Szybko wylano na nas kubeł zimnej wody. Za wnioskiem o obniżenie diet głosowaliśmy jedynie my dwaj. Pozostali patrzyli na nas jak na wariatów, albo co gorsza jak na złodziei, którzy próbują ich najzwyczajniej w świecie okraść. Był rok 2002, miałem 35 lat i wydawało mi się, że sprawowanie mandatu radnego stanowi misję, mającą na celu dobro wspólne. Kolejne cztery lata funkcjonowania w Radzie Miejskiej całkowicie pozbawiło mnie jakichkolwiek złudzeń.
Próbowaliśmy też wprowadzić kilka innych „udogodnień” w funkcjonowaniu Rady Miejskiej. Jednym z nich było elektroniczne głosowanie za pomocą przycisków. Wzorem sejmu i senatu informacje dane dotyczące każdego głosowania dostępne byłyby na stronie internetowej Urzędu dożywotnio. Każdy mieszkaniec miasta mógłby w dowolnej chwili zweryfikować który radny w jaki sposób głosował. Byłby pełen obraz działania „iksa” czy też „igreka”.
Głosowanie elektroniczne narzucałoby też większą odpowiedzialność za własne decyzje. Dzisiaj takiej nie ma. Rozpływa się ona pomiędzy dwadzieścia trzy osoby. W przypadkach problematycznych zawsze można powiedzieć: to nie ja to oni. Tak było w przypadku uchylonego planu zagospodarowania przestrzennego, kiedy przy porządku obrad manipulowała grupa samorządowych szkodników, co skutkowało jego uchyleniem. Dzisiaj nie ma winnych a miasto straciło ponad milion złotych.
Podobnych problemów nie mają w Łodzi. Tam system obowiązuje od kilku lat (co możecie zobaczyć na załączonym obrazku). Widać tylko pstrągi lubią krystalicznie czystą wodę, dla samorządowych szczupaków i płoci w Tomaszowie Mazowieckim, woda im bardziej jest mętna tym łatwiej im się w niej pływa.
Zabawne, że w ubiegłym roku oddano do użytku nową siedzibę Starostwa Powiatowego i również nie pomyślano o systemie do elektronicznego głosowania. Wydano kilkanaście milionów złotych a zaoszczędzono 20 tysięcy na kupnie odpowiedniego urządzenia i oprogramowania, służącego do rejestracji głosowań. Przypadek? Raczej w to wątpię.
Aby usłyszeć, że niektórzy radni mają coś do powiedzenia albo, że o coś zabiegają (poza własną posadą oczywiście) trzeba mieć wyjątkowe szczęście. Są tacy, którzy w ciągu minionych dwóch lat nie odezwali się ani razu albo zabrali głos zgłaszając wniosek o piętnastominutową przerwę. Te same osoby za to brylują w swoich środowiskach, udając osoby niezwykle wpływowe i waleczne. Radośnie zakłamują własny wizerunek, wiedząc, że i tak nikt nie jest w stanie sprawdzić, czy mówią prawdę. Bo niby w jaki sposób? Mają iść do biura Rady Miejskiej i poprosić o protokoły z obrad do wglądu? Aby to zrobić musieliby najpierw mieć gdzie zaparkować w okolicach P.O.W. lub łamać sobie obcasy na nierównych chodnikach. Czy ktoś z Was zaryzykowałby zniszczeniem obuwia, by zweryfikować wiarygodność radnego? Co innego, kiedy można to zrobić w Internecie.
Dopiero pod koniec 2011 roku zaczęto w Biuletynie Informacji Publicznej publikować protokoły obrad z obrad Rady Miejskiej. Obejmują one tylko relacje z sesji, pomijając posiedzenia komisji problemowych. Jest to jakiś krok do przodu, chociaż właściwiej byłoby powiedzieć kroczek. Kilka lat temu wnioskowałem osobiście o zamieszczanie na stronach internetowych Urzędu również wniosków, zapytań i interpelacji radnych wraz z odpowiedziami, udzielanymi przez Prezydenta i jego urzędników. Chodziło nie tylko o to, żeby pokazywać aktywność poszczególnych osób ale również to w jaki sposób traktują radnych urzędnicy. W swojej arogancji celowała ekipa Mirosława Kuklińskiego, chociaż i obecnie, kiedy czytam odpowiedzi na niektóre zapytania, to nie pozostaje nic innego jak załamywać ręce.
Dlaczego, to co gdzie indziej jest oczywiste u nas stanowi problem. Publikacja zapytań i odpowiedzi zająć może co najwyżej 2-3 godziny w miesiącu w odniesieniu do wszystkich radnych. We wspomnianej Łodzi jakoś nie jest problemem realizacja internetowej transmisji ze wszystkich sesji Rady Miejskiej. Każdy mieszkaniec może jej odsłuchać bez wychodzenia z domu. W Tomaszowie sesje są nagrywane. Jeśli już nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej jakości transmisji, to może chociaż zamieszczać w Internecie skompresowane mp3. Musi się jednak chcieć. Nie stanowi to bowiem żadnego technicznego problemu. Sami robiliśmy to na naszym portalu przez dosyć długi okres czasu a Powiat publikuje relacje filmowe z posiedzeń na swojej stronie internetowej.
Napisz komentarz
Komentarze