Opłaty, o których mowa związane są z ochroną praw autorskich twórców. Wykorzystywanie cudzej własności intelektualnej, bez zgody jej właściciela, czy autora stanowi nie tyko nadużycie ale przestępstwo wynikające bezpośrednio z obowiązujących (nie tylko u nas ale prawie w prawie całym cywilizowanym świecie) przepisów prawa.
Oczywiście, jeśli organizujesz uroczystość w domu, w gronie rodzinnym, przy odtwarzaczu CD, jesteś zwolniony z wszelkich opłat wobec zrzeszenia twórców i producentów. Rzecz ma się inaczej, jeśli impreza będzie się odbywać w domu weselnym czy restauracji.
- Bez względu na to kto jest wykonawcą należy podpisać umowę licencyjną – wyjaśnia nam Małgorzata Zenderowska ze Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. – Licencja, to inaczej zgoda twórców na publiczne wykonywanie ich utworów. W przypadku braku takiej zgody roszczeń dochodzimy od właściciela sali bądź organizatora imprezy, którymi w przypadku wesel są Państwo Młodzi.
Domy weselne, restauracje ukierunkowane na prowadzenie działalności związanej z organizacją uroczystości weselnych najczęściej mają licencje ZAiKS wykupione i opłacone. Mimo wszystko warto jednak to sprawdzić i stosowne zapisy umieścić w umowie, jaką podpisujemy z właścicielem Sali.
Wiele par decyduje się na jednak na samodzielną organizację imprezy. Wynajęte kucharki, wynajęty zespół i sala np. w remizie strażackiej, domu kultury lub świetlicy ogródków działkowych. W takim przypadku cała odpowiedzialność za wykupienie licencji spoczywa na Parze Młodej. Warto wtedy sprawdzić, czy wynajęty zespół muzyczny ma umowę licencyjną. Należy pamiętać, że nie wystarczy ustne zapewnienie muzyków, że „wszystko co trzeba posiadają”. Oświadczenie w tej sprawie powinno być częścią pisemnej umowy, jaką podpisywać powinniście w każdym przypadku, by uniknąć niemiłych „niedopowiedzeń”.
Koszt opłacenia praw autorskich dla ZAiKS nie jest specjalnie wysoki. Określa się go na poziomie 10% wynagrodzenia występujących artystów lub przyjmuje ryczałtowo w zależności od liczby osób uczestniczących w imprezie. Wesele na 100 osób to wydatek 100 złotych, na 200 osób jest to 200 złotych itd.
Ustawę oprawie autorskim znajdziecie tutaj
Napisz komentarz
Komentarze