Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 09:16
Reklama
Reklama

O Wandzie, która chciała Niemca

Podobno tylko Wanda nie chciała Niemca. Dzisiaj Polski chętnie wychodzą za mąż i to nie tylko za sąsiadów zza zachodniej granicy. Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę do pracy, studiować, poznajemy kogoś i podejmujemy decyzję o zawarciu związku małżeńskiego. O tym, jakie dokumenty należy złożyć by móc zalegalizować „ponadpaństwową umowę ślubną” rozmawialiśmy z Jerzym Trachtą zastępcą kierownika USC w Tomaszowie Mazowieckim

Jakich formalności winniśmy dopełnić by móc zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem na terenie Polski?

Przede wszystkim należy sprawdzić czy dana osoba legalnie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej. Jeśli tak nie jest, to w naszym urzędzie niczego nie załatwi. Legalność pobytu jest warunkiem koniecznym, oczywiście musi tez mieć paszport a jeśli wymagana jest wiza to ona tez musi być ważna. Jeżeli natomiast dana osoba jest mieszkańcem krajów Unii Europejskiej to wystarczy dowód osobisty.

 

Jakie dokładnie dokumenty należy przedłożyć w USC?

Jeśli chodzi o ślub to musi to być odpis aktu urodzenia i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia ślubu w Polsce. W tym zaświadczeniu jest wpisywana konkretna osoba, z którą  cudzoziemiec ma zamiar związek zawrzeć. Mówimy o kawalerze. Jeśli to nie jest kawaler tylko rozwodnik czy wdowiec, to dodatkowo musi przedstawić dokument ustania poprzedniego małżeństwa. Zaznaczam, że dokumenty te muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

 

Nie wszystkie kraje takie zaświadczenie wydają, co należy w takiej sytuacji zrobić?

Rzeczywiście są kraje, które takowych zaświadczeń nie wydają. W tej sytuacji należy zwrócić się do sądu rodzinnego w miejscu zameldowania narzeczonej czy narzeczonego i wtedy są zwalnia daną osobę z przedstawienia takiego dokumentu. Należy wziąć pod uwagę, że na taką decyzje czeka się 2-3 miesiące.

 

Wróćmy na chwilę to ważności wizy. Czy można zawrzeć małżeństwo mając tylko wizę turystyczną?

Jak najbardziej tak, z tym, że musi mieć ważne wszystkie w/w dokumenty.

 

Jaki jest termin ważności wszelkich zaświadczeń i dokumentów z USC?

Różnie to jest. „Co kraj to obyczaj”. Nasze zaświadczenia są ważne 3 miesiące, ale już zaświadczenia z innego kraju są ważne pół roku.

 

Czy obaj świadkowie mogą pochodzić z rodziny pana młodego?

O świadkach nie mówi się nic. Nie mówi się nawet, czy to może być cudzoziemiec czy nie. Podejrzewam, że zgodnie z przepisami nadal jest taka teza, że świadkiem musi być osoba pełnoletnia i posiadać stosowny dokument potwierdzający jej tożsamość.

 

A co w przypadku jeżeli młody, czy młoda posiadają dwa obywatelstwa? Powiedzmy polskie i niemieckie.

Może brać ślub wg prawa polskiego. Jeśli ma dowód osobisty albo paszport. Kiedyś była taka zasada, że osoba która nie miała miejsca zameldowania w Polsce nie miała dowodu, tylko sam paszport. Wtedy był wymagany taki paszport. W tej chwili przepisy się zmieniły na tyle, że osoba która nawet nie ma miejsca zameldowania w Polsce, może mieć dowód osobisty. W dziale w rubryce w której jest napisany adres wpisuje się kraj w którym mieszka, np. Niemcy. I wtedy wystarczy nam tylko dowód osobisty. No i oczywiście nie potrzebne jest zaświadczenie o zdolności prawnej, bo traktujemy go jak Polaka, z tym, że nadal wymagany jest odpis aktu urodzenia.

 

Ślub możemy wziąć również w kraju , z którego pochodzi nasz wybranek/wybranka. Jakie dokumenty w takim przypadku musimy przygotować?

Akt urodzenia, zaświadczenie o zdolności prawnej i miejscu zameldowania i przetłumaczyć je  na język jaki obowiązuje w danym kraju. Później po wzięciu ślubu należy przyjechać  do Polski, przetłumaczyć akt małżeństwa na język Polski i dokonać transkrypcji aktu do Polskich ksiąg.

 

 

Co się stanie, jeśli nie zgłosimy faktu zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce?

W myśl prawa polskiego nie jest pani mężatką, więc np.  nie zmieni pani nazwiska. Art. 73 jest o tyle inteligentny, że mówi o tym, że obywatel Polski który zawarł związek małżeński czy rozwiódł się za granicą, może wpisać ten fakt do polskich ksiąg. Są ludzie, którzy tego nie robią, ponieważ na przykład wyjechali na stałe i nie zależy im na prostowaniu dokumentów w Polsce. Nie ma jednak żadnej odpowiedzialności czy kary z tego tytułu ani też nie jest określony czas w jakim należy to zrobić. Określony jest czas, w którym w przypadku zmiany nazwiska należy wymienić dowód osobisty. Są to 3 miesiące. Po tym terminie jest stary dowód jest nieważny. I jest to automatyczne unieważnienie, którego dokonuje system informatyczny. Przy przekraczaniu granicy mogą pojawić się problemy.

 

Jak wygląda przysięga małżeńska jeśli biorę ślub w Polsce z obcokrajowcem, który języka nie zna, czy musi być wtedy tłumacz?

W wielu przypadkach jest tak, że jeżeli interesant napisze, że zna w mowie i piśmie język Polski to nie ma problemu. Natomiast jeśli tego języka nie zna to musi być obecny tłumacz przysięgły.

 

Czy dokumenty, o których rozmawialiśmy należy dostarczyć osobiście czy może to być pełnomocnik?

Wszystkie wymagane dokumenty może złożyć pełnomocnik natomiast oświadczenie należy podpisać osobiście.

 

Jeżeli jestem mieszkanką Tomaszowa, tutaj jestem zameldowana, ale mam inne miejsce urodzenia co w takim przypadku?

Należy złożyć dwa odpisy aktu urodzenia.

 

Jaki jest koszt ślubu w USC w Tomaszowie Mazowieckim?

84 zł za sporządzenie aktu ślubu i należy doliczyć 50 zł za oprawę muzyczną.

 

Jak długo czeka się na ślub?

Miesiąc i jeden dzień, ale w szczególnych przypadkach  okres ten może ulec skróceniu

 

Odwiedzajcie także nasz serwis www.slub-tomaszow.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożej
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama