Jak poinformował dyrektor ROPS Jakub Piosik, raport przygotowała firma OMR Grupa Badawcza Sławomir Kozieł z siedzibą w Zielonej Górze.
Badania przeprowadzone od lipca do listopada 2015 r. dotyczyły zdiagnozowania używania substancji psychoaktywnych i uzależnienia od nich oraz skali uzależnienia od hazardu, komputera i internetu, zakupów, pracy czy telefonów wśród uczniów, studentów i dorosłych z terenu woj. lubuskiego.
Około 40 proc. badanych pali papierosy. Inicjacja dotyczy osób pomiędzy 13 a 15 rokiem życia, czyli w okresie dojrzewania. Kolejnym przedziałem wiekowym, w którym osoby rozpoczynają palić papierosy jest wiek od 16 do 17 lat, a 1/4 osób styka się po raz pierwszy z papierosem w wieku 18 - 19 lat, czyli już w okresie wejścia w dorosłość. Wśród uczniów lubuskich szkół stopień palenia okazyjnego oraz częstego łącznie wynosi około 25 proc., wśród studentów 30 proc.
Z raportu wynika, że ok. 60 proc. respondentów pije alkohol, 16 proc. osób w wieku 19-29 lat pije ryzykownie. Najczęściej spożywanym alkoholem wśród mieszkańców regionu jest piwo. Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują wino i wódka.
Czytaj także: Patologie w miastach. Gdzie się najczęściej pije, zażywa narkotyki i łamie prawo?
Wśród studentów 25 proc. badanych spożywa alkohol co drugi dzień. Inicjacja alkoholowa odbywa się już w gimnazjum, aż połowa uczniów spożyła pierwszy alkohol w okresie do 12 roku życia, ok. 25 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych piło od trzech do pięciu razy w ciągu ostatnich 30 dni.
Wyniki badania wskazują, ze po środki psychoaktywne mieszkańcy regionu sięgają w wieku od 16 do 19 roku życia. Marginalny odsetek badanych próbował narkotyków i innych substancji wcześniej. Od 1 do 2 proc. respondentów przyznało się do zażywania narkotyków, 3 proc. zażywa dopalacze. Wśród badanych 84 proc. osób nie korzystało z substancji psychoaktywnych.
Wśród respondentów istnieje wysoki odsetek osób, które zażywały marihuanę albo haszysz (12 proc.) i jest to najczęściej zażywany narkotyk. Około 1/4 uczniów zażywała w swym życiu marihuanę, natomiast dopalaczy próbowało 10 proc. z nich. Wśród studentów 44 proc. paliło marihuanę a 14 proc. zażywało dopalaczy.
Z raportu wynika też, że najmłodsze osoby zdecydowanie najczęściej korzystają z internetu codziennie. Przy internecie spędza czas ponad 65 proc. młodych mieszkańców woj. lubuskiego. Ponad 80 proc. uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych korzysta z internetu powyżej 4 godzin dziennie.
Wykazując stopień uzależnienia od hazardu zagrożonych uzależnieniem w stopniu niskim jest 11,4 proc. graczy. Rozważając sposób gry i obstawiania pieniędzy przez większość mieszkańców regionu należy wskazać, iż najpopularniejszymi formami gry są loterie, czyli zdrapki i inne gry oraz lotto, w które gra najwięcej respondentów.
Największy odsetek mieszkańców obstawił pierwsze pieniądze w wieku od 18 do 19 lat, ale ok. 20 proc. osób spotkało się z hazardem przed ukończeniem 15 roku życia. Odsetek uczniów bardzo często grających w gry oparte na obstawianiu pieniędzy nie jest wysoki i dotyczy maksymalnie 5 proc.
Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl
Napisz komentarz
Komentarze