Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:13
Reklama
Reklama

Często z pewnych rzeczy trzeba zrezygnować, czyli budżet rodziny wielodzietnej

Podstawa budżetu rodziny wielodzietnej to mądre planowanie, przewidywanie i rozsądne wydawanie posiadanych pieniędzy. Nie wszystko jednak da się zaplanować. W takich momentach warto mieć odłożone przysłowiowe „parę groszy". Czasami ratunkiem jest debet na rachunku lub pomoc rodziny. Co do zasady jednak budżet musi być pod kontrolą, by nie wydawać więcej, niż się ma.

„Moja rodzina składa się z pięciu osób. Mamy troje dzieci. Mieszkamy w Warszawie na Mokotowie. Jesteśmy kwalifikowani jako rodzina wielodzietna" - mówi Krzysztof. „Na nasz budżet rodzinny składają się dochody moje i żony z tytułu umowy o pracę" - dodaje. 


Podkreśla przy tym: „Staramy się utrzymywać równowagę pomiędzy przychodami i wydatkami w naszym budżecie. Chociaż żonie czasami jest trudno" - zaznacza. „Unikamy debetu na koncie. Nie zaciągamy pożyczek na wydatki bieżące. Czasami jednak, jeśli zachodzi konieczność, korzystamy z salda debetowego w rachunku bankowym. Zasadniczo wydajemy nie więcej, niż mamy w budżecie miesięcznym" - wyjaśnia Krzysztof.  

Małżeństwu wielodzietnemu łatwo nie jest, dlatego Krzysztof zaznacza, że rodzina pomaga im, ale nie ściśle finansowo. „Zdarzało się jednak w przeszłości, że rodzina wspierała nas, gdy akurat tego potrzebowaliśmy. Zwracaliśmy się do rodziny i taka pomoc była. Najczęściej jest to jednak wsparcie o charakterze rzeczowym". „Cyklicznie dostajemy darmowe owoce sezonowe, w rodzinie mamy sadownika" - dodaje.

Wydatki zawsze planują, szczególnie te, które najbardziej obciążają ich budżet. „Oczywiście planujemy wydatki, przynajmniej w ogólnym zarysie. Pewne są stałe typu opłaty za mieszkanie, za obiady dzieci w szkole, koszty przedszkola córki, bilety za komunikację miejską moje i żony. Są opłaty, które można oszacować w przybliżeniu"  - podkreśla Krzysztof. 

„Planujemy wydatki w formie rozpiski na najbliższy miesiąc" - mówi Krzysztof. 

Jak zaznacza, „uwzględniamy tam wydatki bieżące i oczywiście, jeśli je znamy - to także wydatki nadzwyczajne. Sprawdzamy, pod kątem dochodów, czy w tym bilansie uda nam się wyjść na zero. Zastanawiamy się, czy z pewnych rzeczy można zrezygnować, czy możemy sobie na nie pozwolić. Ewentualnie niektóre wydatki trzeba przesunąć na następny miesiąc".  

Krzysztof podkreśla, że produkty codzienne kupują bez specjalnego uzgadniania. Często jednak rozmawia z żoną Agatą o tym, co potrzebne jest w danej chwili w domu. „Jeśli chodzi o poważniejsze zakupy, to rozmawiamy i dyskutujemy wspólnie z żoną. Niecodzienne wydatki, takie jak odzież czy obuwie, planujemy w zależności od potrzeb" - dodał.

W każdym budżecie rodzinnym są pewne stałe pozycje zakupowe. Tak też jest w rodzinie Krzysztofa. „Dominujące wydatki w naszym budżecie to wydatki konsumpcyjne i związane z utrzymaniem mieszkania, użytkowaniem samochodu, wydatki cykliczne powtarzające się w okresach miesięcznych typu: opłaty za mieszkanie, za telefon, wyżywienie, czy opłaty za przedszkole. To są największe koszty"- mówi Krzysztof. Jego zdaniem te wydatki zajmują w rodzinnym budżecie powyżej 50 proc. 



Do wydatków, które rodzina musi planować znacznie wcześniej, Krzysztof zalicza ubezpieczenie samochodu. „Pakiet ubezpieczenia znamy z dużym wyprzedzeniem, na podstawie wydatków ubiegłorocznych. Wiemy, że dla nas będą to dwie raty w roku i znamy termin zapłaty, dlatego uwzględniamy to w naszych planach budżetowych już wcześniej. W przypadku dużych zakupów wyposażenia domu typu pralka, zmywarka czy meble korzystamy z zakupów na raty".

Ciekawym rozwiązaniem jest Karta Dużej Rodziny, która, jak zauważa Krzysztof, rodzinie wielodzietnej w pewnym zakresie pozwala obniżyć koszty codziennego życia. „Posiadamy Kartę Dużej Rodziny i korzystamy ze zniżek, które daje. Jest to szereg produktów w niektórych sieciach handlowych, sklepach osiedlowych blisko naszego miejsca zamieszkania, stacji paliw, które dają na przykład 10-proc. upust podczas zakupów" - mówi Krzysztof. Jego zdaniem, chociaż nie są to duże zniżki, to w skali roku rodzina odczuwa różnicę. 

Żona Krzysztofa czasami korzysta z promocji i posiada karty rabatowe. „Jeśli zakup w danym czasie nie jest pilny, ale potrzebny, to korzystamy z okazji promocyjnych i zniżkowych" - przyznaje Krzysztof. „Mimo wszystko zakupy dla dzieci stanowią duży wydatek w budżecie naszej rodziny i jeśli chcemy kupić odzież lub buty dla całej trójki  w jednym czasie, to musimy taki zakup zaplanować z wyprzedzeniem i uwzględnić 
to w planach dużo wcześniej."

Krzysztof podkreśla, że podczas zakupów cena ma dla nich spore znaczenie. „Jakość też się liczy, mamy świadomość, że za niską cenę często nie ma co oczekiwać dobrej jakości produktów" - mówi. Zaznacza również, że „często z pewnych rzeczy trzeba zrezygnować. Dzieci oglądają reklamy i pod ich wpływem lub z innych względów chciałyby, żeby im coś kupić - zabawkę czy pizzę. W takich sytuacjach jesteśmy ostrożni i staramy się wyjaśniać, że nie wszystkie ich potrzeby jesteśmy w stanie zrealizować w danym momencie".

Czy w budżecie rodziny wielodzietnej jest miejsce na rozluźnienie dyscypliny finansowej? „W naszym budżecie mało miejsca zajmują wydatki na przyjemności" - stwierdza Krzysztof. „Nie planujemy ich specjalnie, ponieważ z reguły są to raczej drobne wydatki. Zawsze staramy się mieć jakieś oszczędności - pewien zapas, margines na różne sytuacje, ale nie są one duże" - dodaje. 


„Jeśli chodzi o rozrywkę typu wyjścia do kina czy do teatru, to niestety już dawno z nich nie korzystaliśmy, ponieważ zawsze są jakieś pilniejsze potrzeby. Z takimi wydatkami w naszym budżecie jest raczej skromnie" - przyznaje. „Poza tym, dzieci też mają różne wyjścia w ramach zajęć szkolnych, przedszkolnych i są to dla nas już ekstra koszty, których nie planujemy, ale ponosimy" - dodaje.

Krzysztof jest przekonany, że budżet, szczególnie wydatki rodziny wielodzietnej, muszą być rozsądnie przemyślane. „Staramy się planować i przewidywać pewne potrzeby w naszym budżecie rodzinnym. Zakupy żywnościowe pierwszej potrzeby robimy w sklepach osiedlowych.. Artykuły spożywcze o dłuższej przydatności, środki chemiczne, proszki do prania kupujemy w dużych marketach i dyskontach, ponieważ jest duża różnica  w ich cenie w porównaniu ze sklepami osiedlowymi" - podsumowuje. 

Wydatki na wakacje w Polsce raz w roku, do 7 dni, które również planują wcześniej, to jedna z rzeczy, na którą ich stać. Dzieci spędzają poza tym tydzień lub dwa na wsi u babć. Natomiast, jak mówi Krzysztof, na wypoczynek w czasie ferii zimowych, np. w górach, nie są już sobie w stanie pozwolić. 

Rodzina nie przestaje jednak marzyć i ma swój cel -  w sferze marzeń pozostaje własny, mały dom jednorodzinny.

Jak więc widać na przykładzie opisanej rodziny z Warszawy, podstawą prawidłowego gospodarowania domowymi finansami jest rozsądne planowanie, a następnie wydawanie pieniędzy. Pytana przez nas rodzina żyje skromnie, ale jej podstawowe potrzeby są zaspokojone. 

Małżonkowie Krzysztof i Agata są pozytywnym przykładem dobrze gospodarującej rodziny - nie zaciągają pożyczek na wydatki bieżące, nie mają więc dodatkowych problemów z pozyskiwaniem środków na ich spłatę, jak ma to miejsce w wielu domach, gdzie trwają bezskuteczne próby pozbycia się długów. 
 

 

Źródło: www.kurier.pap.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nina 30.03.2016 17:32
super,teraz sie poratujecie

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama