Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Niepełnosprawni w kopercie

Od 1 lipca obowiązują nowe zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Znowelizowane przepisy ograniczyły możliwość ich otrzymania tylko do osób, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Regulacje budziły sporo wątpliwości w kontekście praw nabytych dotychczasowych posiadaczy kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Rozwiewa je opinia prawna przygotowana na wniosek posła Artura Ostrowskiego przez Biuro Analiz Sejmowych

 

Jej główne tezy to fakt, że zasada ochrony praw nabytych nie zakazuje prawodawcy wprowadzania zmian w przepisach prawnych, nawet takich, które skutkowałyby pogorszeniem sytuacji adresatów prawa oraz, że zmiana zasad wydawania kart parkingowych, prowadząca do ograniczenia liczby osób uprawnionych, przez zawężenie ich tylko do osób, które bez wsparcia technicznego lub drugiej osoby nie mogą się poruszać, nie jest dyskryminacją i nie narusza zasady ochrony praw nabytych.

 

Biuro Analiz Sejmowych wskazuje, że zgodnie z treścią ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym kartę parkingową wydaje się: osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz sobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

 

Sejmowi prawnicy przypominają również, że nowelizując prawo drogowe, wprowadzono zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nimi przesłanką do wydania karty parkingowej dla niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności może być przyczyna niepełnosprawności oznaczona symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) a także 10-N (choroba neurologiczna).

 

Dotychczasowe karty parkingowe ważne będą najdalej do 30 listopada 2014 r. Osobom zaliczonym do znacznego stopnia niepełnosprawności, posiadającym ważne orzeczenie wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i mającym przyczynę niepełnosprawności wskazaną powyżej kartę parkingową wydawać się będzie na podstawie tego orzeczenia. Wszystkie inne osoby, także te zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności, ale nie posiadające orzeczenia, w którym za przyczynę niepełnosprawności uznano choroby wymienione w ustawie muszą to orzeczenie uzyskać aby ubiegać się o kartę parkingową wydawaną na nowych zasadach.

 

W ten sposób część osób chcących korzystać z przywilejów wynikających z posiadania karty parkingowej, musi poddać się ponownej procedurze orzeczniczej przed powiatowym zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności celem weryfikacji stanu zdrowia ale jedynie pod kątem określonych przyczyn niepełnosprawności.

 

Biuro Analiz Sejmowych podkreśla, że osoby te nie tracą orzeczenia o niepełnosprawności, natomiast tracą przywileje wynikające z możliwości korzystania z karty parkingowej dla niepełnosprawnych, a w konsekwencji z prawa do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz prawa do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.

 

Legitymacja, uprawniająca m.in. do parkowania w określonych miejscach została zastąpioną nową, a wraz z nią ograniczono krąg osób uprawnionych do korzystania z wyznaczonych miejsc parkingowych. Ustawodawca jest uprawniony do wprowadzenia konieczności wymiany dokumentu na dokument według nowego wzoru, o ile takie działanie ustawodawcy nie ma arbitralnego charakteru. Jak wynika z uzasadnienia do druku nr 823, w którym zawarty był projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks wykroczeń, celem projektowanej ustawy było wyeliminowanie lub co najmniej znaczące ograniczenie przypadków posługiwania się przez kierowców sfałszowanymi kartami parkingowymi, znaczące ograniczenie przypadków, w których kierowcy posługują się kartami wydanymi osobom, które zmarły oraz stworzenie służbom uprawnionym do kontroli pojazdów  lepszych możliwości sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania karty parkingowej w sytuacji, gdy kierowca twierdzi, że przewozi osobę niepełnosprawną.

 

- wyjaśnia BAS.

 

Prawnicy odnosząc się do tzw. ochrony praw nabytych wynikającej z art. 2 Konstytucji RP stwierdzają, że nie ona ma charakteru absolutnego, a zasada ta może doznawać pewnych ograniczeń. Odstąpienie od niej jest dopuszczalne w szczególnych okolicznościach . Uzasadnieniem naruszenia zasady ochrony praw nabytych może być w szczególności potrzeba zapewnienia realizacji innej wartości istotnej dla systemu prawnego, choćby nie była ona wprost i expressis verbis wyrażona w tekście przepisów konstytucyjnych.

 

Jak wynika z uzasadnienia do projektu zmian ustawowych, dzięki tym zmianom ograniczona zostanie możliwość korzystania z kart parkingowych przez osoby nieuprawnione – wykorzystujące szczególną sytuację wynikającą z niepełnosprawności innych dla swoich prywatnych korzyści i zwiększy się ilość miejsc parkingowych rzeczywiście dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

 

Zmiana dokonana przez ustawodawcę ma na celu przede wszystkim uporządkowanie kwestii związanych z używaniem czy raczej nadużywaniem karty parkingowej. Jest to nie tylko problem używania jej przez osoby, które nie mają do tego prawa (np. po osobie zmarłej), ale również używania przez osoby, którym nie jest ona niezbędna podczas dokonywania życiowych czynność (niepełnosprawność nie utrudniająca poruszania się). Zasada ochrony praw nabytych nie zakazuje prawodawcy wprowadzania zmian w przepisach prawnych, nawet takich, które skutkowałyby pogorszeniem sytuacji adresatów prawa. Rzeczywiście, dla części niepełnosprawnych nastąpi takie pogorszenie, w związku z nieposiadaniem wskazanych wyżej przyczyn niepełnosprawności  – utracą oni możliwość korzystania z karty parkingowej, o ile ich stan zdrowia nie zostanie ponownie oceniony pod kątem określonych chorób.

 

- czytamy w opinii prawnej

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Slavva 18.08.2014 13:05
W tym kraju i tak nikt nie sprawdza czy osoba która zaparkowała samochód na miejscu dla inwalidów i położyła za oknem kartę, czy rzeczywiście jest jej właścicielem. Ani razu nie widziałem aby osoba parkująca na miejscu dla inwalidów była w jakiś sposób ograniczona ruchowo, no chyba że była niepełnosprawna umysłowo.

AW 17.08.2014 14:35
Jeśli ta zmiana ma służyć tylko uporządkowaniu tematu, to dlaczego osoba, która miała ważną kartę musi jeszcze raz za nią zapłacić ???

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama