Mimo nie najlepszej porannej pogody wielu tomaszowian zdecydowało się na udział w niedzielnym pikniku. Przyciągnęły ich nie tylko atrakcje przygotowane przez ZGWK, ale przede wszystkim możliwość uzyskania w jednym miejscu i w przystępny sposób wyczerpujących informacji na temat realizowanej przez spółkę inwestycji. Ci, którzy przyszli, nie zawiedli się, bo przez cały czas trwania imprezy w przygotowanym punkcie informacyjnym można było m.in. pobrać dokumenty aplikacyjne i poznać zasady przyłączenia się do kanalizacji na terenie miasta i gminy Tomaszów Maz. O zakresie prac, etapach realizacji projektu, spodziewanych efektach po jego zakończeniu oraz preferencyjnych warunkach przyłączenia posesji do kanalizacji sanitarnej (koszt dofinansowania wykonania przyłącza jednego budynku może wynieść nawet do 3 tysięcy złotych) mówiła Maria Chilińska, prezes Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej.
- Tomaszowianie zasługują na to, by ich warunki bytowe nie odbiegały od tych, jakie mają mieszkańcy najbardziej rozwiniętych miejscowości w całej Europie. Nasza inwestycja wpłynie m.in. na polepszenie stanu wód powierzchniowych i podziemnych regionu, a co za tym idzie poprawi się jakość wody pitnej, na co coraz więcej osób zwraca uwagę. Zwiększy się też efektywność retencji wód oraz wzrośnie ochrona przeciwpowodziowa na terenach objętych projektem – twierdzi pani prezes. – Nie bez znaczenia jest też poprawa estetyki otocznia dzięki likwidacji szamb, a także ochrony środowiska, o które powinniśmy dbać nie tylko dla siebie, ale także z myślą o naszych dzieciach i wnukach – dodaje.
Informacje o projekcie uzupełniała wystawa zdjęć z realizacji poszczególnych kontraktów, na które podzielone zostało zadanie. Obecni na pikniku tomaszowianie przyznawali, że dopiero teraz zrozumieli, z jak olbrzymim przedsięwzięciem musi zmierzyć się ZGWK i czym tak naprawdę jest ten projekt dla naszego miasta i powiatu. Chętni, podstawionymi przez spółkę busami, mogli wybrać się na zwiedzanie modernizowanej oczyszczalni ścieków przy ul. Henrykowskiej. Na placu prezentowany był sprzęt wykorzystywany do budowy nowej sieci kanalizacyjnej, a także renowacji już istniejącej. Pokazywano także, w jaki sposób wykrywane są nielegalne przyłącza.
Wiele atrakcji czekało też na najmłodszych. Poza dmuchanymi zjeżdżalniami, placem zabaw z wielkimi kolorowymi klockami, malowaniem buziek, zabawami animacyjnymi zorganizowano dla nich wiele gier i zabaw przybliżających w formie zabawy tematykę ekologiczną związaną z realizowanym projektem. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pn. „Fundusze europejskie zmieniają Tomaszów Mazowiecki”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych. Wpłynęło na niego około 40 prac wykonanych różnymi technikami.
Komisja konkursowa przyznała nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów klas I-III oraz uczniów klas IV-VI. W pierwszej z nich zwyciężyła Julia Kucharska ze Szkoły Podstawowej nr 8. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Świątek ze Szkoły Podstawowej nr 12, a trzecie Maria Wach z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. W starszej kategorii wiekowej pierwszą nagrodę otrzymała Angelika Kacprzak ze Szkoły Podstawowej nr 7. Na drugim miejscu znalazła się praca Sebastiana Stępnia ze Szkoły Podstawowej nr 12, a na miejscu trzecim Miłosza Krzysztofika ze Szkoły Podstawowej nr 8. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in. aparaty fotograficzne, tablety, MP4) ufundowane przez ZGWK, które wręczyli im prezydent Tomaszowa Marcin Witko w raz z zarządem spółki. Nagrodzono również szkoły (wzbogaciły się one m.in. w tablice multimedialne), a pozostałym uczestnikom konkursu poza okolicznościowymi dyplomami przekazano drobne upominki.
- Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego oraz osobom zaangażowanym w jego realizację. Dziękujemy też za udział w przedsięwzięciu promującym wykonanie projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego”. Mamy nadzieję, że nasze działania wpłyną na większe zainteresowanie mieszkańców miasta i powiatu podłączaniem się do kanalizacji sanitarnej, a dzięki temu osiągniemy pożądany przez wszystkich efekt ekologiczny – podsumowuje prezes Maria Chilińska.
Napisz komentarz
Komentarze