Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Za życiem - ale gdzie... ale co... ale jak...

Na początku listopada ubiegłego roku Sejm RP przyjął ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Ma ona zaledwie sześć stron ale przynosi znaczące zmiany w zakresie funkcjonowania rodzin, wychowujących dzieci niepełnosprawne. Niestety, mimo upływu pół roku od daty jej przyjęcia wciąż wiele osób nie wie jak z niej skorzystać. Dotyczy to nie tylko beneficjentów ale również urzędników, którzy te rodziny powinni wspierać. Na stronach Ministerstwa Zdrowia ukazał się co prawda poradnik, ale mimo wielu użytych w nim słów niesie on ze sobą mało praktycznych porad.

Poradnik ma informować, jakie rodzinom dzieci z niepełnosprawnościami przysługują prawa, jakiego rodzaju badania mogą przeprowadzić oraz zaprezentować możliwe do uzyskania wsparcie. Według dostępnego w internecie zestawu porad informację o uprawnieniach można otrzymać w: przychodni, szpitalu, ośrodkach pomocy społecznej, instytucjach wsparcia rodziny. Wiedzą powinni dysponować także asystenci rodziny.

 

- Niestety jest z tym problem. Zgłasza się do mnie wiele osób zainteresowanych wsparciem. Każda z nich coś słyszała, jednak nikt nic dokładnie nie wie. Wiedza wśród wymienionych w ustawie podmiotów jest albo żadna albo bardzo szczątkowa. Nie ma u nas gdzie skorzystać z kompleksowej porady. Nawet w NFZ, kiedy próbowałem dopytywać niewiele wiedzą. Z jedną z matek pojechałem nawet do Funduszu osobiście, by przekonać się jak to wygląda w praktyce. Efekt był taki, że trzeba było jechać jeszcze raz, bo nikt nie wyjaśnia, że wymagane przez ustawę zaświadczenie lekarskie musi być napisane na konkretnym druku - opowiada Mariusz Strzępek, przewodniczący komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego.

 

Katalog osób, które mogą skorzystać z uprawnień wynikających z ustawy jest dosyć szeroki. Przede wszystkim może z nich korzystać każda kobieta, w ciąży i jej rodzina (w zakresie informacji i poradnictwa na temat rozwiązań wspierających rodzinę) oraz rodziny, w których przyjdzie albo przyszło na świat ciężko chore dziecko.

 

Co oznacza termin "ciężko chore"? Ustawodawca ma na myśli: ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

 

Nowe przepisy obejmują opieką kobiety, które otrzymały informację o tym, że ich dziecko może umrzeć w trakcie ciąży lub porodu, a także te, których dziecko umarło bezpośrednio po porodzie na skutek wad wrodzonych. Ponadto mowa jest także o kobietach, które po porodzie nie zabiorą do domu dziecka z powodu: poronienia, urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia lub  obarczonego wadami wrodzonymi albo śmiertelnymi schorzeniami.

 

Pojawia się stosunkowo oczywiste pytanie: co zrobić, by skorzystać z uprawnień? Podstawą jest zaświadczenie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Uwaga! Chorobie musi powstać w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Zaświadczenie wydaje lekarz, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Zaświadczenie może być wydane także przez: lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistę w dziedzinie pediatrii,

 

 

- Ustawą warto się zainteresować. Uprawnia ona na przykład dzieci do 18 roku życia do skorzystania z wyrobów medycznych na zupełnie nowych zasadach. Nie ma juz limitu 180 pieluch na kwartał. Teraz można otrzymać dofinansowanie na dowolną ich liczbę. - wyjaśnia radny, dodając, że chętnie doradzi i osobiście pomoże każdej z osób, które będą chciały z uprawnień skorzystać.  

 

Każda kobieta w ciąży ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oznacza to, że świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia, a jeżeli  będzie to niemożliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. Natomiast w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

 

Każda kobieta w ciąży i jej rodzina może skorzystać z pomocy i wsparcia asystenta rodziny. Asystent nie tylko odpowie na wszystkie twoje pytania, ale też na podstawie pisemnego upoważnienia będzie mógł załatwiać w twoim imieniu sprawy w różnych instytucjach.

 

Asystent rodziny, powinien być zatrudniony w jednostkach organizacyjnych systemu wspierania rodziny lub w instytucjach pozarządowych działających na zlecenie samorządu gminy. W Tomaszowie asystenci funkcjonują przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zakres oferowanego wsparcia jest szeroki od doradztwa dla kobiet w ciąży po pomoc w zakresie możliwości podniesienia kwalifikacji  

 

Ustawa ustanowiła także jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł dla opiekunów dzieci z ciężkim i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.   Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć do 12 miesięcy od dnia narodzin żywego dziecka. Tomaszowski MOPS zrealizował dotąd jeden taki wniosek.  

 

Rodzicem dziecka niepełnosprawnego z orzeczoną niepełnosprawnością mogą ze środków PFRON  uzyskać dofinansowanie: do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się, technicznych  oraz na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.

 

- Taka możliwość istniała także dotychczas. Łącznie z kryterium dochodowym. Nikt nie jest jedna w stanie odpowiedzieć, czy nowe regulacje umożliwiają skorzystanie ze wsparcia poza kolejnością - mówi Mariusz Strzępek.

 

****

Ponieważ jest wiele wątpliwości związanych z ustawą poprosiłem Pana Prezydenta Marcina Witko o pomoc w zorganizowaniu dla rodziców i opiekunów dzieci konferencji, na którą chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, PFRON, NFZ, PCPR i MOPS. Być może takie spotkanie udałoby się przygotować jeszcze przed wakacjami. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani uczestnictwem w takim spotkaniu, w trakcie którego będziecie mogli uzyskać odpowiedź na wszelkie nurtujące Was pytania proszę o osobisty kontakt ze mną [email protected] lub telefonicznie 535 99 16 33]

Mariusz Strzępek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama