Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 16:02
Reklama
Reklama

Zapobiegać zamiast leczyć

Pod koniec maja w sali kolumnowej Sejmu miała miejsce debata zatytułowana „Zdrowa Kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”. Jej organizatorem była Parlamentarna Grupa Kobiet, Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły marszałek Sejmu Ewa Kopacz i wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Do dyskusji zaproszono autorytety medyczne, polityków oraz organizacje społeczne zajmujące się profilaktyką zdrowotną. Na zaproszenie poseł Platformy Obywatelskiej, Doroty Rutkowskiej, w konferencji uczestniczyła także Małgorzata Nowak, radna Powiatu Tomaszowskiego.

 

 

- Spotkanie rozpoczęło wystąpienie pani marszałek Ewy Kopacz - mówi Małgorzata Nowak. - Była minister zwróciła uwagę na obawy, jakie pojawiają się u kobiet, kiedy słyszą od lekarza, że są chore. Tymczasem taka informacja nie musi być równoznaczna z „wyrokiem”, jak się wielu zdiagnozowanym paniom wydaje. Badań profilaktycznych nie należy się bać, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na zdrowe życie. 

 

Z danych zaprezentowanych w czasie konferencji wynika jednak, że co najmniej co druga kobieta w Polsce nie bada się w ogóle. Dlatego rak szyjki macicy zbiera u nas tak tragiczne żniwo. Polska w skali całej Europy ma mało zaszczytną pozycję lidera. Przywołano statystyki dotyczące Szwecji, gdzie problem tego rodzaju chorób nowotworowych po prostu nie występuje. Powodem jest wyższa świadomość społeczna oraz szczepienia. 

 

- Jest to niezwykle istotne, by z jednej strony edukować a z drugiej prowadzić konkretne działania - dodaje tomaszowska radna. - Choroba nie wybiera i w równym stopniu dotyczy kobiet dojrzałych, co niezwykle młodych. Rodzinne tragedie często są wynikiem braku profilaktyki i regularnych badań kontrolnych.

 

Podobnie uważa poseł Jerzy Ziętek, jeden ze współorganizatorów konferencji. Jako lekarz ginekolog i położnik spotyka się on w swojej pracy zawodowej najczęściej z nowotworami w zaawansowanych stadiach. - Już od początku mojej kariery zawodowej leży mi na sercu objęcie profilaktyką jak największej liczy kobiet – powiedział tłumacząc ideę spotkania.

 

Uczestnicy spotkania dyskutowali o roli kobiet we współczesnym świecie i zwracali uwagę na różnorodność ich ról społecznych, wyzwania związane z ich godzeniem. Podkreślono wagę programowych rozwiązań, np. z zakresu przeciwdziałania chorobom, które pomagałyby Polkom łączyć wszystkie te obowiązki. – Kobiety są żonami, matkami, wnuczkami, powierniczkami, zarządzają gospodarstwem domowym, a jednocześnie aktywnie pracują – przypomniał socjolog Tomasz Sobierajski.

 

Takie rozwiązania systemowe wdrażane są już od 2005 r. Od siedmiu lat działa program dający możliwość wykonania bezpłatnych badań cytologicznych i wspierający profilaktykę raka piersi. Kolejnym powinien być program ograniczający umieralność na raka szyjki macicy.

- Powodem zachorowań na raka szyjki macicy jest wirus HPV  - mówi Małgorzata Nowak. - Istnieje aż sto jego rodzajów ale tylko część z nich powoduje groźne w skutkach zakażania narządów płciowych. Problemem jest to, że infekcja przebiega właściwie bezobjawowo i osoba, która jest nim zakażona nie zdaje sobie z tego sprawy. Ważne są więc szczepienia. Liczby są dla nas bezlitosne. Około 1800 kobiet rocznie umiera u nas, ponieważ zachorowała na tę chorobę, a w krajach skandynawskich ludzie nie wiedzą, że ona w ogóle istnienie. Ich lekarze przyjeżdżają do Polskim, by oglądać jak ta choroba wygląda. Co to oznacza? Że można ją właściwie całkowicie wyeliminować. Coraz więcej osób i u nas zaczyna to rozumieć.

 

Świadomość wzrasta w wielu samorządach. Przygotowują one i realizują programy profilaktyczne. Polegają one nie tylko na organizowaniu cyklów szkoleń i prelekcji ale także na finansowaniu lub współfinansowaniu szczepień ochronnych. Są one dosyć kosztowne, ponieważ cena trzech dawek sięga 1500 złotych i wielu osób, które chciałyby z nich skorzystać, po prostu nie jest na nie stać.

 

- Rozwiązaniem są właśnie programy - wyjaśnia radna z Tomaszowa uczestnicząca w konferencji. - Jeżeli ich zakupu dokonywałby np. samorząd, to negocjując ich większe ilości, cenę są w stanie obniżyć do 600 złotych. Tak wynika z relacji prezydentów i starostów, którzy opowiadali na spotkaniu o własnych doświadczeniach.

 

Szczepienia dotyczą przede wszystkim małych dziewczynek. Stosowane są różne rozwiązania. Część samorządów finansuje tę profilaktykę w całości, część rozkłada koszty między powiat a konkretną gminę a niektóre częścią opłaty obciążają rodziców.  Mimo wszystko są one niezwykle korzystne, chociaż tylko 80% zachorowań jest wynikiem zainfekowania wirusem. Co ważne, szczepienia należy dokonywać przed inicjacją seksualną dziewczynek, ponieważ później jego efektywność spada.

 

Ważnym jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, których wiele kobiet unika. - Istnieje tu wiele barier - tłumaczą przedstawicielki kobiecych organizacji. - Z jednej strony mamy brak czasu, w związku z pełnieniem różnorodnych funkcji społeczno zawodowych. Z drugiej wizyty w gabinetach ginekologicznych pozostawiają wiele do życzenia. Jest też strach przed wynikiem badania. Brakuje też rozwiązań systemowych dotyczących badań dzieci.  Mamy na przykład obowiązek badania stanu technicznego samochodu a nie ma obowiązku okresowego badania własnych dzieci.

 

Małgorzata Nowak deklaruje, że będzie zabiegać o stworzenie odpowiedniego programu profilaktycznego w Powiecie Tomaszowskim. Jej zdaniem inwestycja w zdrowie mieszkańców miasta i powiatu jest ważniejsza niż budowa kilkuset metrów drogi. - To się po prostu opłaca w dłuższej perspektywie czasu - mówi. - Profilaktyką powinno się objąć również chłopców, bo to oni są często nosicielami wirusa, którego przekazują następnie drogą płciową swoim partnerkom.

 

Wśród gości konferencji znaleźli się również: prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Ryszard Poręba, wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Beata Małecka – Libera, senator prof. Alicja Chybicka, senator Helena Hatka, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Anna Dobrzańska, przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Położnych Ewa Janiuk, a także Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor z córkami oraz socjolog dr Tomasz Sobierajski i przedstawiciele samorządów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

10.06.2012 09:15
napisz do mnie bo wiem jak kompleksowo leczyć się w Polsce [email protected]

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama