Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 12:14
Reklama
Reklama

A. Tyszko: Szukam w ludziach szlachetności

Andrzej Tyszko, znany artysta fotografik, specjalizujący się w tematyce muzycznej, autor zdjęć, które oglądać możemy na okładkach płyt takich wykonawców jak: Tomasz Stańko, Ewa Bem, Stanisław Sojka, Perfect, Maanam, Lady Pank i wielu innych, odwiedził w minionym tygodniu Tomaszów Mazowiecki. Do naszego miasta przyjechał na zaproszenie Krzysztofa Jochana. Okazją było wydanie albumu "Twarze Muzyki". Po spotkaniu z fanami muzyki mieliśmy okazję chwilę porozmawiać o jego twórczości.

M.S.: Jak długo trwa Pańska przygoda z fotografią?

Andrzej Tyszko: Moja przygoda z fotografią trwa nieprzerwanie od 1969 roku. Natomiast album dokumentuje ponad 30 lat mojej pracy z muzykami. na początku to było typowo amatorskie fotografowanie. Chodziłem po mieście i robiłem zdjęcia rzeczy, które zwróciły moją uwagę. Chodziłem po jakiś starych ruinach, fotografowałem kominy.

 

Czyli zaczynał Pan, jak każdy pasjonat fotografii

Tak, tylko wiele osób zaczyna fotografując mamę, tatę, członków rodziny, a ja starałem się szukać różnych ciekawych tematów w przestrzeni.

 

Przygoda z muzyką trwa już więc ponad 35 lat. To dosyć szeroka perspektywa czasowa. Wszystko się w tym czasie zmieniało. Zmieniały się gatunki muzyczne, idole, ale i fotografowani przez Pana muzycy podlegali w tym czasie przeobrażeniom. W Pańskim albumie znajdujemy nazwiska najbardziej znanych postaci muzyki m.in. lat 80-tych i 90-tych. Faktycznie zdjęcia jakie oglądamy nie mają charakteru reportażu, ale z punktu widzenia fotografa są one jeszcze ciekawsze, bo istnieje tu bezpośredni kontakt z podmiotem fotografii, którego nie ma w fotografii koncertowej, kiedy zdjęcia robi się z fosy.

Każdy człowiek, każdy muzyk, każdy obiekt mojej pracy to nowa przygoda. Ludzie, z którymi miałem przyjemność pracować są bardzo różni. Na każdego trzeba znaleźć nowy, bardzo indywidualny klucz. Tym bardziej, że miałem zawsze ambicję, żeby nie powtarzać siebie. Żeby każdemu wymyśleć coś, czego jeszcze nie wymyśliłem wcześniej. Poza tym, każdy przynosi na sesję ze sobą swój własny bagaż. Jeden jest skryty i się wstydzi i nie lubi kamery. Drugi opowiada o pierdołach a sesja go nie zajmuje. Trzeci, stara się lansować jak może, a jeszcze inny przybiera pozy wyćwiczone przed lustrem. Wiele osób jest zestresowany i pyta co chwilę a może tak będzie dobrze a może inaczej?

 

Wydawać by się mogło, że swoboda sceniczna przenieść się powinna na plan zdjęciowy. Stara się Pan jakoś rozluźniać osoby, które w czasie sesji są nadmiernie spięte?

Nauczyłem się tego przez te wszystkie lata. Fotografowani przez mnie ludzie szybko zaczynają czuć, że "to nie boli". Zauważają, że nie proponuję im rzeczy które są trudne, bądź niemożliwe do zrobienia, że to nie jest aż tak stresujące jak się wydaje i że wystarczy, że pobędą ze mną przez godzinę lub dwie. Rozmawiamy a ja w międzyczasie robię zdjęcia. W łagodny sposób i bez przymuszania kogokolwiek do czegokolwiek.

 

Na kolejnych stronach albumu mamy Korę, Staszka Sojkę, Janusza Panasewicza, Grzegorza Markowskiego, Marka Piekarczyka, czy Gosię Ostrowską. Postacie niezwykle barwne i niezwykle różne. Który z fotografowanych muzyków najbardziej utkwił Panu w pamięci?

Na pierwszym miejscu wymieniłbym Tomka Stańko. Przede wszystkim dlatego, że znamy się od początku i znaleźliśmy od razu wspólny język. Trochę jesteśmy jak bracia. mamy podobny sposób widzenia wielu rzeczy, rozumienia rzeczywistości i ludzkiej psychiki. Jesteśmy bardzo podobni. Widzimy się bardzo często a rozmawiamy ze sobą w zasadzie codziennie.

 

Ważna jest "chemia" między fotografem a modelem? Każde zdjęcie jest ingerencją w strefę intymną.

To na pewno i to bardzo, bo razem z tą chemią rodzi się zaufanie. Jak ono się pojawia, to juz człowiek nie boi się drugiego człowieka. Bez tego zaufania można trafić na dobra fotografię ale niekoniecznie.

 

Lata 80 te kojarzą się z wariackimi ekscesami muzyków. Oddział Zamknięty, Lady Pank, to mówiąc kolokwialnie były niezłe świrusy. Media lubiły opisywać ich hotelowe imprezy. Jak wyglądała praca z takimi osobami?

Niektórzy rzeczywiście byli nieco ekscentryczni, ale te opowieści, które krążą o nich, to są opowieści wykreowane przez ludzi zaskoczonych tą rockową rewolucją, ale takich, którzy zwyczajnie tego stylu, inności i ekscentryczności nie lubią. To wszystko byli normalni ludzie. Kiedy przychodzili do mnie nie byli gwiazdami. przestawali być gwizdami i stawali się zwyczajnymi ludźmi. A mnie zawsze chodziło by znaleźć w nich ludzi, ich istotę i wyraz. Tego się nie zobaczy, gdy ktoś robi miny do obiektywu. Robiłem więc zdjęcia między zdjęciami. Żeby utrwalić nie to, co chcą mi pokazać, ale to, co ja widzę. Kreowałem zawsze sytuację tak, by muzyk mógł się poczuć sobą.

 

 

Przyzna Pan, że czasy były inne, a ci ludzie nadawali kolorytu szarej komunistycznej rzeczywistości.

Jak najbardziej. Jednak koloryt to jedna rzecz a kontakt z fotografią i fotografem to rzecz całkiem inna. Muzyk może się ubrać w co chce, ja będę za nim po prostu podążał. Koloryt można pogodzić z pokazaniem prawdziwej ludzkiej twarzy. Pokazać gwiazdę, jako normalnego szlachetnego człowieka. tej szlachetności w ludziach szukam.

 

Jak wspomina Pan lata 80-te? ja osobiście darzę je dużym sentymentem.

Ja również. Tym bardziej, że to lata moich pierwszych sukcesów zawodowych. Pracowałem bez przerwy. Robiłem jedną sesję, a w międzyczasie projektowałem okładki kilku płyt. Tak było przez całą dekadę. Dwie sesje zdjęciowe w tygodniu i kilka projektów okładek, plakatów itp.

 

Mówiliśmy o ekscentrycznych artystach. W albumie znajdziemy kilka zdjęć Kory. Trudno chyba u nas o bardziej ekscentryczną wokalistkę.

Kora jest ekscentryczna, ale ma też bardzo silną osobowość. Ona, mówiąc jej językiem się nie "op..ala". Nie przebiera w słowach, bywa agresywna i nieelastyczna. Kiedyś mieliśmy takie jedno spięcie podczas sesji zdjęciowej.  Chodziło o lustro, w którym mogłaby się widzieć, a ja się na jego ustawienie nie zgodziłem. Chciałem, by przestała myśleć o tym jak wygląda, ale by się ze mną połączyła mentalnie. Postawiłem na swoim. Bardzo się jednak lubimy.   Przyznam, że to najsilniejsza z postaci, jakie fotografowałem.

 

To widać na twoich fotografiach

Dzisiaj jest już nieco inaczej. Kiedy fotografuję obecnie Korę, jest jak do rany przyłóż. Jest miła, ciepła i robi wszystko o co ją poproszę.

 

Kora dojrzała i stała się większą profesjonalistką. Ostatnie jej zdjęcia Pańskiego autorstwa są rewelacyjne.

Profesjonalizmu ale i doświadczenia. Lata, które spędziliśmy razem nauczyły ją, że może czasami odpuścić. Nauczyła się, że z mojej strony nie grozi jej nic złego i że może mi zaufać.

 

Ja lata 80-te wspominam przez pryzmat koncertów. Wtedy każdy koncert to pełna sala. No i pierwsze duże imprezy, takie jak Jarocin, Pop Session, Rock na Wyspie ale i inne jak chociażby Olsztyńskie Noce Bluesowe.

Niestety nie brałem w tym udziału.

 

 

Czyli klimatu koncertowego tamtych lat Pan nie poczuł?

Byłem raz w trasie koncertowej w Holandii i Belgii z TSA. Tam fotografowałem ich na scenie. Moja specjalność jednak to jest studio i wymyślone przeze mnie sytuacje oraz wymyślone przeze mnie oświetlenie i klimat.

 

Uważa się Pan za artystę, czy za rzemieślnika?

Ja jestem artystycznym rzemieślnikiem.

 

Bardziej metaloplastyka niż kowalstwo?

To na pewno. Ale nie mnie to osądzać. Postrzegam moją fotografię w kategoriach użytkowych. Nie mogę więc powiedzieć, że to jest czysta sztuka. Moim zadaniem jest pokazać człowieka w sposób piękny i z szacunkiem.

 

Mamy tu Hanię Banaszak. Bez wątpienia pokazana w sposób piękny, szlachetny i pełen szacunku. Jest tu taka, jaką ją odbierałem zawsze. Ciepła, miła i serdeczna.

Ona taka jest. Marek Niedźwiecki o moim albumie powiedział, że niesamowite jest to, że wszyscy są w nim piękni. U mnie każdy musi mieć charakter.

 

Trudno się z tym nie zgodzić. Tomasz Stańko na zdjęciach, to zdecydowany facet z charakterem. Poza tym ładny ni musi oznaczać urodziwy.

Nie szukam w ludziach ułomności. Stańko nie ma lęku i się nie kryguje.

 

Gosia Ostrowska, sceniczny wulkan energii. W studio fotografa również?

Niezwykle skromna, miła dziewczyna. W dodatku bardzo naturalna. Co innego występować przed jednym fotografem, a co innego przed 3 tysiącami fanów. Tłum porywa i oczekuje od artysty czegoś innego.

 

Ziemek Kosmowski. To może nie dla wszystkich tak znana postać jak wcześniej wspomniane, ale warto go tu chyba zauważyć, bo raz, że jest z Łodzi, a dwa to stworzył on dwa bardzo ważne w tamtym okresie zespoły. Pierwszy to punkowy Brak, a drugim nowofalowe Randez Vous.

Jak widać również trafił na karty albumu. Zawsze czułem potrzebę zrobienia czegoś, czego jeszcze wcześniej nie robiłem.

 

Maciek Maleńczuk, kompletny wariat.

Wariat, ale inteligentny i trzeźwo stąpający po ziemi. Widzący cały ból i złożoność otaczającej nas rzeczywistości. Typ utwardzonego nadwrażliwca.

 

W ciągu tych 35 pięciu lat zmieniła się też technologia. Dzisiaj robi się zdjęcia inaczej niż wtedy?

Nie w technologii problem. Mam wrażenie, że dzisiaj ta fotografia jest taka bezosobowa. Nie szuka się biskiego kontaktu z modelem. Są oni wobec tego jacyś tacy nieobecni. Dla mnie warunkiem koniecznym jest kontakt wzrokowy i łączność a także poczucie, że ten człowiek jest tu i teraz razem ze mną.

 

W oczy rzuca mi się jedna rzecz. Nie widzę u pana koloryzowanych zdjęć, których osobiście nie znoszę.

Siła zdjęć jest w ich autentyczności. Gdybym zaczął je podkolorowywać, czy szukać zewnętrznych atrybutów estetycznych, osłabiałbym prawdę z tych zdjęć płynącą.

 

 

Na zakończenie zapytam, jakie jest Pańskie największe marzenie? Kogo chciałby Pan jeszcze sfotografować?  

Takich marzeń nie mam. Bardziej marzę o dobrych zdjęciach, które zostaną zapamiętane. Zawsze tego właśnie pragnę. Nie było moim marzeniem fotografowanie któregokolwiek z moich bohaterów. Zawsze to jakoś samo spadało na mnie. Miałem dużo szczęścia. Każde zlecenie stawało się dla mnie wyzwaniem.

 

To wyobraźmy sobie, że zamiast muzyków od jutra będzie Pan fotografował polityków.

Muzyka to tylko część mojej twórczej aktynowości. Polityków również fotografuję. Moje zdjęcia Aleksandra Kwaśniewskiego wygrały jego pierwsza kampanię wyborczą. Robiłem też sesje dla Włodzimierza Cimoszewicza, Krzysztofa Bieleckiego i Andrzeja Olechowskiego. 

 

z panem Andrzejem Tyszko miał okazję z wielką przyjemnością porozmawiać Mariusz Strzępek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałamiAutor komentarza: Tomaszowianka.Treść komentarza: A slyszales Stachu, ze zawsze swoj ciagnie do swojego. Dlatego jacy wyborcy, tacy ich wybrancy.Pan M to zeykly prymityw, ktory zs kase znalazl sie w tej radzie i zachlysnal sie swoja pozycja. Do tego ma ciekawych doradcow i bryluje. Za to za grosz pojecia i wiedzy.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałamiAutor komentarza: ,......Treść komentarza: 20lat pracy =5lat do emerytury pracując u tego "celebryty z wąwału "uczciwego i prawego przedsiębiorcyŹródło komentarza: Mordaka Patrol wjechał do WisłyAutor komentarza: Prezes JadosławTreść komentarza: Bezmózgi spod hasła BHO i można co się chceŹródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama