Wyróżnienie ma tym większe znaczenie, że program przygotowany został jako projekt obywatelski, sygnowany w naszym mieście przez Stowarzyszenie Republikanie. Jest to jedyny w naszym mieście przypadek wykorzystania tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej do celów innych niż nadanie nazwy ulicy, skwerowi, czy nowo wybudowanemu rondu.
- Taka forma uznania cieszy mnie w sposób szczególny – mówi koordynator stowarzyszenia Republikanie i równocześnie redaktor naczelny serwisu nasztomaszów.pl Mariusz Strzępek. – To przede wszystkim sygnał dla innych podmiotów, takich jak lokalne stowarzyszenia, fundacje ale i grupy niesformalizowane do większej aktywności społecznej. Jako ciekawostkę dodam, że przygotowana przeze mnie uchwała stanowiła wzorzec dla podobnych uchwał, podejmowanych i zgłaszanych w kilku innych miastach. Miło więc, że pan Prezydent Komorowski ją docenił.
Niestety aktywność obywatelska, nawet organizacji społecznych, jest u nas na zatrważająco niskim poziomie. Kilkadziesiąt zarejestrowanych i działających (przynajmniej w teorii) na terenie powiatu tomaszowskiego stowarzyszeń zwykłych i rejestrowych ogranicza swoją rolę do konsumowania budżetowych dotacji oraz narzekania na ich zbyt niską wysokość.
Całkowity bezwład obywatelski widać najlepiej w trakcie przeprowadzanych co jakiś czas tzw. konsultacji społecznych. Zainteresowanie nimi jest znikome. Mieszkańcy 60 tysięcznego miasta nie są praktycznie w stanie dyskutować rzeczowo o jego problemach.
Aby być jednak sprawiedliwym należy przyznać, że władze nie robią nic, by taką sytuację zmienić. Wolą rolę „dobrego wujka” niż równorzędnego partnera. Wnioski przedstawiane w trakcie konsultacji społecznych są często odrzucane bez szerszej dyskusji i głębszego uzasadnienia.
- Mamy kilka, naszym zdaniem, interesujących i co najważniejsze gotowych już projektów uchwał oraz koncepcji na funkcjonowanie różnych sfer życia publicznego oraz społeczno - gospodarczego, którymi będziemy chcieli zainteresować mieszkańców miasta i zachęcić władze Tomaszowa Mazowieckiego jeśli nie do bezpośredniej realizacji, to przynajmniej do debaty – dodaje Mariusz Strzępek. – Postanowiliśmy jednak, że uruchomimy je po jesiennych wyborach samorządowych. Mamy nadzieję, że w nowych władzach znajdą się osoby kreatywne i zdolne do koncepcyjnego myślenia ponad podziałami.
Na zakończenie warto dodać, że funkcjonujący w Tomaszowie mechanizm obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej należy do najbardziej liberalnych w Polsce. Do złożenia projektu wystarczy poparcie 50 osób na stałe zamieszkaujących na terenia miasta. To rozwiązanie zawdzięczamy poprzedniemu wiceprezydentowi Grzegorzowi Haraśnemu, który upierał się, by nie zawyżać wymagań w stosunku do wnioskodawców.
Napisz komentarz
Komentarze