Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:10
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama muzyczny spektakl Metamorfozy
Reklama

Kawiarenka ekologiczna

Fabryki drewna a nie tlenu
Fabryki drewna a nie tlenu

Mieszkańcy naszego miasta i powiatu od dłuższego czasu zwracają uwagę na masową wycinkę drzew, jaka jest prowadzona na naszym terenie. Harwestery pracują, nie oglądając się na nic. Nawet okresy lęgowe ptaków nie stoją na przeszkodzie. Jaka jest skala tej dzialalności? Trudno tak naprawdę powiedzieć. Próbuję ustalić to od kilku miesięcy. Bezskutecznie. Starostwo Powiatowe nie posiada danych na temat wielkości leśnych wyrębów. Lasy Państwowe ze względu na koronawirusa (idealna wymówka) również od kilku tygodni nie pokusiły się o odpowiedź. Państwo w państwie. "Nie mamy Pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi"?

25.04.2020 11:13    114    35
Nie wierzysz, że masz wpływ na zmiany klimatu? Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja, aby przekonać się, że tak!
Nie wierzysz, że masz wpływ na zmiany klimatu? Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja, aby przekonać się, że tak!

Jak wynika z raportu organizacji Global Carbon Project, w 2019 roku wypuściliśmy do atmosfery rekordową liczbę, 43,1 miliarda ton dwutlenku węgla. Za ten niechlubny wynik odpowiada nasza konsumpcja. Przez ostatnie 50 lat aż pięciokrotnie zwiększyło się spożycie mięsa na świecie. Z danych GUS wynika, że statystyczny Polak zjada 78,5 kg mięsa rocznie, co jest wartością niemal trzykrotnie wyższą, niż wynika z zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia. Taka konsumpcja mocno eksploatuje zasoby, którymi dysponujemy jako planeta. Światowy Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, to dobra okazja, aby zastanowić się nad naszymi codziennymi, nie zawsze ekologicznymi wyborami.

22.04.2020 16:06    1
Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na jakość powietrza i w jakim stopniu?
Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na jakość powietrza i w jakim stopniu?

Czy masowa produkcja jednorazowych środków higienicznych i powrót do łask plastiku może przyczynić się do wytworzenia rekordowych odpadów? Mamy teraz często myć ręce – czy to oznacza też większe zużycie wody? Na te i inne, najczęściej zadawane pytania w kontekście wpływu koronawirusa na środowisko odpowiedzi udziela dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

16.04.2020 16:51    1
Reklama muzyczny spektakl Metamorfozy
Czy w obliczu pandemii jakość powietrza faktycznie się poprawiła?
Czy w obliczu pandemii jakość powietrza faktycznie się poprawiła?

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji o możliwym pozytywnym wpływie koronawirusa na środowisko, a w szczególności spadku emisji zanieczyszczeń do atmosfery i tym samy pośrednio znaczącej poprawie jakości powietrza. Doniesienia te komentuje Krzysztof Skotak, kierownik Ośrodka Ochrony Atmosfery Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

16.04.2020 11:50    3    2
Prawdziwa katastrofa dopiero nadchodzi
Prawdziwa katastrofa dopiero nadchodzi

Wszyscy żyjemy obecnie trzema tematami: koronawirusem, problemami przedsiębiorców oraz wyborami prezydenckimi. Niesety wszystko wskazuje na to, że w tym roku dotknie nas jeszcze jeden o wiele poważniejszy kataklizm. Będzie nim susza. Najdotkliwiej jej skutki odczujemy w produkcji rolnej. Ceny żywności mogą poszybowac znaczaco w górę. Zaczynamy odczuwac skutki złej polityki proekologicznej, nadmiaru konsumcjonizmu i niszczącej ziemię gospodarki.

05.04.2020 20:57    13    4
Woda – czy wiesz, ile naprawdę jej marnujesz?
Woda – czy wiesz, ile naprawdę jej marnujesz?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To dobra okazja, aby zastanowić się nad sposobem, w jaki z niej korzystamy. Liczby mówią same za siebie. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio ok. 1,56 mln litrów/rok, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 mln litrów/rok). Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie, dlatego tak istotne jest prawidłowe zarządzanie nimi.

30.03.2020 12:23    1    1
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia
Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia

Pytanie, jakie postawiono w tytule nie było jedynym, na które odpowiedź próbowali znaleźć zaproszeni przez prezydenta Marcina Witko goście. Niedobory wody stają się poważnym problemem dla całego województwa łódzkiego. Tomaszów Mazowiecki nie jest od nich wolny. Jesteśmy uzależnieni nie tylko od łódzkiego dostawcy, ale również od zmieniającego się w zastraszającym tempie, klimatu. Do tego w okolicach naszego miasta znikają, miesiąc po miesiącu, całe hektary drzew. Nie jest dobrze

08.03.2020 23:57    16
Deficyt wody coraz bardziej dotkliwy – alarmujące dane
Deficyt wody coraz bardziej dotkliwy – alarmujące dane

Polska, choć leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, nie jest krajem zasobnym w wodę. Dodatkowo, po rekordowo ubogim w opady styczniu 2020 r., można spodziewać się znacznych problemów w cieplejszych miesiącach – szczególnie w czerwcu i sierpniu należy być przygotowanym na suszę.

08.03.2020 12:11    7
Porozmawiajmy o zmianach klimatycznych
Porozmawiajmy o zmianach klimatycznych

Zapraszamy na konferencje naukową w ramach "Kongresu Polska Wielki Projekt", która odbędzie się w sobotę, 7 marca w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Jego głównym punktem będzie panel dyskusyjny dotyczący zmian klimatycznych w Polsce oraz tego, czy i jak możemy się do nich przygotować. Wydarzenie będzie też dobrą okazją do porozmawiania z pracownikami tomaszowskiego magistratu i załatwienia swoich spraw.

03.03.2020 15:45    3
Reklama
Czy powstanie zielony budżet? Wypełnij ankietę!
Czy powstanie zielony budżet? Wypełnij ankietę!

Ruszyły konsultacje społeczne, dotyczące przyszłości Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tomaszowianie zdecydują o jego kształcie. Konsultacje trwają do 18 lutego 2020 roku. Pozostały więc niecałe dwa tygodnie, by w tej sprawie zająć stanowisko. Ankietę można wypełnić na stronie www.tomaszowskibo.pl. Dostępna jest również w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta, ul. POW 10/16, budynek C, pokój 10, I piętro i w Kancelarii Ogólnej (główny budynek Urzędu Miasta, parter).

05.02.2020 16:09    6
W trosce o czyste powietrze wymień stary piec
W trosce o czyste powietrze wymień stary piec

Jak będzie wyglądała najbliższa edycja Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego? Zdecydują o tym mieszkańcy. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 stycznia w Urzędzie Miasta, prezydent Marcin Witko zaproponował nowe podejście do TBO. O jego ostatecznym kształcie zdecydują jednak mieszkańcy. Niebawem zostanie udostępniona specjalna ankieta, w której będzie można wyrazić swoje zdanie.

30.01.2020 12:16    19    1
Trendy ekologiczne  w Megatech Industries Tomaszów
Trendy ekologiczne w Megatech Industries Tomaszów

Plastik jest wszechobecny w naszym codziennym życiu – korzystamy z niego niemal cały czas, ponieważ znaczna część przedmiotów codziennego użytku jest wykonana z tego tworzywa. Od kilku miesięcy pojawia się coraz więcej kampanii społecznych i regulacji prawnych, które mają uświadomić, jak ważne jest ograniczenie użycia plastiku – zaczynając od płatnych reklamówek jednorazowych, na akcjach społecznych kończąc. I choć wielu osobom wydaje się, że to niepotrzebne utrudnianie życia, warto uzmysłowić sobie skalę problemu. Sytuacja jest bardzo poważna...

24.01.2020 21:30    5    3
Reklama
Dokarmiajmy ptaki, ale mądrze
Dokarmiajmy ptaki, ale mądrze

Kilkanaście karmników ustawili na początku stycznia w tomaszowskich parkach i na skwerach pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Pokarm dla ptaków będzie mógł w nich wyłożyć każdy. Najważniejsze jednak, by robić to mądrze i nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom.

