Nagrodę przyznano za zrewitalizowanie głównej centralnej przestrzeni publicznej naszego miasta. Przeprowadzone kompleksowe prace modernizacyjne przywróciły placowi Kościuszki charakter godny tego miejsca, zmieniając jego funkcję z parkingowej na reprezentacyjną. Wprowadzenie zieleni w postaci lipowej alei, założenia wodnego i obiektów małej architektury przyczyniło się nie tylko do zwiększenia estetyki, ale także uatrakcyjnienia tego miejsca i wzbogacenia placu o funkcję rekreacyjną.
Informacja o nagrodzie pojawiła się na oficjalnej stronie tomaszowskiego Urzędu Miasta. Prezydent Marcin Witko zachował się niezwykle przyzwoicie (za co należy oddać mu szacunek) wspominając przy tej okazji śp. Grzegorza Haraśnego, który był faktycznym twórcą idei rewitalizacji centrum naszego miasta i załatwił umieszczenie programu na liście projektów indykatywnych.
Gdyby nie brak kompetencji urzędników magistratu dzisiaj całość projektu zostałaby już zrealizowana łącznie z Kinoteatrem Włókniarz oraz Mediateką i Parkiem Bulwary, które czekają wciąż na swoją rewitalizacyjną kolej. Dzięki wizjonerstwu takich ludzi jak Haraśny dzisiaj mamy miejsce, gdzie miło czas spędza tysiące tomaszowian, i gdzie organizowana jest większość imprez kulturalnych.
Dyskutując o rewitalizacji warto pamiętać, że jej główne cele to nie tylko remont ulic, chodników i budynków a więc substancji urbanistycznej i architektonicznej. To przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, ożywienie danego obszaru, poprawa jego atrakcyjności dla inwestorów lokalnych i zewnętrznych; przywrócenie funkcji społecznych w obszarze dysfunkcyjnym; przywrócenie i poprawa funkcjonalności ruchu pieszego w centrum.
Większość z nas jeszcze pamięta jak wyglądało Centrum Miasta przed przebudową. Połamane płyty chodnikowe, dziury w nawierzchni i setki parkujących na płycie głównej samochodów. Wymieniono nawierzchnie jezdni i chodników; utworzono 59 miejsc parkingowych; przebudowano sieć elektroenergetyczną, telekomunikacyjną, gazową, kanał deszczowy; wymieniono oświetlenie Placu Kościuszki, m. in. w ciemnej nawierzchni płyty głównej zlokalizowano porozrzucane światełka, które nocą mają dawać efekt rozgwieżdżonego nieba. Prawdziwą u nas nowością była budowa tunelu technologicznego.
Integralną częścią projektu była wymiana całej zieleni. Ma ona podkreślać układu podziału funkcji oraz zaakcentować reprezentacyjne miejsca. Pojawiły się lipy drobnolistne w odmianie ‘Greenspire’; nasadzenia pasowe zieleni niskiej wzdłuż północnej pierzei placu: berberysy, irgi, śnieguliczki Chenoulta w odmianie ‘Hancock’. Nasadzono też lipy ‘Leilinde’ o kształtowanych, oryginalnych formach pokrojowych w ciągu przyulicznym po wschodniej stronie placu. Na placu odnajdziemy także platany.
Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2007-2014. Dofinansowanie z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 15 052 487,81PLN, natomiast całkowita kwota projektu to 24 753 213,88.
Ponadto w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2007-2015 zrealizowano projekty uzupełniające prezentowaną inwestycję: przebudowa schodów w ulicy Rzeźniczej i przebudowa schodów w ulicy Przeskok przylegających bezpośrednio do Pl. Kościuszki i stanowiących przejścia do ulicy Tkackiej; adaptacja budynku i otoczenia byłego sądu przy Placu Kościuszki 18 na cele społeczne i kulturalno – oświatowe – obecnie zlokalizowano tu siedziby Miejskiego Centrum Kultury oraz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Napisz komentarz
Komentarze