstraszały z jednej strony wysokie koszty  przyłączenia (jeden z mieszkańców, którego dom oddalony jest o kilkadziesiąt metrów od drogi oszacował ją na 20 tysięcy złotych). Z drugiej nie jest dla nikogo tajemnicą, że większość szamb w Tomaszowie ma rozwiercane dna i ścieki przedostają się bezpośrednio do gleby.  Bieżące oszczędności mają charakter pozorny.

 

Jakiś czas temu, aby zachęcić mieszkańców do przyłączania się do miejskich urządzeń infrastruktury technicznej wprowadzono tzw. opłatę adiacencką, z równoczesnymi ulgami dla osób przyłączających się do sieci. Opłata taka to odsetek zmiany wartości nieruchomości związanej z dostępem do konkretnych urządzeń. Niedawno Rada Miejska stawki obniżyła do tego poziomu, że opłata ta de facto w sensie finansowym (a także jako zachęta) nie istnieje. 

 

Inwestycja prowadzona aktualnie przez Zakład Gospodarki Wodnej i kanalizacyjnej miała być pierwotnie zrealizowana do 30 września bieżącego roku . Problemy z wykonawcami, w tym m.in. ogłoszenie upadłości przez jednego z nich , skutkowały koniecznością aneksowania terminu zamknięcia i odbioru technicznego.

 

Obecnie skanalizowanie aglomeracji tomaszowskiej w skład której weszła także gmina Tomaszów znajduje się na poziomie 74,8%. Inwestycja ma doprowadzić sieć kanalizacyjną do 95,4% mieszkańców.

 

 Szacuje się, że wzdłuż nowobudowanej sieci znajduje się około 4200 nieruchomości. Przyłącza kanalizacyjne póki co zrealizowano w około 200 przypadkach

 

Od kilku tygodni  ZGWK prowadzi aktywną akcję informacyjną wśród mieszkańców Tomaszowa i gminy Tomaszów.  Spółka stara się pomagać, jak może. Właściciele nieruchomości, którzy występują z wnioskiem o  zgodę na wykonanie przyłącza otrzymują bezpłatnie niezbędną dokumentację w tym: warunki techniczne, mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 i projekt. To znacznie obniża koszty wykonania samego przyłącza, które oscylują w granicach od 1,5-3 tysięcy złotych (o ile budynek znajduje się blisko pasa drogowego.

 

ZGWiK  przygotowuje program wsparcia finansowego, na który zamierza uzyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wsparcie ma sięgać 50% całkowitych kosztów wykonania przyłącza ale nie więcej niż 3 tysiące złotych. Dotacje przeznaczone mają być wyłącznie dla osób fizycznych.

 

Jak zwykle nie wszyscy są jednak zadowoleni . Jeden z mieszkańców Ludwikowa pisze, że "narzucanie wykonawcy,  gdzie ceny materiałów mają droższe, brak możliwości zakupu po tańszej cenie,  bo ludzie mogą kupić o wiele taniej rury a nie mogą.  Ja mam chęć zbojkotować te przyłącza.”

 

Dofinansowanie otrzymują także mieszkańcy gminy Tomaszów, gdzie przetarg na wykonanie przyłączy kanalizacji sanitarnej współfinansowanych przez WFOŚGW wygrało konsorcjum firm z Piotrkowa Tryb. i Smardzewic. Zgodnie z jego warunkami oraz umową koszty prac wyliczane są dla każdej zainteresowanej osoby oddzielnie.

 

 W Tomaszowie zorganizowani szereg spotkań z mieszkańcami, o których informowaliśmy na łamach naszego portalu.  ZGWiK przyjmuje już wnioski o dofinansowanie.  

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
23.06.2015 05:10
I bardzo dobrze , że ludzie kupują wkłady w marketach bo na przy cmentarnych straganach po upadali na głowę z cenami .... Po za tym mamy wolny wybór handlu ....

tomaszowianin 22.06.2015 21:51
Kwoty wyliczeń wyssane z palca, może dla przejrzystości zadania ujawnią pracownicy wodociągów (również o obcym akcencie) z jakich firm mają ceny materiałów i usług. Mi to pachnie jak zawsze urzędniczym kombinatorstwem i przekrętem. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to coś w stylu "od ludzi i unii się wyciągnie i będzie się czym dzielić".

<> 21.06.2015 19:15
Jeśli już to przywidziało, a nie przewidziało. Jeśli kogoś mającego stragan ze zniczami uważasz, że to milioner, to jesteś w dużym błędzie. Akurat znajomy ma tam na swojej posesji stragan ze zniczami i kwiatami. Mówił mi, że cienko przędzie. Ludzie kupują znicze w marketach, kwiatki sztuczne w sklepach ,,Wszystko po 4 zł,, no i jest duża konkurencja wśród handlujących.

kiki 21.06.2015 13:16
Zobacz i nie klep bzdur. Widzisz tak jak ja ?....bo ja widzę ulicę prywatnego biznesu. Sami kamieniarze i pawilony handlowe oraz cała ulica straganów i prywaciarzy. Akurat dziś tę nekropolię zwiedzałam. To co widziałam to mi się nie przewidziało.

# 21.06.2015 13:02
Faktycznie sami milionerzy, co im wystarcza pieniędzy od ostatniego do pierwszego. Policz sobie koszt takiej inwestycji, którą by w całości musieli ponieść, bo obawiam się, że mieszkańcy Cmentarza nie dołożą się i wszystkie koszty pokryć by musieli mieszkańcy jednej strony ulicy. A policz sobie ilu tam mieszka emerytów i rencistów, którym niejednokrotnie brak kasy, aby wykupić potrzebne leki.

are 21.06.2015 10:52
odpowiedź do komentarza nr5 Budynki na ul.Smutnej należące do zasobów TBS znajdują się po nr19 i 21,a wcześniej jest jeszcze "drewniak" wielorodzinny ale numeru nie pamiętam, wystarczy tylko uważniej się rozglądać.

# 21.06.2015 11:46
No nie, dosłownie masakra. Dla 3 domów na ul.Smutnej podlegających TBS to właśnie ta instytucja ma na swój koszt podłączać kanalizację dla całej ulicy! Pomyśł trochę, bo nie da się tego rodzaju inwestycji doprowadzić tylko do 3 domów (rury kanalizacyjne w ciągu ulicy, aby te nieczystośći miały drogę odpływu!!!).

kiki 21.06.2015 12:21
Szamba przydomowe muszą zniknąć, to zalecenie unijne ze względu na ekologię. Przy tej ulicy mieszkają sami milionerzy i co ?....Nie stać ich na dołożenie się do tak potrzebnej inwestycji ? Bo tych co mieszkają w budynkach TTBT należy mierzyć inną miarą bogactwa. Dotację to by wzięli....biedni milionerzy...kupa jajec.

Lynott 20.06.2015 12:31
normalnie smierdząca sprawa

he-man 19.06.2015 08:18
Ludzie nie chcą się przyłączać, bo boją się późniejszych kosztów odbioru nieczystości. Aktualnie w mieście 1m3 kosztuje 6,33zł (wcześniej w 2014r. było to 5,28zł, więc podwyżka jest o 1,05zł/1m3). I jak ma co roku o 1zł wzrastać opłata to nie dziwo, że ludzie nie chcą kanalizacji. Druga kwestią są koszty przyłączenia. Wyliczenia tych kosztów przez miasto czy gminę są chore i mocno zawyżone, gdzie np. koszt położenia instalacji na odległości 2 metrów (od granicy działki do aktualnego szamba, wyliczyli na 2,5 tysiąca złotych). A niektórzy sąsiedzi mają wyliczenia na kilkanaście tysięcy. Dlatego wątpię czy uda się zrealizować miastu/gminie ten cel ekologiczny. Na ich miejscu raczej bym zaczął oswajać się z myślą, ze kasę z dotacji będzie trzeba oddać.

zuzia 18.06.2015 22:18
Z tego co wiem to niektóre gminy budując kanalizację wykonują również przyłącza do posesji, a nie można było tak w naszym Tomaszówku. Byłoby taniej i wszyscy byliby zadowoleni, prawda. Pozdrawiam.

kiki 18.06.2015 15:58
Qrde...jak zaczną kopać doły na Smutnej to zombie poczną na tej ulicy grasować. Nie kopać dołów.

# 18.06.2015 20:59
O ile mi wiadomo, to wszelkiego rodzaju zombie są nie tylko na ul.Smutnej. Wystarczy się przejść wieczorem ulicą nieopodal jakiegoś sklepu nocnego, to zobaczysz zataczające się osobniki tej rasy.

<> 18.06.2015 14:13
,,koszty wykonania samego przyłącza, które oscylują w granicach od 1,5-3 tysięcy złotych,, 3 tys. zł to koszt samego przyłącza, a gdzie reszta wydatków? A potem jeszcze rachunki za odprowadzanie ściekówL udziska mało zarabiają i dla nich każda złotówka się liczy. Prezydent radzi, aby zmienić pracę i wziąć kredyt. Tylko, że w Tomaszowie mieszkają sami ,, idioci i złodzieje co pracują za mniej niż 6 000 zł/m-c,,,,( Cytuję wypowiedź Bieńkowskiej) i za chińskiego króla nie znajdą pracy za ponad 6 tys zł/m-c.

19.06.2015 14:09
To weź się w garść obmyśl jakiś plan, co chcesz zmienić i próbuj to zmienić.. a nie ciągle narzekanie jak jest źle i nie dobrze natomiast nic od siebie nie dajemy. Znam wiele przypadków ludzi, którzy non stop narzekają, że mało płacą, że jest ciężko ale jak proponuj spróbuj tego pouczysz się trochę ale będziesz więcej zarabiał. To zazwyczaj jest : Co ? Ja mam się uczyć ? ja już studia zrobiłem i nie będę się uczył bo to każdy powinien mi teraz płacić kilka tysięcy, że udało mi się studia skończyć...

<> 21.06.2015 11:38
Mój czas nauki już dawno minął, więc nie namawiaj mnie na nią. Teraz jestem już na dożywatnich wakacjach. Zanim coś napiszesz to się zastanów, bo nie wiesz kto po drugiej stronie pisze.

are 18.06.2015 13:24
Jeżeli jest niemal 100-procentowe skanalizowanie Tomaszowa Mazowieckiego , to proszę TBS o podłączenie do kanalizacji budynków przy ul.Smutnej .

# 18.06.2015 14:34
O ile znam topografię Tomaszowa, to ul.Smutna jest po jednej stronie zabudowana prywatnymi posesjami, a po drugiej stronie ulicy jest Cmentarz. To nie wiem dlaczego TBS miałby podłączać kanalizację. To leży w gestii prywatnych właścieli.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama