Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:11
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Koncertów tu szybko nie będzie

Perfekt, Exodus, Lemon, to tylko niektóre znane zespoły, jakie występowały na scenie Parku Miejskiego, czyli popularnej "Muszli". To miejsce przez lata miało swój niepowtarzalny, wyjątkowy charakter. Setki koncertów, festyny, pikniki i inne imprezy. Chyba każdy tomaszowianin ma jakieś osobiste wspomnienia związane z tym miejscem. Dzisiaj pozostały nam tylko one. Wszystko wskazuje na to, że nieprędko wrócą tutaj imprezy.

Decyzja o wyburzeniu Muszli zapadła w czerwcu 2015 roku. Wtedy to światło dzienne ujrzała opracowana przez Zespół Rzeczoznawców Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa ekspertyza techniczna. Potwierdziła ona wcześniejsze przypuszczenia i wnioski wypracowane podczas oględzin, co do bardzo złej jakości betonu z jakiego została wykonana konstrukcja kopuły. Zastosowany podczas budowy beton był zarówno niskiej jakości jak i niskiej wytrzymałości, co było główną przyczyną uszkodzenia wieńca. Beton ten uległ zmiażdżeniu i wykruszył się a pręty zbrojenia wyboczyły się. Skala uszkodzenia była na tyle duża, że stan określono jako awaryjny. 

 

- Wiedza na temat bardzo złego stanu technicznego muszli, znana była od dawna. Dziwić może jedynie fakt, że nic nikt wcześniej z tym konkretnego nie robił. Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców Tomaszowa, a stan techniczny muszli tym wartościom zagraża. Tak wynika z ekspertyz. Miejsce, w którym jeszcze stoi muszla, historycznie związane jest z kulturą i wiem, że takim miejscem pozostanie. Dlatego niebawem ogłosimy konkurs na koncepcje nowego amfiteatru, być może niekoniecznie muszli - mówił o koniczności wyburzenia obiektu 2,5 roku temu prezydent Marcin Witko.

 

Ogłoszono konkurs na przygotoanie. Jego efektem było powstanie dwóch koncepcji zagospodarowania terenu. Do konkursu zgłosiło się pięć pracowni architektonicznych, które  zostały dopuszczone do udziału. Wśród nich znalazły się trzy tomaszowskie firmy - KUBI Krzysztofa Bąbola, AZ PRO Biuro Usług Projektowych oraz IMPET Tomasza Plicha. Udział zadeklarowali także łodzianie: 4Design Architekci i Inżynierowie oraz B KWADRAT Antoniego Baryły. Podstawowym zadaniem, jakie postawiono przed architektami było wskazanie sposobu odwrócenia centrum Tomaszowa w stronę rzeki Wolbórki i stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej.  Projekt uwzględniać miał oczywiście istnienie amfiteatru.

 

 

Urząd Miasta w specyfikacji wskazał na konieczność zaprojektowania zadaszonej widowni na 1500 miejsc oraz sceny, toalety publicznej, toalety dla zwierząt domowych, a także miejsca i elementów wyposażenia przestrzeni dla potrzeb ekspozycji sztuki i organizacji wydarzeń artystycznych oraz parkingów dla rowerów.

 

 

10 marca 2016 r. dokonano oceny prac. Sąd konkursowy postanowił nie przyznawać pierwszej nagrody. Decyzje uzasadniono tym, że żadna z prac konkursowych nie zawierała rozwiązań nowatorskich lub unikatowych zarówno w warstwie urbanistycznej, jak i architektonicznej mogących stanowić o tym, że projektowany obiekt wraz z otoczeniem stanie się trwałym symbolem miasta. Prace pokazały zróżnicowane podejście do przestrzeni Parku podkreślając jego potencjał i możliwe kierunki przekształceń. Uczestnicy konkursu przedstawili interesujące wizje architektoniczne i urbanistyczne. 

 

 

Inwestycja pod nazwą "Przebudowa i modernizacja muszli koncertowej wraz z otoczeniem w Parku Miejskim" została wpisana na listę zadań priorytetowych w ramach programu rewitalizacji Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2016-2020 z perspektywą do 2023. Ma to umożliwić staranie się o środki zewnętrzne. Wartość budowy oszacowano na poziomie 7 milionów. Miała być ona jedną ze sztandarowych miejskich inwestycji obecnej kadencji samorządowej. 

 

Wyniki konkursu stanowić miały podstawę do wszechstronnych działań organizacyjno-prawnych zmierzających do przyjęcia właściwych kierunków zagospodarowania i funkcjonowania Parku Solidarności oraz do sporządzenia wytycznych do opracowywanych dokumentów planistycznych i projektowych. I tu pojawił się prawdziwy problem w osobie wojewdózkiego konserwatora zabytków. Okazało się bowiem, że żadna z zaprezentowanych koncepcji nie spełnia wymogów zawartych w zaleceniach WKZ. Nie była to wina projektantów. W regulaminie konkursu nie uwzględniono zaleceń konserwatorskich wydanych w 2015 roku. 

 

W piśmie podkreśla się charakter parku, jako parku przypałacowego rezydencji wzniesionej w początkach XIX wieku. Zrealizowany został, jako kompozycja romantyczna w stylu angielskim, wykorzystująca walory przyrodnicze i krajobrazowe rzeki Wolbórki. Jako taki został więc wpisany do rejestru zabytków wojewóztwa łódzkiego. 

 

Konserwator zabytków z Piotrkowa Trybunalskiego zauważa, że proponowane koncepcje w sposób drastyczny zakłócą kompozycję parku  poprzez wprowadzenie dominanty przestrzennej o dużych rozmiarach. Proponowana budowa budynku zaplecza o powierzchni 600 m.kw., zadaszonej widowni /1300m.kw./, zadaszonej sceny /250 m.kw./ kilkakrotnie przekracza gabaryty istniejących obiektów. Dodatkowo zabudowa znacząco odbiega od tradycyjnego charakteru zabytkowego założenia zieleni. 

 

 

- Dalsze powiększanie obszaru do rekreacji, przy uwzględnieniu różnorakich funkcji, jakie ma spełniac obiekt oraz wprowadzenia niezbędnej infrastruktury do jego obsługi, odbywać by się musiało kosztem zieleni parkowej, co jest sprzeczne z podstawową zasadą ochrony zabytkowych założeń ogrodowych. Przebudowa obiektu winna ograniczyć się do istniejącej powierzchni zabudowy. Istniejące obiekty wyczerpują możliwości zagospodarowania terenu parku w tym zakresie. W odniesieniu do rozwiązań architektoniczno - budowlanych obiekt taki powinien nawiązywać do architektury ogrodowej, pawilowej, jako uzupełnienie zagospodarowania zabytkowego parku i winien subtelnie wpisywać się w otoczenie zabytkowego założenia. Natomiast obszar parku winien być poddany kompleksowej rewaloryzacjie całości a nie tylko w niewielkim fragmencie przylegającym do amfiteatru i sceny. Rewaloryzacja winna zmierzać do przywrócenia spójnej, właściwej dla zabytkowego założenia kompozycji parku i jego walorów przyrodniczo - krajobrazowych -  czytamy w opinii WKZ.

 

Wojewózki Konserwator Zabytków proponuje równocześnie rozważenie możliwości przebudowy istniejących obiektów bez zwiększania ich gabarytów i powierzchni zabudowy, bądź poszukanie innej lokalizacji dla posadowienia obiektu, którego koncepcję przygotowali projektanci. Lokalizacja ta oczywiście powinna znaleźć się poza granicami parku wpisanego do rejestru zabytków. 

 

W piśmie odniesiono się także do obu wyłonionych w konkursie koncepcji. Zdaniem WKZ przygotowano je bez rozpoznania stanu istniejącego i uwarunkowań historycznych, bez nawiązania do kompozycji parku, jego charakteru i stylistyki. Są to współczesne aranżacje, które w ten charakter w żaden spsób się nie wpisują. Przypominają bardziej zabudowę pobliskiego osiedla mieszkaniowego. Co gorsze, obie zakładają wycinki drzew. Dla konserwatora zabytków nie zrozumiałe są założenia koncepcji układu drogowego, gdzie np. zaproponowano układ "bioniczny" w dość swobodnym układzie, bez  poszanowania kompozycji parku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

klug 02.11.2017 13:46
Kolejna porażka i sukces Witko. Witko chciał, ale żli ludzie z po nie pozwolili. Witko już tak zadłużył TM, że każde odmowa dofinansowania z zewnątrz jest jego sukcesem!

xarch 01.11.2017 22:32
Zaskakujące jest zatem, dlaczego Konserwator wyraził zgodę na lokalizacje osiedla w formie tak nowoczesnych bryl w bezpośrednim sąsiedztwie samego parku i przyszlego amfiteatru. Najwyraźniej pojęcia spójności i ładu urbanistycznego zostały zwyczajnie pominięte. ;)

02.11.2017 12:54
Ponieważ ręka rękę myje;-)

tom 01.11.2017 19:10
Właściwie prócz uliczek Grunwaldzka, Krzyżowa i Zgorzelicka co obecna władza w mieście zrobiła?

Mieszkanka 01.11.2017 16:16
Najlepszym miejscem pod wybudowanie podobnego obiektu są Błonie. Należy skumulować tego typu atrakcje sportowo-rekreacyjne w jednym miejscu. Hale lodową już mamy, wzdłuż ulicy Nowy Port mogły by powstać boksy m.in. gastronomiczne, na Przystani też warto byłoby o czymś pomyśleć. Idealne miejsce pod aquapark. Niech Tomaszów żyje!

...taaa 01.11.2017 17:47
jeśli ktoś lubi tarzać się w tumanach kurzu... i żłopać piwsko jak to ma miejsce na okrzyczanych Dniach Tomaszowa...

felek 01.11.2017 15:18
To miejsce nie nadaje się do wybudowania dużego obiektu, to jest park. Nie ma tam jak dojechać, nie mówiąc już o niezbędnych miejscach parkingowych. Trzeba poszukać innego miejsca, choć taki obiekt jest mało potrzebny.

maniek 01.11.2017 16:22
No właśnie - funkcje koncertowe przejął Plac Kościuszki. W parku powinna powstać tylko niewielka scena z zadaszeniem i małym budynkiem na jakieś mniejsze koncerty czy kabaret , żeby nie trzeba było wynajmować specjalnej sceny na plac i robić dodatkowych kosztów, a jedynie wystawiać nagłośnienie.

kiki 01.11.2017 13:34
Przywrócić miastu "Chrapy" takie jakie były za hrabiego Ostrowskiego !

? 01.11.2017 13:28
Ile Mariusz bierzesz za takie przeprosiny?

Odnoszę 01.11.2017 13:15
wrażenie, że tutaj nie chodzi o sprzeciw konserwatora, tylko o sprzeciw mieszkańców pobliskich bloków.

Konserwator 01.11.2017 12:40
Gdyby to był konserwator z Tomaszowa, to nie byłoby problemu. Drzewka niech sobie sadzi gdzieś indziej. Skoro można zrobić duży fajny obiekt i można pozyskać na to środki, to trzeba to realizować. Czyżby Piotrków sie obawiał Tomaszowa, żebyśmy czasem nie byli atrakcyjniejszym miastem?

Iga 01.11.2017 12:22
Tomaszowianie już ,,mogą ,, ślizgać się na ,,naszej,, arenie to zapewne i wkrótce będą mogli korzystać w parku z pięknego amfiteatru który zastąpi niezapomnianą muszlę koncertową ... Tak, mowa a realia widać jakie są.

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama