Zabiegi higieniczne
Czesanie– niezależnie od tego czy masz psa krótkowłosego czy długowłosego o sierści gładkiej czy szorstkiej powinieneś go regularnie czesać. Czesanie nie tylko usuwa martwy włos, który pies gubi podczas linienia, ale również pozwala pozbyć się brudu z sierści, pobudza krążenie i poprawia ogólny wygląd zwierzaka. Szczególnie w przypadku psów długowłosych nieregularne czesanie powoduje kołtunienie sierści i jej zlepiane oraz filcowania się sierści co doprowadza w ostateczności do podrażnień i odparzeń skóry.
Kąpiele – psów nie należy kąpać zbyt często, są jednak takie sytuacje (np. kiedy psiak wytarza się w nieczystościach). Wtedy należy go wykąpać używając do tego szamponu przeznaczonego dla psów. Pamiętajmy, że pies ma inne PH skóry i ludzkie szampony mogą narazić go na choroby (grzybica). Po kąpieli należy psa porządnie osuszyć i chronić przed chłodem i przeciągami.
Przycinanie pazurków – chociaż w sklepach zoologicznych można dostać specjalne nożyki do przycinania pazurów naszym pupilom, to lepiej jak zrobi to lekarz weterynarz, który zna budowę pazura. Psi pazur posiada nerw. Przycinając go zbyt krótko możemy go przyciąć powodując krwawienie i ból.
Czyszczenie zębów - aby uniknąć chorób dziąseł i odkładania się kamienia na zębach należy regularnie czyścić psu zęby poprzez podawanie specjalnych smakołyków powodujących usuwanie nagromadzonego osadu nazębnego. W razie nadmiernego nagromadzenia się kamienia należy udać się do weterynarza, który go usunie.
Opieka weterynaryjna
Szczepienia – raz do roku należy psa zaszczepić przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym tj nosówce, parwowirozie, korono wirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie. W tym celu należy udać się do lekarza weterynarza, który dokona tych szczepień i wpisze je w książeczkę psa.
Odrobaczanie – dorosłe psy odrobaczamy dwa razy w roku co 6 miesięcy. Szczenięta do 6 miesiąca życia odrobaczamy raz w miesiącu przepartymi specjalnie dla szczeniąt – weterynarz ustala kalendarz szczepień szczeniąt.
Psy starsze staramy się zabierać co kilka miesięcy na badania w celu sprawdzenia stanu zdrowia. Warto wykonać w tym celu badania krwi które zleci weterynarz. Pies nie umie mówić, więc nie powie czy go cos boli. Jedynym sposobem są badania i wizyta u weterynarza, który oceni kondycje psa.
Choroba – widząc, że nasz pupil zachowuje się nienaturalnie, jest osowiały ciągle śpi, jest smutny powinniśmy udać się niezwłocznie do weterynarza. Pamiętajmy, nie leczmy psa na własną rękę, nie podajmy mu ludzkich leków bez konsultacji z weterynarzem bo możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku
Ochrona przeciw pchłom i kleszczom
Z początkiem wiosny w trawach i zaroślach pojawiają się groźne dal ludzi i psów pajęczaki – kleszcze, które przenoszą groźne choroby. Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu naszego psa przed tym pasożytami.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w różnych postaciach. I tak są to preparaty w płynie, spraye lub obroże przeciwpchelne, które również odstraszają kleszcze. Do końca jesieni należy zabezpieczyć jednym z nich naszego psa. W razie stwierdzenia kleszcza u naszego pupila lepiej zwrócić się do weterynarza aby go usunął.
Napisz komentarz
Komentarze