Dobry plan to podstawa
Co trzeci spośród aż półmilionowej grupy bezrobotnych do 25. roku życia w Polsce jest absolwentem wyższej uczelni. Powodem jest niedopasowanie kompetencji i umiejętności do potrzeb rynku pracy. Młodzi ludzie bardzo często nie potrafią samodzielnie ocenić swoich predyspozycji, a kierunki studiów wybierają w sposób przypadkowy. Brakuje im też wielu umiejętności poszukiwanych przez pracodawców. Tymczasem odpowiednie przygotowanie do wejścia na rynek pracy powinno zacząć się już w gimnazjum czy liceum. W procesie tym ogromną rolę odgrywają rodzice, których większość nastolatków uważa za najlepszych doradców. Jednak z badań przeprowadzonych na zlecenie Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że bardzo często oni sami nie wiedzą, jakich pracowników poszukują pracodawcy w regionie, jakie są zawody przyszłości i jak pomóc dziecku odkrywać i rozwijać jego talenty.
Młodzi na start
Obserwując sytuację młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, Uniwersytet Łódzki wyszedł naprzeciw potrzebom młodzieży i rodziców. Już 8 listopada w filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim (ul. Konstytucji 3 Maja 65/67), od godz. 17:30 odbędzie się spotkanie skierowane do rodziców oraz uczniów liceów i gimnazjów, pod tytułem „Start w karierę”. Uniwersytet Łódzki zaprosił do projektu kilka z największych firm działających w regionie łódzkim: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Infosys, BRE Bank, Ericpol Telecom.Spotkania, które odbędą się w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie i Tomaszowie Mazowieckim mają dać uczestnikom unikatową szansę na uzyskanie przydatnych informacji prosto od pracodawców i specjalistów ds. doradztwa zawodowego. Podpowiedzą oni jak wykorzystać czas nauki w gimnazjum i liceum, w jakich zawodach najlepiej będzie znaleźć zatrudnienie, jakie kierunki studiów warto wybrać czy jakich języków obcych i w jaki sposób powinni uczyć się młodzi ludzie. Uczestnicy spotkań będą mogli także indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami firm i doradcami zawodowymi, a uczniowie sprawdzić swoje predyspozycje i zdolności w specjalnych testach, aby dowiedzieć się w jakich obszarach są szczególnie uzdolnieni.
- Choć dla piętnastolatków praca zawodowa to jeszcze najczęściej abstrakcja, rodzice powinni zadbać o rozwijanie zdolności dzieci i odpowiednie ich ukierunkowywanie już na etapie gimnazjum i liceum. To wtedy podejmowane są pierwsze decyzje dotyczące wyboru szkoły czy profilu klasy. Niezwykle ważna już wtedy jest także odpowiednia nauka języków obcych oraz rozwijanie innych umiejętności. Jednak pomoc dziecku w wyborze przyszłości edukacyjnej i zawodowej wcale nie jest łatwa. Szczególnie na tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy jak teraz. Dlatego uważam, że spotkania te są niezwykle potrzebne i okażą się nieocenioną pomocą, zarówno dla rodziców, jak i finalnie dla ich dzieci – mówi Maciej Kozakiewicz, pełnomocnik Rektora UŁ ds. współpracy z pracodawcami.
Spotkania trwać będą ok. 90 minut.
Napisz komentarz
Komentarze