20.01.2020 14:01    1    5
Nie chcemy a jednak produkujemy... SMOG zabija nasze dzieci
Nie chcemy a jednak produkujemy... SMOG zabija nasze dzieci

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Tomaszów przoduje od kilku lat w niechlubnych statystykach dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Wystarczy krótki, wieczorny spacer ulicami miasta, by ubranie, które mamy na sobie nadawało się do prania. Sytuacja jest dramatyczna. Dym, który spowija uliczki ma nieprzyjemny duszący i kwaśny smak. Wiele osób skarży się na problemy z oddychaniem. Tomaszowski magistrat od jakiegoś czasu podejmuje działania, mające na celu budowanie świadomości mieszkańców. Stąd właśnie, w miniony piątek, 6 grudnia 2019 roku, na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowano happening zatytułowany „Nie chcemy smogu w Tomaszowie”. My dodamy: tato, mamo, babciu i dziadku, czemu trujecie włsne dzieci i wnuczki.

08.12.2019 19:35    15    5
Strażnicy Miejscy sprawdzą czym palisz.  Są już pierwsze mandaty
Strażnicy Miejscy sprawdzą czym palisz. Są już pierwsze mandaty

Dostęp do aplikacji airly jest u nas powszechnie dostępny. Dzięki niej widzimy jak wysoki poziom stężenia szkodliwych dla zdrowia pyłów obecny jest w powietrzu, któym oddychają tomaszowianie. Z roku na rok sytuacja wydaje się pogarszać i to mimo działań podejmowanych przez miasto. W tym roku już na początku paździenika czujniki wskazywać zaczęły znaczne przekroczenie dopuszcaalnych norm. Sytuacji nie sprzyja masowa wycinka lasów w okolicach Tomaszowa. W ubiegłym sezonie grzewczym Strażnicy Miejscy prowadzili kontrole palenisk na miejskich posesjach. Podobnie jest i obecnie. Jak zapewniają władze miasta, Strażnicy rozpoczęli wzmożone kontrole. Warto pamiętać, że interwencje podejmowane są po zgłoszeniach od mieszkańców. Doskonałym narzędziem są też wspomniane na wstępie czujniki służące do monitorowania powietrza w systemie.

14.11.2019 08:18    9    3
Reklama
Tomaszów Mazowiecki bez plastiku? Póki co nie wszędzie
Tomaszów Mazowiecki bez plastiku? Póki co nie wszędzie

Z Urzędu Miasta oraz jednostek podległych zniknie plastik. To efekt prac, które od dłuższego czasu prowadził  magistrat oraz Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej. 28 sierpnia prezydent Marcin Witko podpisał w tej sprawie zarządzenie. Z Urzędu Miasta oraz podległych jednostek m.in. znikną plastikowe opakowania jednorazowe.

03.09.2019 18:59    2    3
Pierwsze lato końca świata!
Pierwsze lato końca świata!

Odkręcam kurek. Woda leci w kranie. Jeszcze leci… Nade wszystko cenimy sobie czystość, która w połączeniu z tablicą Mendelejewa stanowi o naszym „tu i teraz”. Moda na czyste pochłonęła nas bez reszty. W epoce człowieka, który wybetonował 60 % wybrzeża kontynentalnego Azji, żeby pozbyć się błotka, czyste jest glam. Weszliśmy w epokę, w której ludzkość kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek naturalna siła. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić wodę?.

15.08.2019 12:23    9    12
Będą czyścić kanalizację i… odzyskiwać wodę
Będą czyścić kanalizację i… odzyskiwać wodę

Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej zakupił nowy, specjalistyczny pojazd do dynamicznego czyszczenia kanalizacji z systemem odzysku wody. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

14.08.2019 15:15    6    6
Reklama muzyczny spektakl Metamorfozy
Grozi nam głód
Grozi nam głód

Właśnie ukazał się nowy raport IPCC, w którym naukowcy zwracają uwagę, że hodowla zwierząt i dalsze wycinanie lasów na pastwiska nasilają trwający obecnie kryzys klimatyczny. 

13.08.2019 11:19    5    3
Czy Europa poradzi sobie z historyczną suszą?
Czy Europa poradzi sobie z historyczną suszą?

Skutki zmian klimatu, zwłaszcza wzrost częstotliwości i intensywności zjawisk ekstremalnych, występujące w ostatnich kilku dekadach pogłębiają się. Z tego względu stały się przedmiotem zainteresowania rządów i społeczności międzynarodowej. Unia Europejska rozpoczęła prace nad przepisami dotyczącymi używania wody odzyskanej do nawadniania w rolnictwie, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka jej niedoboru. Jest to istotny kamień milowy w polityce przystosowania się do zmian klimatu i jednocześnie przykład rozwiązań, jakie musimy wprowadzić w gospodarowaniu H₂O, aby chronić nasze zasoby wód. 

31.07.2019 17:32    3    3
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnacjęKilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaSpotkanie z... Jerzym BralczykiemW Koalicji Obywatelskiej ruszyło głosowanie w prawyborach prezydenckichZimowy koncert chóru Artis GaudiumGrudniowe Ale Kino – mocny thriller „Do granic”Aromaterapia na porodówce w TCZ
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu: po co te wszystkie pańskie jęki. Już u Pana kiedyś pisałem, że upolitycznione samorządy, to jest państwo w państwie. Te samorządy, które idą "ręka w rękę" z aktualnym rządem, będą robiły to, co im się będzie podobało. I przykład niezatapialnego katechety jest tego dowodem. Dogadał się z jednym posłem po (jednym z głupszych posłów w Sejmie RP - jego zachowanie na pytania tv Republika) z naszego miasta i dlatego odwołanie tego starosty-cwaniaczka trzeba sobie wybić z głowy. Inny, świeży przykład cichej współpracy aktualnie "dobrych" samorządów (niby pisowskich) z aktualnym rządem (chyba raczej nierządem). Teraz, w nocy czytam na onecie taką informację (cytat). "Jakie są najlepsze szpitale w Polsce? Te aspekty były brane pod uwagę Plebiscyt "Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group" to jedyny w Polsce ranking, który wyróżnia placówki ochrony zdrowia zarządzane najefektywniej pod względem finansowym, ale nie tylko. Doceniane są również szpitale oferujące wysoką jakość opieki nad pacjentami. W ocenie uwzględniane są zarówno wskaźniki finansowe, jak i opinie pacjentów o szpitalach. Celem inicjatywy jest promowanie najlepszych praktyk w sektorze zdrowia. To już dziewiąta edycja tego zestawienia. Poszczególne miejsca w kategorii "Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej z właścicielem publicznym" objęły następujące placówki: Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego Spółka Akcyjna, Poddębickie Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością oraz Zamojski Szpital Niepubliczny Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Powiatowe Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Kartuzach oraz Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Kociewskie Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Szpital Specjalistyczny w Zabrzu Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, szpital powiatowy w Rawiczu Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Tomaszowskie Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością oraz Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością." Jak łatwo zauważyć, na tej liście tych prymusów jest i nasze TCZ. Zawsze wydawało mi się, że pod wodzą obecnego p. dr Chudzika, ten szpital jest zarządzany najlepiej od kilu lat i większość pacjentów tego szpitala tez tak uważa. Jednak to jest zasługa wyłącznie dyrektora szpitala, a nie powiatowego samorządu, jednak, w dalszym ciągu to jest przeciętny szpital w kraju. Tymczasem, powiatowy samorząd jedynie sypie piasek w tryby szpitala poprzez zatrudnianie politycznych komisarzy w szpitalu. Ale jednak sitwa katechety i posła po spowodowała, że TCZ zostało wyróżnione. Żeby chociaż czarodziejka Leszczyna nie zabrała szpitalowi kasy. PS. Zapomnijmy o odwołaniu katechety.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 01:25Źródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnacjęAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Tylko po co nam baza hotelowa jak tu zwiedzania na kilka godzinData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:14Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: DanielTreść komentarza: Moja szkoła pozdrawiam wszystkich z rocznika 1985 z klasy pani Hajduk a później Pani Robak 😀😀😀Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:08Źródło komentarza: TVN w tomaszowskiej DwunastceAutor komentarza: mTreść komentarza: W działaniach na temat turystyki musi być całkowita współpraca pracowników zatrudnionych w turystyce i promocji Urzędu Miasta i Starostwa Tomaszowskiego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:24Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: mTreść komentarza: Ciekawe co w temacie ma do powiedzenia Prezydent Miasta Tomaszowa Maz., Starosta Tomaszowski, Wójtowie z powiatu.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:18Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: AsiaTreść komentarza: Należę do trzech bibliotek, wypożyczam, czytam. Nie wyobrażam sobie aby którąś zlikwidować, raczej dofinansować, by były nowe pozycje książkoweData dodania komentarza: 22.11.2024, 15:09Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama