- Każdy ubezpieczony posiada swoje indywidualne konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Konto zakładane jest na podstawie pierwszego dokumentu zgłoszeniowego do ubezpieczeń i oznaczane numerem ewidencyjnym nadanym osobie ubezpieczonej przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (RCI PESEL) - mówi Anna Arkuszyńska, Naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.
Jakie dane znajdują się na koncie ubezpieczonego w ZUS?
Na koncie ubezpieczonego zapisywane są wszelkie informacje przekazywane do ZUS przez płatników składek. Do informacji należą:
- dane identyfikacyjne: PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, dane adresowe, dane ewidencyjne: nazwisko rodowe, drugie imię, płeć, dane dotyczące niepełnosprawności, obywatelstwo, dane płatnika składek,
- dane dotyczące przebiegu ubezpieczeń: okres i tytuł ubezpieczenia, podstawy wymiaru składek, świadczenia/przerwy (okres, liczba dni, kwota),
- informacje o członkostwie w otwartym funduszu emerytalnym i o terminach przekazania składek do tego funduszu,
- informacje o wysokości należnych i wpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne oraz o wysokości należnej i odprowadzonej składki na Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE),
Od maja 2011 r., czyli obniżenia procentowego udziału składek przekazywanych do OFE, w ramach konta ubezpieczonego Zakład prowadzi subkonto, gdzie gromadzone są składki, które przed zmianą trafiłyby na nasze konto w OFE.
Środki zgromadzone na subkoncie ubezpieczonego podlegają podziałowi w razie śmierci ubezpieczonego, rozwodu, unieważnienia małżeństwa, a także w przypadku ustania wspólności majątkowej.
Co ważne i o czym należy pamiętać, nasze środki zarówno na koncie, jak i na subkoncie w ZUS w wyniku waloryzacji nigdy nie mogą zostać zmniejszone.
Informowanie o danych zgromadzonych na koncie ubezpieczonego
- Osobom ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany – do 31 sierpnia każdego roku – przesyłać informację o stanie konta w ZUS według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku - wyjaśnia Anna Arkuszyńska.
ZUS, przekazując informacje o stanie konta za poszczególne lata, umożliwia osobom ubezpieczonym sprawdzenie poprawności zapisów w zakresie danych identyfikacyjnych, ewidencyjnych oraz składek na ubezpieczenie emerytalne. Dzięki temu, jeśli ubezpieczony stwierdzi nieprawidłowości – może podjąć działania, aby skorygowano błędne dane u płatnika składek, w ZUS, w OFE. W takiej sytuacji należy złożyć reklamację w ZUS, którą składa się na specjalnie przygotowanym formularzu zgłoszeniowym ZUS ZRU, tj. zgłoszenie reklamacji do informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej lub przedłożyć dowolnie sformułowane pismo, pamiętając o podaniu danych umożliwiających identyfikację (czyli: imię i nazwisko, PESEL lub seria i numer dowodu tożsamości) oraz adresu.
Informację o danych zapisanych na swoim koncie w ZUS można również uzyskać bezpośrednio – w Sali Obsługi Klientów, w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, lub też można zwrócić się do ZUS z pisemnym wnioskiem o udzielenie takiej informacji.
Ponadto istnieje możliwość dotarcia do informacji zgromadzonych na swoim koncie w ZUS za pomocą Internetu.
- W czerwcu br. uruchomiony został nowy portal informacyjny dla klientów ZUS, jakim jest Platforma Usług Elektronicznych. Po zalogowaniu się na portalu pue.zus.pl, w panelu ubezpieczonego można sprawdzić m.in.: swoje dane identyfikacyjne i adresowe, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz na bieżąco weryfikować, czy odprowadzane są za nas składki we właściwej wysokości. W przypadku gdy stwierdzimy, że są błędnie zaewidencjonowane dane np. w zaniżonej wysokości lub w ogóle nie zostały zaewidencjonowane składki, istnieje możliwość, bez konieczności wychodzenia z domu, przesłania wniosku do ZUS o sprostowanie danych lub wyjaśnienie nieprawidłowości – mówi Agnieszka Madej, Zastępca Naczelnika Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w tomaszowskimOddziale ZUS.
Z myślą o klientach – ubezpieczonych Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dniach 8-12 października.br. zorganizował „Dni Ubezpieczonego”, w ramach których można było dowiedzieć się m.in. wszystkiego o swoim koncie w ZUS, jak i również, na co na bieżąco zwracać uwagę. Pracownicy Zakładu udzielali porad i informacji osobom ubezpieczonym.
Warto wiedzieć więcej, dlatego też tak jak sprawdzamy swoje konto w banku, sprawdzajmy także konto w ZUS.
Napisz komentarz
Komentarze