Rada Powiatu Tomaszowskiego ustaliła w miniony czwartek zadania, jakie samorząd realizował będzie w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Na cele te przeznaczono łącznie 3 miliony 365 tysięcy złotych.
Do starostwa powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim wpłynęła na początku lutego skarga Stowarzyszenia Geodetów Tomaszowskich na działania czwórki pracowników Wydziału Geodezji. Zarzuty podnoszone w piśmie są bardzo poważne i mówią m.in. o "tworzeniu nielegalnych płaszczyzn biznesowych".
Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła w miniony czwartek nowy regulamin organizacyjny Starostwa. Przyporządkowano odpowiedzialność za poszczególne działy, referaty i jednostki organizacyjne konkretnym członkom Zarządu Powiatu. Doprecyzowano zakres zadań. Podzielono Wydział Funduszy Pomocowych i Inwestycji, referat środków pomocowych i wydział inwestycji i zamówień publicznych.
Już za tydzień odbędzie się kolejna edycja Powiatowych Spotkań Noworocznych, imprezy organizowanej przez tomaszowskie Starostwo Powiatowe. W ciągu kilku ostatnich lat Zarząd kierowany przez starostę Piotra Kagankiewcza najwyraźniej utracił poczucie rzeczywistości i przede wszystkim przyzwoitości przeznaczając na tę jedyną w roku "wieczornicę" dla lokalnych notabli i zaproszonych przez nich gości coraz więcej pieniędzy. 76 tysięcy złotych to kwota dla wielu osób niewyobrażalna, a ponieważ pochodząca z środków publicznych, wydawana lekką ręką. W mojej opinii działanie takie można nazwać co najmniej niegospodarnym. Niestety to nie jedyny przykład marnotrawstwa.
Nie było wyjścia i Rada Powiatu Tomaszowskiego musiała obniżyć wynagrodzenie Starosty Mirosława Kuklińskiego o blisko 200 złotych. Uchwałę podjętą na poprzedniej sesji podważył wojewoda w przysługującym mu trybie nadzoru.
Powiat Tomaszowski od kilku lat uczestniczy w rankingu prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. Ma on już 12 letnią historię. W ostatnich latach zajmowaliśmy w nim wysoką pozycję. W minionym roku klasyfikowani byliśmy pośród powiatów liczących poniżej 120 tysięcy mieszkańców. zajęliśmy 12 pozycję, co oznacza, że wypadliśmy poza pierwszą dziesiątkę.
Nowy Zarząd Powiatu Tomaszowskiego rozdzielił pomiędzy siebie kompetencje oraz odpowiedzialnośc za poszczególne piony merytoryczne. Najprawdopobniej wkrótce zostanie on zaprezentowany radnym w formie oficjalnego schematu organizacyjnego
Rada Powiatu Tomaszowskiego wybrała dzisiaj ze swego grona członków poszczególnych komisji problemowych, a także ich przewodniczących oraz wiceprzewodniczących. Uchwalono także wysokość wynagrodzenia dla Starosty, Mirosława Kuklińskiego.
Przebudowa ulicy Św. Antoniego miała być sztandarową inwestycją tej kadencji samorządu powiatowego. Finansowana z środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych realizowana jest w cyklu jednorocznym. Wielokrotnie przesuwany termin oddania ulicy do użytku budzi wiele emocji wśród osób będących mieszkańcami okolicznych posesji. Wątpliwości budzi również sama jakość wykonania prac budowlanych. W miniony piątek (zapewne w związku z wizytą Prezydenta RP) ruch na Św. Antoniego został wznowiony. Pytanie: na jak długo.
Kilka tygodni temu informowaliśmy na łamach naszego portalu o niewykorzystaniu przez członków Zarządu Powiatu Tomaszowskiego urlopów wypoczynkowych z ostatnich kilku lat.
W tym tygodniu jedan z ostatnich sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego
Koniec kadencji organów wybieralnych w samorządach miejskich i powiatowych wiąże się z koniecznością wypłaty odpraw burmistrzom, wójtom, prezydentom oraz członkom zarządu powiatu ze starostami na czele. Ich wielkość to równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia. Kwoty te są niemałe, ale sprytni samorządowcy potrafią je nawet podwoić. Łamią przy tym prawo, ale sankcje są niewspółmierne do osiągniętych korzyści, a w dodatku to najczęściej nie oni sami je ponoszą.
Przyznam się, że o publicznych występach radnego Wiesława Boronia zacząłem w ostatnim czasie pisać z niemałym lękiem. Najchętniej nie pisałbym o nich wcale, by nie narażać się na kolejny pomysł, aby uczynić ze mnie personę non grata już nie tylko na komisji, prowadzonej przez radnego ale także w innych całkowicie dostępnych i publicznych miejscach. Po radnym można się spodziewać wszystkiego i wcale nie zdziwiłbym się, gdyby przyszło mu do głowy ustawić na miejskich rogatkach tablice ostrzegające przed moją osobą nielicznych przyjeżdżających do nas turystów. Boroniowi podobnych pomysłów nie brakuje i na każdej niemal sesji dzieli się nimi z innymi samorządowcami, wywołując znudzenie a bywa, że irytację i zniecierpliwienie.
Tylko cztery osoby zaglosowaly przeciwko udzieleniu absolutorium Staroście Powiatu Tomaszowskiego, Piotrowi Kagankiewiczowi, oraz kierowanemu przez niego zarządowi. Wśród „niepokornych” znaleźli się Grzegorz Haraśny, Grzegorz Sławiński, Małgorzata Nowak, Ewa Wendrowska.
Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego miało miejsce posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu poświęcone skardze, jaką złożyli pracownicy podległego samorządowi Domu Dziecka na będącego od ponad roku dyrektorem placówki, Tomasza Trzonka. Spotkanie radnych, na którym obecne miały być obie strony sporu zaczęło się punktualnie o godzinie 16:30 i było pokazem całkowitej niekompetencji prowadzącego je Wiesława Boronia. Ostatecznie zdecydowano, że trzeba je będzie powtórzyć. Dlaczego?
Radny Grzegorz Haraśny od kilku miesięcy domaga się zmiany organizacji ruchu na rondzie im. gen. Władysława Andersa. Bezskutecznie, a chodzi o prostą jakby się wydawało sprawę, zlikwidowania jednego pasa ruchu na dojeździe do ronda, przez wymalowanie linii wyłączających część jezdni z ruchu. Zdaniem radnego, obecna organizacja stwarza zagrożenie, wprowadza w błąd i jest przyczyną licznych kolizji.
Wyobraźcie sobie, że macie niewykorzystywaną halę magazynową albo produkcyjną. Może to być też mieszkanie, w którym nie mieszkacie. Nie przynoszą Wam ona żadnych dochodów, za to generują nieduże koszty. Podatki i czynsze trzeba przecież opłacać.
Przeglądając stronę internetową Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim wraz z przyległym jej Biuletynem Informacji Publicznej, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że niektórzy członkowie Zarządu Powiatu są bardziej „zapracowani” niż inni
W bieżącym roku, zarówno miasto jak i Powiat straciły szansę na dofinansowanie przebudowy ulic w ramach tzw. „Schetynówek”. Oba samorządy złożyły wnioski, jednak pieniędzy dla nas nie starczyło. Mimo to miasto zdecydowało się ruszyć z inwestycją na ulicy Polnej, która była jedną z tych, które rządowy program miałby współfinansować. Powiatowe Inwestycje na ulicy Oskara Lange muszą poczekać do przyszłego roku.
Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego radni mieli zająć się skargą dwojga mieszkańców, którzy odbywali staż w jednym z Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Skarga dotyczyła nie przestrzegania przez PUP stworzonego przez siebie regulaminu zawierania umów stażowych. Komisja rewizyjna złożona z radnych podpisane przez PUP umowy wyrywkowo sprawdziła i nieprawidłowości nie stwierdziła, nie była jednak w stanie zająć w sprawie żadnego stanowiska, ponieważ na zakończenie procedowania nad skargą, zjawił się powiatowy prawnik i podzielił się swoimi wątpliwościami na temat właściwości organu, do którego została ona skierowana. Jego zdaniem, skoro użyto w piśmie sformułowania urzędnicy, to nie wiadomo czy chodzi o szeregowych urzędników PUP, czy bezpośrednio na dyrektora, który także jest urzędnikiem. W pierwszym przypadku właściwym do rozpatrzenia skargi byłby sam dyrektor, w drugim Rada Powiatu Tomaszowskiego. W sumie jest to żadna różnica, bo nie zdarzyło się jeszcze, by jakakolwiek obywatelska skarga w Tomaszowie Mazowieckim została pozytywnie rozpatrzona przez radnych. Powodem jest fakt, że większość z nich to urzędnicy, broniący swojego korporacyjnego interesu. Obywatel traktowany jest zazwyczaj z przysłowiowego „buta”.
Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki
Ciśnienie: 999 hPa Wiatr: 21 km/h
Przejdź do kategorii