Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Przez auta szybę: siarczek genetyczny

Nie tak dawno temu miałem okazję przeczytać artykuł jednego z piotrkowskich dziennikarzy, w którym stwierdza on, że tomaszowianie, to w dużej mierze osoby, na które wpływ wciąż jeszcze ma powistomowski siarczek.

Kurza twarz - pomyślałem sobie, co ty człowieku wiesz o Tomaszowie, przecież tu Tuwim i... cholera jasna... nic więcej nie chciało mi przyjść do głowy, poza facetem, który przyjeżdżał tu do nas w ściśle określonym celu... Ja w podobnych odwiedzałem wiele różnych miejsc... i nie to, żebym się od razu żenił... ale bywało się to tu, to tam...

Nie chodzi o to, by komuś pod pierzynę zaglądać, ale to nie przypadek, że symbolem miasta (za sprawą jednego wiersza) stał się u nas poeta, który z miastem związek miał raczej luźny, chociaż nie całkiem luzacki. To chyba (obok wspomnianego wyżej siarczku) nasz problem największy.

Ludzie mieszkający tutaj w 90 procentach nie utożsamiają się z miastem. Często spotykam takich, którzy przekraczając nasze rogatki stają się natychamiast łodziakami, warszawiakami, czy krakusami.

Trudno się temu dziwić, bo tomaszowianie stanowią najczęściej element napływowy w drugim albo trzecim czy nawet czwartym pokoleniu. Niezależnie od tego co sobie myślimy, Tomaszów zasiedlają potomkowie (nie tylko) okolicznych małorolnych chłopów albo tzw. "dworaków", czyli wiejskich najmitów, pozbawionych własności i nieprzywiązanych do tradycji lokalnych i historii miejsca, w którym przychodzi im żyć.

Pamiętam, jak jakiś czas temu jeździłem do znajomych na wieś. Był to początek tzw. emigracji wewnętrznej, kiedy to nieco zamożniejsi ludzie zaczęli wyprowadzać się i zasiedlać okoliczne wioski. Były to jednostkowe przypadki i tym większy dostrzegalny kontrast między podwórkami "obcych" i "tubylców". Podwórza tych drugich zdominowane były przez drepczące domowe ptactwo a wchodząc do mieszkania sąsiada należało uważać, by nie wdepnąć w kurze (i nie tylko) odchody. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

Dlaczego o tym piszę? Otóż dlatego, że podobne obrazki niechlujstwa obserwujemy na co dzień w naszym najbliższym otoczeniu. Tutaj nikt o nic nie dba, co leży poza drzwiami jego mieszkania. Nikt nie protestuje kiedy niszczona jest nasza wspólna własność, a wystarczy tylko kilka dni, by na odnowionej elewacji pojawiły się bazgroły. Moja babcia zwykła była mówić "jak u Cyganów". Nie miała (jak mniemam) na myśli jakieś rasowej niechęci, ale raczej pewien styl zachowania, podobny do opisanego powyżej.


Oczywiście wspomniany we wstępie "siarczek" jest tu także wciąż wyczuwalny (chociaż nie w zapachu). Czuje się go na każdym kroku we wzajemnej niechęci i dziwnej wzajemnej podłości (którą trudno uzasadnić czymś innym niż wpływem niebezpiecznych związków na strukturę genetyczną mieszkańców).

Jak często angażujemy się w coś, co wykracza poza szarą codzienność blokowego życia?

Z racji tego, że dużo czasu spędzam w oczekiwaniu na klientów, śledzę różnego rodzaju głosowania internetowe. Czasem można wygrać dla miasta kampanię reklamową na onecie, czasem wesprzeć lokalną drużynę dzieciaków w uzyskaniu sprzętu sportowego, a bywa, że można pomóc lokalnemu przedsiębiorcy. Ciągle coś się takiego dzieje.

Ciekawe, że w głosowaniach tych przeganiają nas nawet malutkie miejscowości. Ludzie tam potrafią się jakoś zmobilizować do wspólnego działania we wspólnym interesie. U nas to nie wychodzi. Dlaczego?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
08.11.2015 20:54
Siarczek siarczkiem,a niechlujstwo i bałaganiarstwo wynosimy z domu,to kwestia wychowania,nie winiłbym 'wiejskich czy miejskich" obywateli,wystarczy że każdy z nas zadba tylko troszkę o otoczenie i będzie ok.Dla mnie osobiście najbardziej niszczą i bałaganią ludzie co nie znają wartości prywatnej własności,co dostali za darmo lub przysłowiową złotówkę mieszkanie,dom itp.,dziwne ,ale na wsiach nie spotykaka się aż takiego niszczenia i zaśmiecania ,tam wszyscy się znają,co innego w mieście bloki jako noclegownie,przecież klatkę schodową nie przyszedł pomalować ktoś obcy na ten przykład,o podwórkach w starych kamienicach nie wspomnę,smród brud i ..............Co do siarczku,były "Wistom" zatrudniał ponad 10 000 pracowników,więc miasto kwitło,dbano też o rodziny:żłobki,przedszkola ,wakacyjny wypoczynek itd.,a obecnie co?Puste obietnice,frazesy,zero przemysłu i perspektyw dla młodych,a patriotyzm lokalny zanika,każdy (prawie każdy) jest bardziej przyziemny:dach nad głową ,praca i w miarę znośne warunki życia a dopiero potem lokalny patriotyzm. PS.Ciekawi mnie pochodzenie autora?Może też ma dziadków na wsi:)

Michał 08.11.2015 08:37
Dzięki emeryturom wilanowiaków to jeszcze egzystuje to miasto, dam przykład, emerytura dziadka ponad 3 tys. zł, emeryturka babci prawie 2 tys. zł, my szanujemy naszych dziadków bo to podstawa egzystencji dla nas bez perspektyw w tym mieście, czasami się dorobi na budowlance ale dziadkowie niech żyją 120 lat!

ok 08.11.2015 08:29
musimy placić na areszt, a my powinniśmy najwięcej,dlatego że ten dom genetyczny jak go nazwałeś,zapełniają większości tomaszowskie siarczkowniki!!!

bejc 08.11.2015 12:24
M.Trynkiewicz była kobietą ... Areszt Śledczy Piotrków Trybunalski – areszt śledczy znajdujący się w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Wroniej 76/90. Przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska i Łodzi-Widzewa

bejc 07.11.2015 22:51
My mamy swój siarczek,oni mają swój areszt genetycznie obciążony od XVIII w. na który musimy płacić podatki. Z rent i emerytur po siarczku żyje już drugie pokolenie ... A jakie korzyści są z aresztu w PT ?

ETM 07.11.2015 20:08
moja córka płakała jak podejmowała decyzję o wyjeździe , bo chciala tutaj pracować, 2 fakultety dzienne na dobrych państwowych uczelniach , tutaj byli znajomi , kochajacy Babcia i Dziadek , rodzice którzy zawsze mieli czas i chęć pomóc......ale nie mieli znajomości, nie byli i nie są w tej partii co potrzeba , nie wiedzieli jak załatwia sie posadę tu i ówdzie. i nie mów mi gościu że ktos tutaj ma się identyfikować , bo czyszczenie sie zakończyło ale zaczeło sie jak pisze redaktor naczelny obsadzanie znowu swoimi. Redaktor uważa że to norma i tak ma być. To po co te wypociny skoro praca jest tylko dla swoich Córka dzisiaj jest szczęśliwa , ale i dlaczego drogi taksi szoferze ma nam cos wychodzić jak nie szanujemy ludzi

Ja 07.11.2015 22:23
Pie...rzenie. Nie jestem w zadnej partii, nie miałem zadnych znajomosci, a mam tu fajna prace z ktorej jestem zadowolony. W art nie chodzi o to. Mozna wyjechac, z przyczyn ekonomicznych czy innych, ale nadal czuc sie tomaszowiakiem. Rodzice nie ucza dzieci w tych czasach patriotyzmu. Zadnego. Nie tylko lokalnego. Syfiarze z nas i tyle. Zmiany zaczyna sie od siebie. Pozniej wymaga sie od innych.

... 07.11.2015 19:21
Ten dziennikarz to z pewnością ex mieszkaniec Tomaszowa, lub jego najbliższych okolic.

o'kej 07.11.2015 18:11
Radny Misiak zaangażował się w coś co wykracza poza szarą codzienność blokowego życia , i co? Siarczek zwyciężył...

tomaszowianka 07.11.2015 17:53
Dobry artykuł! rodowitych tomaszowian kochających swoje miasto jest już niewielu, czyja to wina? że nie pielęgnowano tu lokalnego patriotyzmu od szkół po publikacje książkowe. Większośc mieszkańców nie zna historii miasta a ich dzieci nawet nie wiedzą że były tu kiedyś fabryki dające utrzymanie mieszkańcom, czy też napływowym z pobliskich i dalszych wiosek. Dlatego Ci opuszczający miasto nie tęsknią za Tomaszowem a nawet o nim ze wstydu nie wspominają.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama