Intuicja, wrażliwość, potrzeba poszukiwania prawdy... oto atrybuty poety. Anna Kamieńska, która tak pięknie scharakteryzowała naturę twórcy, udzieliła jednocześnie odpowiedzi na pytanie, dlaczego wielu z nas podejmuje próby poetyckie.
Już trzydzieści jeden lat upłynęło odkąd w czasie kolejnego wieczoru z cyklu "Spotkania z poezją i muzyką" zrodził się pomysł Turnieju Jednego Wiersza. Miłośnicy liryki uznali, że będzie to doskonały sposób na uczczenie pamięci tomaszowskiej bibliotekarki, działacza społecznego, ale przede wszystkim poetki i pisarki - Teresy Gabrysiewicz Krzysztofikowej. Termin konkursu i jego tematyka mają bowiem ścisły związek z postacią patronki, która przez całe życie nosiła "ludziom (...) słowo jak chleb".
Początkowo Turniej obejmował swym zasięgiem jedynie województwo piotrkowskie. Z roku na rok przybywało chętnych do prezentowania dorobku poetyckiego i w związku z tym wkrótce zyskał on miano ogólnopolskiego. Od trzech lat Turniej zmienił swoją formułę, dzięki czemu stał się bardziej dynamiczny i żywy. Biorący nim udział poeci muszą się stawić osobiście i odczyt utwór biorący udział w konkursie.
Ten swoisty "exegi monumentum" od wielu lat sprzyja integracji środowiska literackiego, promocji utalentowanych poetów oraz pobudzaniu aktywności twórczej młodego pokolenia.
W dniu 7 marca 2014 roku uczestniczyliśmy po raz XXXI w poetyckich szrankach. Po raz kolejny był to wieczór wypełniony poezją. Liryką i ogromnymi emocjami. Wszystkie wiersze zaprezentowane tego dnia nawiązywały do tytułu Turnieju "Kobieta" i pokazały rozmaite, często oryginalne ujęcia tematu. Jednak to właśnie różnorodność formalna i treściowa prezentowanej poezji pozwalała uchylić rąbka nieodgadnionej tajemnicy jaką jest kobieta. Niewątpliwą bohaterką była córka jednego z wyróżnionych uczestników, która przepięknie zinterpretowała wiersz napisany przez swego tatę o jej mamie.
Na tegoroczny Turniej wpłynęło 21 zgłoszeń, swe wiersze zaprezentowało jednak tylko 17 poetów. Jury w składzie: Krzysztof Stefaniak, Ewa Adamska, Eliza Segiet i Anna Kot miało nie lada problem z wybraniem najlepszych utworów, co świadczy niewątpliwie o wysokim poziomie tegoż konkursu. Zostało przyznanych 7 nagród: I nagroda dla Agaty Kornackiej za wiersz „Szafa”, II nagroda dla Michała Kaźmierczaka za wiersz „Kobieta, Matka…, III nagroda dla Anny Bogusławskiej za wiersz „Mimo wszystko” oraz cztery wyróżnienia: dla Macieja Wołczyka za wiersz „Zapowiedź”, Bartłomieja Sęka za wiersz „ O mamie”, Anny Żórawskiej za wiersz „Nowoczesna kobieta” i dla Marzeny Taperek za wiersz „Kobieta”. jednak nadzieję, że mimo upływu czasu mieszkańcy naszego miasta nie zapomną o Teresie Gabrysiewicz-Krzysztofikowej. Jej upamiętnieniu ma właśnie służyć Turniej Jednego Wiersza.
Napisz komentarz
Komentarze