Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:12
Reklama
Reklama

Przed TV spędzamy 2 godz. dziennie. Sprawdź, czy jesteś twardym telewidzem

Telewizor jest głównym medium łączącym Polaka ze światem. Ponad połowa z nas ogląda telewizję ponad 2 godziny dziennie. Czy to szklany ekran odpowiada za złą kondycję psychiczną i niską jakość życia?

Z Diagnozy Społecznej 2015 wynika, że w ciągu 10 lat podwoił się co prawda odsetek dorosłych rodaków, którzy telewizji w ogóle nie oglądają (z 2,6 do 5,2 proc.), ale nie zmienia to faktu, że wciąż należymy do bardzo „telewizyjnych" społeczeństw. W 2005 roku 57 proc. Polaków oglądało telewizję ponad 2 godz. dziennie, dekadę później, w 2015 r. niewiele mniej - 56,5 proc. 

Nieco inny obraz wyłania się z międzynarodowego badania Europejskiego Sondażu Społecznego z 2014 roku. Tylko 35 proc. Polaków w wieku 16 i więcej lat deklarowało w nim, że siedzi przed telewizorem ponad 2 godziny dziennie, co w grupie 15 krajów europejskich plasuje nas na pozycji mniej „telewizyjnych" społeczeństw.

 

Według Diagnozy Społecznej ilość czasu poświęcanego na telewizję zależy od niektórych zmiennych społeczno-demograficznych. Autorzy opracowania utworzyli wskaźnik „twardego" telewidza (3 i więcej godzin dziennie patrzenia w ekran telewizora), sprawdzając, w jakich grupach jest takich telewidzów więcej, a w jakich mniej. Z badania wynika, że najsilniej różnicuje status społeczno-zawodowy. 

W porównaniu z pracownikami sektora publicznego istotnie więcej „twardych” telewidzów jest wśród bezrobotnych i innych biernych zawodowo oraz rencistów i emerytów (nawet dwuipółkrotnie więcej) a także wśród pracowników sektora prywatnego. Więcej jest ich w dużych miastach niż w największych aglomeracjach i na wsi.

Naukowcy doszli do wniosku, że im wyższe wykształcenie, tym mniejszy jest odsetek „twardych" telewidzów, procent ten wzrasta natomiast wraz z wiekiem. Osoby żyjące w małżeństwie i owdowiałe mniej czasu poświęcają na telewizję w porównaniu z osobami stanu wolnego. Wśród kobiet „twardych" telewidzów jest o 7,5 moc. mniej niż wśród mężczyzn.

 



Są teorie naukowe, które winią telewizję za epidemię depresji i ogólnie złą kondycję psychiczną i niską jakość życia. Natomiast dane z Diagnozy dowodzą, że osoby nieoglądające w ogóle telewizji mają podobnie niskie wskaźniki dobrostanu, jak poświęcający na telewizję wiele godzin dziennie. Wśród przedstawicieli tych grup zauważono większy odsetek zniechęconych do życia, niezadowolonych z życia, cierpiących na depresję i nieszczęśliwych w porównaniu z grupą „umiarkowanych" telewidzów. Podobnie jest z samotnością, która częściej towarzyszy „twardym" telewidzom i osobom nieoglądającym telewizji.

Ilość czasu poświęcanego na oglądanie telewizji wiąże się także ze wskaźnikami zdrowia. Nieoglądający telewizji i oglądający ponad 2 godziny dziennie są mniej zadowoleni ze stanu swojego zdrowia. Czas oglądania telewizji wiąże się natomiast liniowo z otyłością i aktywnością fizyczną: największy odsetek otyłych i najmniejszy odsetek uprawiających sporty jest wśród osób poświęcających telewizji 3 i więcej godzin dziennie. 

Jak zauważają Autorzy Diagnozy, zgodnie z tezą amerykańskiego politologa telewizja Roberta Putnama, niszczy kapitał społeczny. W tym przypadku zależność, podobnie jak z otyłością, jest prostoliniowa: im więcej czasu poświęcanego telewizji, tym mniejsze zaufanie do ludzi i ogólnie niższy poziom kapitału społecznego.

Diagnoza Społeczna to kompleksowe badanie warunków i jakości życia Polaków prowadzone przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. 

 

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
25.02.2016 10:59
owszem oglądam TV ale kanały tematyczne : TVP HISTORIA , DISCOVERY historia , Viasat History , tv FOCUS ... bo ile razy mozna na TVP 1 czy TVP2 oglądać Kevin sam w domu , Krzyżacy, trylogie SAMI SWOI HANSA KLOSSA czy Pancernych i rudego .... za co my mamy płacić abonament ???? nawet MŚ w siatkówce były zakodowane .... porażka z ta naszą POLSKĄ TV ...

@ 24.02.2016 20:22
Jestem w grupie 5,2 % oglądających TV. Dopóki trwał serial ,,Czas honoru,, to na czas trwania odcinka włączałem program. Nie ma nic ciekawego w tej TV. Mam oglądać TzG (taniec to był, ale gwiazd to nie widziałem, tylko jakieś celebrytki i celebrytów), ,,M jak soś tam..,, czy ,,Rodzinka,, to nie moja bajka. Wolę przeczytać dobrą książkę i przy okazji zaoszczędzę trochę na energii elektrycznej.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama