Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Wciąż rosną góry śmieci

Sporo kontrowersji budzi realizowanie przez spółkę Veolia umowy, jaką z tą firmą podpisało miasto w zakresie odbioru śmieci. Okazuje się, że o ile z odpadami niesegregowanymi przedsiębiorca radzi sobie nieźle, to w przypadku plastiku, papieru i szkła jest zdecydowanie gorzej. Wydawać się mogło, że jeden z krajowych potentatów, dominujący też na tomaszowskim rynku nie powinien mieć. Tymczasem jest inaczej.

 

 

Jak poinformował nas pełnomocnik prezydenta miasta ds. komunikacji społecznej z firmą Veolia miasto podpisało umowę, która obliguje ją do odbioru wszystkich rodzajów śmieci. Zaleganie plastikowych butelek wokół osiedlowych pojemników jest więc w żaden sposób nieuzasadnione. Podpisana umowa zawiera klauzulę o karach umownych za opóźnienia lub niewłaściwą jej realizację. Dlatego też warto o przypadkach pokazywanych między innymi na naszym portalu informować Wydział Inżyniera Miasta.

 

Obserwując jednak osiedlowe śmietniki można mieć też kilka refleksji, które nie dotyczą firmy odbierającej odpady oraz ich właściciela, czyli miasta.

 

Pierwsza z nich dotyczy sposobu składowania odpadów w śmietnikach. Okazuje się, że mało kto plastikowe butelki przede wrzuceniem do pojemnika zgniata. W efekcie zajmują one kilka razy więcej miejsca niż powinny. Jakby tego było mało część butelek wyrzucana jest z nakręconymi na nie nakrętkami, dzięki czemu dużą zamiast plastiku w pojemnikach znajduje się… powietrze. Mieszkańcy naszego miasta nie wiedzą również, że tam gdzie trafiają tzw. pety nie należy wrzucać plastikowych kanisterków po olejach silnikowych.

 

Kolejną rzeczą, jaką można zaobserwować to lokalizacja (w niektórych miejscach) pojemników na odpady segregowane w oddaleniu od śmietników z pojemnikami na śmieci niesegregowane. Czy nikt nie zauważył, że jakimś dziwnym trafem nie są one przepełnione? Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego. Można to określić mianem fikcji segregacyjnej, ponieważ ludziom zwyczajnie nie chce się chodzić do dwóch śmietników, często nawet nie bardzo oddalonych od siebie i wolą wrzucać wszystko do jednego „worka”.

 

Problemem są także „szperacze”. Nocni śmietnikowi wędrowcy z latarkami w rękach robią takie pobojowisko do śmietnika nie da się zwyczajnie wejść a góry śmieci rosną przy wejściu. Co z tego, że większość śmietników to ogrodzone i zamykane na klucz wiaty, skoro nikomu się nie chce nosić ze sobą kluczy i drzwi stoją otworem. W ten sposób śmieci rozwiewane są przez wiatr i rozwlekane przez bezpańskie psy. Codziennie rano obserwuję przed własnym blokiem, jak dozorca stara się doprowadzić teren wokół śmietnika do jakiegoś ładu. Udaje mu się na krótko. Wieczorem wracają „poszukiwacze skarbów” i przywracają to miejsce do stanu nieuporządkowanego.

 

Tak więc po pierwszym miesiącu funkcjonowania nowych przepisów śmieciowych wydaje się, że poza ceną niewiele się u nas zmieniło. Największy problem, jakim są dzikie, leśne śmietniska nie został w żaden sposób rozwiązany. Wciąż trafiają na nie odpady wytwarzane głównie przez firmy budowlano – remontowe i warsztaty samochodowe.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Benek 10.09.2013 13:30
Ta ustawa jest świetna. Wreszcie rodzina ma się czym zająć. Siedzimy sobie wszyscy razem w towarzystwie psów i sortujemy. Każdy ma jeden worek i tak sobie podrzucamy. Rzucam w syna pognieciona puszką, on w córkę opakowaniem z dezodorantem(gdzie to ma iść?). Córka odrzuca do żony kośćmi i obierkami z pyrów. Jest świetnie, kwitnie życie rodzinne, dialog, wymiana zdań, które nie zawsze nadają się do powtórzenia, a koniec zawsze taki sam. Wszystkie śmieci idą do jednej śmieciary. Najgorsze jest to,że nieubłaganie zbliża się pora jesiennej słoty i krótki dzień. Widzę to już po powrocie z pracy, bo większość śmieci do sortowania znajduję w kotłowni( nieposortowane). Może ktoś wie, co zrobić z tzw. śmieciami wielkogabarytowymi. W gminie, są wywożone co jakiś czas, ale miastowe maja problem. Miastowe i blokowe mogą je składać pod śmietnikiem osiedlowym, ale co z mieszkańcami domków? Bardzo proszę o radę. Dzięki za tą ustawę! Wszystkie te worki i pojemniki pięknie wyglądają na podwórku. Można ogłosić konkurs.

M 21.08.2013 19:03
worki zabrali 10 lipca, żadnego nie zostawili na wymianę, do tej pory czekamy na nowe! inne odpady odbierają.

21.08.2013 10:37
Jest postęp, chyba w poniedziałek z mojego śmietnika odebrali plastiki ale "wylewa się" dalej z pojemnika na papier :)

jank 20.08.2013 00:36
jest proste rozwiązanie... pakujemy smieci do worów i wszyscy jedziemy do u.miasta i wywalamy wory w gabinecie pana prezydenta - w końcu to jego wlasnosc w myśl ustawy...

Monia 19.08.2013 15:18
na Bartosza Głowackiego tez nie ma pojemnikow do segregacji

KIKI 18.08.2013 19:56
Po wielu trudach i znojach znalazłam stronę, na której jest wyraźnie napisane co wkładać w co, tzn jakie śmieci do jakiego wora http://www.tomaszow-maz.eu/537...a2013.htm# Zabieranie śmieci raz w miesiącu, a nie co 2 tygodnie jak było dotychczas. Czyli drożej za mniej. 6.VIII nie zabrali, to teraz chyba będą leżeć i cuchnąć do 13.IX, ale kasę to już wzięli. http://www.nasztomaszow.pl/kom...or-smieci/

KIKI 18.08.2013 20:03
Sorki, pomyłka. Powinnam napisać 16.VIII, a nie 6.VIII.

marek 18.08.2013 19:29
a na Skorupki dalej nie ma pojemnikow do segregacji buhahahaha

kiki 18.08.2013 09:55
Na głównych ciągach komunikacyjnych, pod koszami pełne torby śmieci a z koszy aż się od nich wylewa. Nad nimi chmary much i robactwa.

18.08.2013 09:48
Radni i urzędnicy do roboty, koniec wakacji, koniec laby, szufle i taczki czekają :)

kiki 17.08.2013 16:29
Złodzieje, niech wszechobecne śmiecie leżą aż to zbutwieje. Kasę za nie to się umie brać ale aby ich tylko nie sprzątać ! Złodzieje !!!...Złodzieje !!!...Złodzieje !!!...Złodzieje POpaprańcy !!!...

jj 17.08.2013 23:56
całkowicie się z Tobą zgadzam i nie tylko w temacie śmieci!

jj 17.08.2013 16:21
No dobra, odkręcam peta, zgniatam i zajmuje mało miejsca. Ale co ma do tego nakrętka? A plastik po oleju czy obojętnie po czym, to gdzie wyrzucać? A po wodzie destylowanej? Jakaś paranoja. "Nurki" owszem robią bałagan (nawet mają dorobione klucze) ale to nie znaczy, że firma jakakolwiek by to była, nie zabierała śmieci tych co są poza kontenerami. Ogólnie jest gorzej niż było ale płacimy więcej. I nikt za to nie ponosi jakoś odpowiedzialności.

17.08.2013 20:40
Taaa najlepiej jeszcze ten olej wylizać by było czysto :) Bez przesady, trochę tych instrukcji śmieciowych przeczytałem i nigdzie nie ma wymogów pucowania plastikowych flaszek - plastik leci do plastików i koniec.

17.08.2013 23:27
To chyba nie po Polsku były te instrukcje, bo szereg zakazów widniał w każdej, którą ja czytałem;-)

pp 19.08.2013 20:36
Dzisiaj byłam świadkiem jak "panowie od śmieci" zabrali tylko plastiki z kontenera, a te które były poza nim to zostawili. Bałagan został i wygląda obrzydliwie. A my płacimy i patrzymy na to wszystko.

Lord 17.08.2013 12:12
Na osiedla przywożone są śmieci zewsząd ! Jadą do pracy rano, zatrzymują sie i wyrzucają worki śmieci nawet ich nie segregując.Złomiarze i bezdomne psy nie robią takiego burdelu !!!!! Co dzień oglądam takie widoki . A najśmieszniejsza jest pani mieszkająca w domku przy Wierzbowej,zawsze wieczorem wraz dzieckiem przynosi do kontenera blokowego swoje śmieci.A to cwaniara jedna !Pytałem czy nie wstyd jej- odpowiedziała NIE !!!!

marian 17.08.2013 11:34
Śmietnik przy oskara lange - przywożą tam śmieci z domków i stąd taki sajgon. Druga sprawa to śmieciarze, którzy wywalają z kubłów wszystko w poszukiwaniu złomu.

17.08.2013 11:30
Zapraszam do obejrzenia śmietników przy ,,dołach", zresztą pod oknami pana prezydenta Zagozdona sytuacja nie przedstawia się lepiej. Gospodarz, który u siebie na podwórku (co prawda przed blokiem, ale jednak) ma burdel jest gospodarzem miasta;-) Albo ma to gdzieś, co nie świadczy o nim najlepiej, albo zgłaszał problem, a sama firma ma go gdzieś, co też nie świadczy najlepiej;-) Owy śmietnik jest też ulubionym miejscem zabaw dzieci odkąd spółdzielnia postawiła tabliczki z zakazem gry w piłkę na pobliskich trawnikach. Wiadomo, każdy za młodu przesiadywał na przyśmietnikowym trzepaku, ale była też alternatywa w postaci 2 piaskownic, huśtawki i jakiejś karuzeli pod blokiem.

kiki 17.08.2013 10:57
Trzeba mieć nieźle porąbane z głową by schludny kraj przemienić w śmieciowe tuskatowe donaldowo.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama